Stezka labskými pískovci: procházka oblastí stolových hor

autor Aleš Mohr publikováno 09.02.2024 07:00
Labské pískovce

Všude ve světě jsou na vzestupu dálkové přechody různých zemí či jejich oblastí. Na některých z nich může dobrodruh strávit i několik měsíců. Pojďme se na jeden, o poznání kratší, německo-český podívat.

Všude ve světě jsou na vzestupu dálkové přechody různých zemí či jejich oblastí. Na některých z nich může dobrodruh strávit i několik měsíců. Pojďme se na jeden, o poznání kratší, německo-český podívat.

Tento zhruba 100 kilometrový okruh je poměrně mladý, svého oficiálního otevření se dočkal roku 2018. První práce na realizaci započali o šest let dříve a jeho trasa vede skalnatou krajinou Českosaského Švýcarska. Na německé straně cesta probíhá z velké části mimo turistické stezky a nabízí tak mnoho osamocených úseků, kde nepotkáte ani živáčka. Kromě krásné přírody vás na trase čeká několik stolových hor, jako je například Papststein, Pfaffenstein nebo majestátní pevnost Königstein ve stejnojmenném městě.

Na té české straně již takovou samotu bohužel nenajdete. Stavitelé si oproti našim sousedům s cestou takovou hlavu nedělali a téměř celá kopíruje hlavní značené trasy. Naštěstí se po několika kilometrech vrací zpátky na druhou stranu hranic.

Labské pískovce

Pozor na značení

Začátek stezky se nachází na druhém břehu řeky Labe u vlakového nádraží Schöna, na který se za pár eur dostanete převozem. Trasa je na mapě označena žlutou barvou a v reálu najdete svislý pruh stejné barvy. Značení je však na spoustě míst přinejmenším lehce chaotické a vyžaduje i velkou porci důvtipu. Doporučuji s sebou mít mobil či nějakou podrobnou mapku. Do cíle se pak po několika dnech dostanete ve městě Bad Schandau. Odtud máte možnost se lodí vrátit do místa startu, nebo nasednout na vlak a poté přejet řeku převozem.

Trekové lístky

Celý pochod je rozdělen na jednodenní úseky pohybující se kolem 13 kilometrů a jsou vždy zakončeny místem určeným k přespání. V jeho prostorách najdete nově vybudovanou chatičku nebo prostor pro rozložení až pěti stanů. U většiny z nich je navíc k dispozici kompostovací toaleta a užitková voda.

Využívání těchto míst je ve formě trekových lístků, které si lze před zahájením zakoupit v několika městech.

Při svém příchodu vždy roztrhněte svůj lístek a vhoďte do připravené schránky. Tím dojde k jeho uplatnění. Nakonec se návštěvník zapíše do evidenční knihy. Při odchodu mějte na paměti heslo ohledně odpadků, co si do lesa přinesete, to si z něj musíte zase odnést. Nehledejte tu žádnou nádobu pro jeho odhazování, to je opravdu čistě jen vaše povinnost.

Labské pískovce

Než vyrazíte na cestu

Podrobnější informace naleznete na oficiálních stránkách stezky, kde je například mino jiné k dispozici přehledná mapka celého treku se zakreslenými místy k přespání. Rovněž zde najdete jednotlivé denní etapy s popisem a jejich délkou. Také zjistíte konkrétní místa pro zakoupení trekových lístků. Jejich cena je 10 euro na osobu za noc a pro mladší 17 let pouze jedno euro. Všechna vybraná částka slouží k údržbě trasy a jejich objektům.

Odpočinek pro vaši mysl

Tento výlet doporučuji všem, kteří chtějí na pár dní uniknout od pracovního shonu a přitom nejezdit nijak daleko. Projdete se po pěšinkách, po kterých většinou kráčí lesní zvěř nebo ve stopách bývalé pohraniční stráže. Budete usínat uprostřed lesů daleko od městského hluku za naprostého ticha a tmy. Čekají vás náročné výstupy na stolové hory, které se z ničeho nic před vámi objeví. Celá stezka je velmi podařené dílo milovníků přírody.  

Mohlo by Vás zajímat

cestování se psem
publikováno 17. 2. 2024 autor Petr Dostál

Karavaning se čtyřnohým kamarádem

couchsurfing
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Couchsurfing: Využijte bezplatně postel hostitele a na oplátku ji poskytněte

výsev celeru
publikováno 18. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Čas výsevu celeru je tu: Jak postupovat, abychom sklidili zdravou a chutnou zeleninu

zavřít reklamu
×
Reklama