Chcete obdivovat zimní krápníkovou krásu? Vydejte se do Jeskyně víl

autor Petr Dostál publikováno 08.02.2024 06:45
Jeskyně víl

Zima ještě zdaleka neřekla své poslední slovo. Jsou mezi námi lidé, kteří zimu zrovna moc nemusí, i takoví, co ji nadšeně obdivují. Ti druzí by si měli vychutnat půvab Jeskyně víl nacházející se v Českosaském Švýcarsku.

Rampouchy rostou ze stropu i ze dna 

Co si pod romanticky znějícím názvem Jeskyně víl představit? Jméno asociuje pohádkovou atmosféru, a když si ji před očima vybavíte, rozhodně neuděláte chybu. Kde vlastně Jeskyni víl najdete? Nachází se v Kyjovském údolí, a to přibližně ve vzdálenosti 2 km od Kyjova. Nelze říci, že jde vysloveně o jeskyni, trefněji by se dala charakterizovat slovem ohromný skalní převis. Samozřejmě je přístupná celoročně, ovšem nejpůsobivější efekty nabízí právě v zimě, kdy zde dochází k tvorbě menších rampouchů, které doslova rostou jak ze stropu, tak ze dna této jeskyně nebo chcete-li skalního převisu. Rodí se, když voda za mrazivého počasí stéká z pískovcových útvarů. 

Pomohou schody

Výsledkem je unikátní a velmi působivá výzdoba, která se dá někdy dokonce přirovnat k ledovým záclonám. Krápníků je spousta, desítky, ba dokonce stovky. Doslova celé davy, jež mohou někdy připomínat spousty víl, tedy nadpřirozených bytostí. Odtud také pochází romantický název tohoto přírodního útvaru. Pro odvážné zimní turisty, kteří si tuto podívanou nechtějí nechat ujít, neopomeneme informaci, že ji objeví na pravém břehu řeky Křinice. Přístup k ní se nalézá ve stráni, a je poměrně strmý. Není tedy úplná hračka sem vylézt. Naštěstí zde byly vybudovány schody, které cestu značně usnadňují i méně zdatným návštěvníkům. Nemusíte se tedy ničeho bát. 

Jeskyně víl

Bez svíček je to lepší

Máme jednu poznámku. Někteří návštěvníci s sebou nosí svíčky, které hořící kladou na okraj jeskyně. Světlo odrážející se od krápníků sice atmosféru jeskyně zajímavým způsobem podtrhuje, ale na druhou stranu, když je svíček přemíra, nevypadá to dobře. Mnohdy až zarůstají do krápníkové výzdoby. Proto buďte v tomto směru opatrní a citlivý. Můžete také iniciativně napomoci k úklidu tím, že nějaké kalíšky odnesete včetně toho svého, který jste si na výlet přinesli. Atmosféra jeskyně se vám za to odvděčí, uchová si svůj nevšední půvab i pro vaše následovníky a bude působit uklizeným dojmem.

Mohlo by Vás zajímat

Orchidej
publikováno 16. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Co nyní udělat s orchidejí, aby nás potěšila bujnou záplavou květů a zdravými listy

Geely Yuanjing X6
publikováno 15. 2. 2024 autor Petr Dostál

Otřesou čínské automobilky evropským trhem?

Bolest kolene
publikováno 15. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Na oteklé a bolestivé klouby zabere domácí mazání i koupel ze starodávných surovin

zavřít reklamu
×
Reklama