Backpacking: Cestujte levně a dobrodružně! Co si ale všechno zabalit?

fotografie autora Jan Nováček publikováno 08.08.2023 04:00
Backpacking

Backpacking je typ cestování, kdy popadnete batoh a zabalíte si do něj to nejnutnější pro pobyt v přírodě. Co všechno by vám v batohu nemělo chybět a proč se backpacking těší tak velké popularitě?

Backpacking je outdoorová zábava, která je oblíbená v mnoha částech světa. Táboření s batohem obvykle zahrnuje alespoň jednu noc strávenou v přírodě, ale může trvat i několik měsíců. Termín „backpacking“ se poprvé objevil v roce 1914 v Americe, ale do podvědomí se rozšířil až o něco později.

Druhy backpackingu

Ultra light backpacking

Ultra light backpacking je nejoblíbenější formou tohoto stylu cestování. Základní hmotnost batohu nesmí překročit 10 kg oproti cílové základní hmotnosti běžných batohů, která je vyšší než 14 kg.

Batoh

Flashpacking

Flashpacking je typ baťůžkářství, který zahrnuje nošení veškerého vybavení a pomůcek, které by digitální nomád nebo mileniální cestovatel potřeboval. To může zahrnovat notebook, tablet a další elektronická zařízení.

Adventure backpacking

Adventure backpacking je typ backpackingu je určen pro lidi, kteří se chtějí vydat mimo vyšlapané cesty a prozkoumat nové terény. Může jít o výpravy do míst bez cest, bez značených stezek, a dokonce i bez lidí.

Thru-Hiking

Thru-hiking je jedním z nejnáročnějších typů turistiky s batohem, protože zahrnuje putování po dálkových trasách od začátku do konce během jediné cesty, která může trvat delší dobu, například několik dní, týdnů nebo dokonce měsíců.

Tipy pro začátečníky

Pro začínající turisty, kteří se vydávají na své první dobrodružství s batohem na zádech, je to vzrušující zážitek. Co by tedy ve vašem cestovatelském repertoáru nemělo chybět? A čemu věnovat pozornost?

Batoh

Správný batoh by měl odpovídat počtu dní vaší cesty s batohem. Neberte si velký batoh, pokud plánujete na výletě strávit pouze 1-2 dny. Pokud máte dostatečný rozpočet, vyberte si lehký batoh, díky kterému budete mít dlouhodobě ušetřené peníze. Do batohu pak zabalte jen to nejnutnější.

backpacking

Neberte si s sebou příliš mnoho oblečení, vyberte si spolehlivý stan, vezměte si s sebou lehký spací pytel, ale i nádoby na vodu a vodní filtr. Nezapomínejte ani na základní kuchyňské a toaletní potřeby.

Klima

Prozkoumejte počasí, podnebí, náročnost trasy a divokou přírodu daného místa. To vám pomůže připravit si základní věci, zejména pokud je na daném místě vysoká pravděpodobnost srážek.

Začněte se stezkou pro začátečníky

Pro vaší první túru si vyberte nenáročnou stezku. Jako začátečník byste si při plánování svého prvního dobrodružství s batohem v divočině měli vybrat destinaci s lehkou trasou, která bude odpovídat vašim zkušenostem s pěší turistikou.

Mohlo by Vás zajímat

Bolest kolene
publikováno 18. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Na bolavé klouby si připravte mast, která spolehlivě fungovala již za dob našich babiček

ARRES
publikováno 23. 4. 2024 autor David Vanda

Chytrý systém ARRES dokáže najít a opravit výtluky a praskliny ve vozovce

Rajčata
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo pro sazenice rajčat, po kterém budou silné, zdravé a úroda bude bohatá

zavřít reklamu
×
Reklama