Jakkoliv je USA rozmanitou a pestrou zemí, jde o obrovský kus světa, který v rámci jedné dovolené zkrátka nemáte šanci najednou procestovat. Z toho důvodu je mnohem vhodnější zaměřit se na určitý region, který prozkoumáte skrz naskrz. Volba přitom může padnout buď na kontinentální USA, nebo také na Aljašku či Havaj. Své kouzlo má prakticky každý z padesátky států, které zemi tvoří.
Jak dlouhou dovolenou plánovat
Délka pobytu v USA se do značné míry odvíjí od cílové destinace vašeho výletu. Prohlídka velkých metropolí, jako jsou New York, Chicago či Los Angeles, vám může zabrat klidně celý týden. Za stejnou dobu však zvládnete procestovat i celý menší stát typu Vermont či Západní Virginie. Vždy ale myslete na to, že je nutné si nechat alespoň den či dva rezervu na nečekané okolnosti. Pokud vám na konci dovolené tyto dny zbydou, jistě najdete vhodný způsob, jak s nimi naložit.
Vstup do některých míst si raději dopředu rezervujte
Vzhledem k obrovskému skokovému nárůstu přechází stále více turisticky navštěvovaných oblastí na rezervační systém. To se týká nejen muzeí, ale také například národních parků. Zatímco u některých se rezervace vyžaduje pouze během sezóny, jiné funguje po celý rok. Jakmile tedy dáte dohromady plán své dovolené, projděte si jednotlivé pamětihodnosti a zjistěte, zdali nevyžadují zamluvení konkrétního termínu.
Veřejné toalety nejsou samozřejmostí
Najít veřejné toalety v USA může být překvapivě náročné. V centrech měst jsou nejlepší volbou návštěvnická centra, knihovny, krytá nákupní centra a větší městské parky. V kavárnách v hustě frekventovaných městských oblastech si možná budete muset koupit kávu nebo občerstvení, abyste získali klíč od toalety.
Na předměstí zkuste větší čerpací stanice a restaurace rychlého občerstvení. S použitím toalety pak příliš neotálejte – nikdy nevíte, kdy budete mít možnost na nějakou další narazit.
Kultura spropitného v USA – kolik dávat?
Spropitné funguje ve Spojených státech trochu jinak než ve zbytku světa. V běžných restauračních zařízeních není nepovinné a mělo by být odepřeno pouze v případě nehorázně špatné obsluhy. I v takovém případě však bývá zvykem dát alespoň menší dýško a situaci řešit s manažerem podniku. V kavárnách se očekává spropitné okolo 15-20 %, v restauracích pak i nad 20 %. Pro letištní a hotelové nosiče jsou normou 2 dolary za tašku nebo minimálně 5 dolarů za vozík. Snažte se pozorovat okolí a navyknout si na tuto neobvyklou politiku plateb za zdánlivé samozřejmosti.
Pojištění je základ
Náklady na zdravotní péči jsou v USA extrémně vysoké. Všem cestovatelům se tak doporučuje mít sjednané zdravotní pojištění, které pokrývá návštěvy lékaře. Bez pojištění vám mohou být účtovány plné náklady na veškerou poskytnutou péči, které se mohou snadno vyšplhat na tisíce dolarů, zejména v případě návštěvy pohotovosti. Pokud si sjednáváte pojištění na vlastní pěst, ověřte si, že se vztahuje i na lokality, do kterých plánujete cestovat, resp. na aktivity, které hodláte provozovat.