Kam za pohádkovými zimními zázraky v  České republice?

fotografie autora Petr Dostál publikováno 05.02.2024 06:45
Jeskyně Víl

Zasněžená zimní krajina je krásná a malebná snad na všech místech České republiky. Občas umí ale kouzlit a vytvořit věci, které jsme si mysleli, že existují jen v pohádkách. Proto je návštěva takových míst opravdovým zážitkem.

Taková místa nás na chvíli pohltí svou krásou a vezmou nás do jiného světa. V článku se o několika takových místech můžete dočíst a při návštěvě se pokochat zimní pohádkou.

Jeskyně Víl  

Jeskyně Víl je název pro ledovou jeskyni v národním parku České Švýcarsko. Název evokuje magické prostředí uvnitř jeskyně a pokud se chcete dostat z přítomnosti rovnou do pohádky, navštivte tuto jeskyni. Nachází se nedaleko Kyjova a říčky Křinice na jejímž pravém břehu nalezneme skalní převis, kde každoročně vzniká krásná ledová výzdoba. Ze stropu a ze dna jeskyně vyrůstají ledové rampouchy, a díky dobře umístěným světlům, je nám poskytnuta překrásná podívaná. Jeskyně je celoročně volně přístupná.  

Dýmající vrch Boreč 

Tento obyčejně vypadající kopec se nachází v Českém středohoří, v zimě se na něm ale děje zvláštní jev. Z vrcholu totiž stoupá i v největších mrazech teplá pára. Nejedná se ale o sopku, jak by se mohlo zdát. Tento jev vysvětlil v 19. století Jan Krejčí. Dýmající vrch Boreč je totiž dutý a uvnitř se nachází složitý puklinový labyrint. V zimě nasává ve své dolní části studený vzduch, který proudí nahoru. Cestou se ale ohřeje a v zimě tak můžeme vidět, jak z něj uniká teplá pára. Na místech, kde vychází pára, roste lupenitá játrovka borečka vzácná, která se na žádném jiném místě v ČR nevyskytuje. Stálá teplota, díky páře, ji umožňuje přežít daleko od svých původních podmínek. 

Dýmající vrch Boreč

Brtnické ledopády 

Brtnické ledopády se nacházejí v Českém Švýcarsku nedaleko obce Brtníky. Vznikají díky vodě z tajícího sněhu, která stéká po hraně skal a tvoří obrovské rampouchy. Dochází zde ale k výjimečnému jevu, čímž je neobvyklé barevné zbarvení ledopádů od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a někdy o do černé barvy. Je to díky tomu, že voda splavuje zeminu a křemičité a železné písky. Maximální velikosti dosahují koncem zimy. Nejzajímavější můžeme nalézt v rokli Vlčího potoka s odbočkami k ledopádům, které tam jsou v zimě přidané.  

Petrova skála u Spálova 

Toto místo se nachází v Nízkém Jeseníku, nedaleko vesnice Spálov, ve starých břidlicových štolách. Petrova skála vznikla po těžbě galenitu a tvoří malou jeskyni, ve které každoročně vzniká krásná ledová podívaná. Za příznivých podmínek se tu tvoří ledové sloupy a rampouchy rostoucí zespoda nahoru. Tyto ledové rampouchy se tvoří táním sněhu a prosakováním vody prasklinami v břidlici. Některé dorůstají délky až přes 1 metr. Toto místo není tolik známe, a proto je možné, že si budete moct krásu ledové jeskyně vychutnat zcela sami. 

Mohlo by Vás zajímat

Hlávkový salát
publikováno 3. 3. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat šťavnatý hlávkový salát? Je to jednoduché, následujte ověřené kroky

Mrkvový koláč
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Levný mrkvový moučník, který je jednoduchý, vynikající a rychle připravený

Záhon
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tradiční a účinné hnojivo pro sazenice, ovocné keře a další. Připravte ho již nyní a užijte si bohatou úrodu

zavřít reklamu
×
Reklama