Jak vybrat stan? Počet osob není hlavní parametr, je třeba zvážit další aspekty

fotografie autora Petr Dostál publikováno 18.08.2023 06:30
Stan

Stanování se těší velké oblibě. Pokud patříte mezi milovníky přírody, můžete si dovolenou naplánovat v kempu. Nechcete-li se spoléhat na nabídku ubytování, pořiďte si vlastní stan. Co všechno je potřeba brát v potaz při výběru vhodného stanu?

Druh kempování

Plánujete pobyt v kempu nebo ve volné přírodě? Pojedete na dovolenou automobilem nebo se vydáte vlakem či autobusem. Ponesete-li stan na zádech, je potřeba volit varianty lehčí a vhodných rozměrů. Kromě toho by měl být kompaktní s vaší ostatní výbavou.

Počet osob

Počet osob, které budou stan obývat, ovlivňuje velikost vnitřního prostoru i celkovou kapacitu stanu. Kapacita představuje počet lůžek. Budete-li nosit stan na zádech, pravděpodobně si vyberete takový, který bude přesně odpovídat počtu lidí, nebude však poskytovat velký prostor. Jestliže vyrážíte stanovat automobilem, můžete si dovolit stan, který bude více prostorný.

Roční období

I když vyrážíte stanovat jen během léta, počasí je nepředvídatelné. Je potřeba, aby byl stan vyrobený z kvalitní a nepromokavé tkaniny, s plně podlepenými švy a odolnou konstrukcí. Většina stanů je navržena tak, aby se daly využívat během tří sezón – jara, léta i podzimu. Plánujete-li kempování během horkého léta, měl by být stan opatřený dostatkem síťovaných otvorů sloužících pro ventilaci. Také by měl být vyrobený z lehčích materiálů.

Pokud se chystáte kempovat i v zimě, je potřeba pořídit si stan určený pro čtyři sezóny, který vás ochrání i proti chladnému zimnímu počasí.

Jak vybrat stan? Počet osob není hlavní parametr, je třeba zvážit další aspekty

Různé materiály

Nejčastějším materiálem je bavlněné plátno. Je voděodolné, má dlouhou životnost a třeba oproti nylonu i vyšší odolnost.

Stany, které jsou vyrobené z nylonu nebo polyesteru jsou také voděodolné, ale sluneční záření časem zhorší jejich kvalitu. Pozor si dejte na vodotěsné švy.

Důležitá je i kvalita stanové konstrukce. Klíčovou část stanu představují zipy. Měly by být kvalitní, snadno se pohybovat a nezachytávat se o textil.

Velkou roli hraje materiál podlahy. Měl by být pevný, odolný a nepropouštět vlhko. Dobré je dát pod stan plachtu, která chrání stan od země.

Jak vybrat stan? Počet osob není hlavní parametr, je třeba zvážit další aspekty

Další funkce

Velkou roli hraje počet oken, která umožňují větrání. Okna by se měla dát zakrýt v případě deště. Šikovným pomocníkem jsou vnitřní stanové kapsy, kam dáte drobnosti, které chcete mít sice uklizené, ale vždy po ruce.

Vhodná je i možnost dokoupit potřebné příslušenství.

Výběr podle typu stanu

Základní kategorie představují stany pro batůžkáře, stany kempingové a horolezecké.

Stany pro batůžkáře jsou určené pro všechny, kteří nosí stan na zádech. Jsou dostatečně lehké a kompaktní, snadno se vejdou do batohu.

Kempingové stany využijí všichni ti, kdo vyrážejí na dovolenou vlastním automobilem. Jsou dostatečně prostorné a kladou důraz na obytný prostor a komfort.

Pro vysokohorské expedice jsou určené horolezecké stany. Jsou lehké a navržené jsou tak, aby odolávaly nepříznivým horským podmínkám.

Mohlo by Vás zajímat

Trvalkový záhon
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte nádherně kvetoucí trvalky, které jsou téměř bezúdržbové? Otestujte své znalosti

Obytná dodávka
publikováno 18. 4. 2024 autor Jan Nováček

Přestavba dodávky 3. díl: Při řezání do karoserie musíte dodržet jednoduché pravidlo, aneb jak na instalaci oken

Túje
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jaké jsou výhody a nevýhody plotu z tújí? A jaká je jejich alternativa?

zavřít reklamu
×
Reklama