Jak na podzimní focení? Máme pro vás několik tipů

fotografie autora Petr Dostál publikováno 13.10.2023 07:00
podzim

Podzim je období, které vás inspiruje k tomu, abyste popadli fotoaparát a vyrazili ven fotografovat všechny ty barevné listy na pozadí modré oblohy. Jak ale na ideální podzimní fotografii?

Foťte, když je oblačno

Podzim je nejlepším obdobím pro fotografování, když je nad hlavou hustá oblačnost. Barvy listí díky tomu bude vypadat opravdu sytě. Snažte se vyhnout kompozicím, které zahrnují bílou, bezbarvou oblohu, abyste maximalizovali působivost snímků.

Fotografování během mlhavých dnů

S chladnějšími dny se mlha stává častějším jevem. Fotografování v mlze je pro podzimní barvy ideální, protože snižuje kontrast a dodává fotografiím až snovou atmosféru. Vyhledejte proto nízko položené oblasti nebo vodní plochy, kde je větší pravděpodobnost, že se přes noc nashromáždí mlha.

Zlatá hodinka

Zlatá hodinka kolem východu a západu slunce jsou skvělé kdykoli během roku, ale na podzim umocňují teplo scén a mohou snížit kontrast oproti světlejším částem dne. Světlo se po východu slunce rychle mění, proto se na vybranou kompozici připravte s předstihem.

Fotografujte vodní plochy

Voda v jezerech je ideální pro zachycení odrazů. Dostanete-li se až k břehu rybníka či potoka, můžete vytvořit symetrické kompozice, kdy krajina bude zaujímat horní polovinu záběru a její odraz na hladině spodní polovinu. Navíc převislé stromy s zbarveným listím vytváření pěkné odrazy!

podzim

Zachyťte příběh

Ne nadarmo se říká, že příběh dělá fotografii fotografií. A tohoto pravidla se drží i náš oblíbený fotograf Karel Saudek. Pokud tedy toužíte po krásné podzimní fotce, snažte se například zachytit chaloupku, kde se kouří z komína.

Rodinný podzim

Jistě všichni znají ty úžasné podzimní rodinné fotografie. Jak ale na ně? Lavička v parku je ideálním místem pro krásnou podzimní fotografii. Stejně tak ale bude vypadat krásně i moment, kde se všichni členové rodiny drží za ruce a nebo kde dovádíte v listí.

Párové focení

Pochopitelně nesmíme zapomenout ani na všechny zamilované páry. Ani v tomto případě nezapomínejte na držení se za ruce nebo objetí. Skvěle bude vypadat i taneční póza, která je přirozená a zábavná nebo polibek, pokud toužíte po romanticky laděných fotografiích.

Kde najít ty nejlepší lokace?

Pokud toužíte po opravdu krásný podzimních fotografiích, vydat se můžete na tato místa:

  • Voděradské bučiny
  • Děčínský Sněžník
  • Frýdlantské cimbuří
  • Tiské stěny
  • Kopec Radobýl
  • Jezerní slatě
  • Knížecí pláně
  • Vyhlídka u hradu Krašova
  • Havlova skála u Liblína
  • Tetínské vyhlídky

Překrásných lokalit ale nabízí naše krásná země nespočet a je jen na vás, pro kterou se rozhodnete. Pokud se budete řídit našimi tipy, krásnou podzimní fotografii můžete vykouzlit i v blízkém parku nebo okolí vašeho domova.

Mohlo by Vás zajímat

VW Amarok
publikováno 17. 4. 2024 autor David Vanda

Volkswagen chce své australské vozy Amarok osadit odpuzovačem klokanů

Túje
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jaké jsou výhody a nevýhody plotu z tújí? A jaká je jejich alternativa?

Slovinsko
publikováno 17. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Slovinska: Průzračná řeka Soča i oblast vodopádů

zavřít reklamu
×
Reklama