Vše důležité, co potřebuje pes na cestování autem

30. 7. 2023 Jan Nováček
Pes v autě

Pes bývá plnohodnotným členem rodiny, a tak není divu, že tyto zvířecí kamarády nechceme vyloučit ani z našich cestovatelských aktivit. Takové cestování se psem ale vyžaduje dodržování určitých pravidel. Jejich dodržování je především věcí bezpečnosti a zdraví samotného psa i nás lidí.

Jen s dekou pohozenou na sedačce a pár pamlsky v ruce cestování se čtyřnohým mazlíčkem nejspíš nezvládnete. Během jízdy musíte totiž zajistit nejen lidské spolujezdce, ale i celou psí posádku, kterou s sebou vezete. Pes nesmí v každém případě volně pobíhat po autě. Může se snadno připlést pod pedály auta a ohrozit tím i vaši bezpečnou jízdu.

Přepravka pro malé psy

Přepravka umístěte vždy na zadní sedadlo vašeho vozu. Je nutné ji vždy zajistit bezpečnostním pásem tak, aby byla i při prudkém brždění dobře fixovaná. Pes by měl mít uvnitř přepravky dostatek pohodlí a vzduchu, volte proto prostornou přepravku, ve které si pes může pohodlně sednout i lehnout.

Na větší vzdálenosti si pořiďte i clonu na sklo proti přímému slunci. Psi se rychle přehřívají a při větší tepelné zátěži často i kolabují. Přehřátí u psa může způsobit i smrt, psa proto v autě nikdy nenechávejte samotného. 

Velkým plemenům bude lépe v prostorném kufru

Velkého psa můžete převážet v zavazadlovém prostoru, je-li oddělený od kabiny vozidla pevnou mříží. Mříž si můžete nechat nainstalovat podle rozměrů vašeho vozidla. Pro bezpečnější jízdu obalte mříž dekou, aby se v případě nehody váš pes neporanil. 

Mříž je ukotvena několika fixačními body, většinou je odnímatelná, takže ji není problém kdykoliv sundat. Psa vždy během jízdy zajistěte speciálním postrojem. Předměty v jeho okolí fixujte popruhem, nebo je přemístěte jinam. Při nárazu, nebo prudkém zabrzdění by mohly volně poletující předměty psa vážně poranit.

Pokud neplánujete pořídit vašemu psovi cestovní přepravku ani oddělený prostor v kufru, zajistěte vašeho psa na zadním sedadle postrojem, který fixujte do zámku bezpečnostního pásu vašeho vozidla.

Vše důležité, co potřebuje pes na cestování autem

Pokud se přeci jen rozhodnete psa fixovat na předním sedadle vhodným postrojem, deaktivujte v takovém případě airbag, který by mohl zvířeti při nárazu ublížit. 

Obecná pravidla

Pes, který je na cestování zvyklý, bývá i více klidný. Cestujte proto se psem často. Na dlouhých cestách dělejte přestávky a psa vždy dostatečně hydratujte. I když se budete potřebovat od auta na malou chvíli vzdálit, vezměte psa raději s sebou.  

Mohlo by Vás zajímat

Pomerančový krém
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Svěží krém do cukroví, ale i na dortíky, který není hutný, vydrží a chutná skvěle

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

Další příspěvky z kategorie Tipy a rady

Český systém značení turistických tras patří k nejlepším na…
4. 9. 2023 Jan Nováček

Turistické značení v Česku je nejlepší na světě, neztratíte se?

USA
12. 10. 2023 Petr Dostál

Tipy před cestou do USA: Co byste měli vědět

Jedete na dovolenou a máte obavy, jak cestování zvládne váš pes…
22. 8. 2023 Jan Nováček

5 důležitých tipů na cestování se psem: odteď bezpečně a s radostí

Malý národ, který odolal mnoha historickým nesnázím. Přesně tak…
14. 7. 2023 Jan Nováček

Ochutnejte originalitu finské národní kuchyně: žitný chléb, losos nebo polévka

Svatý Martin
6. 11. 2023 Petr Dostál

Jak se v Česku slaví svátky svatého Martina

Již od příštího roku budou muset turisté v Benátkách zaplatit…
29. 9. 2023 Petr Dostál

Benátky chystají poplatek pro jednodenní vstup do města

zavřít reklamu
×
Reklama