ZOO Mořský svět v Praze: Přijďte se podívat nejen na krmení žraloků

autor Petr Dostál publikováno 11.02.2024 08:00

Ponořit se do mořských hlubin se nepoštěstí každému. Mnoho lidí nemá odvahu k potápění. Chcete-li obdivovat krásu barevných rybiček a jiných mořských tvorů, příležitost máte v pražském ZOO Mořský svět.

Tři tuny soli do nádrže 

Když v roce 2002 Mořský svět v pražských Holešovicích vznikl, jeho provozovatelé netušili, jak obrovský zájem svojí expozicí vzbudí. K dispozici měli pouze několik akvárií, z nichž do toho největšího se tehdy vešlo 7000 litrů vody. Nadšení návštěvníci se stali pro ně nejpřesvědčivějším argumentem, proč budovat nová, ještě větší akvária a také rozšiřovat expozici o nové chované druhy. Dnes je zdejším rekordmanem nádrž o obsahu 100 000 litrů vody, ve které se prohánějí žraloci. Nádrž pro ně byla vytvořena v roce 2005 a k jejímu vybudování byly spotřebovány 3 tuny mořské soli. Pro zájemce vždy v úterý od 15:00 hodin probíhá krmení žraloků. 

Snaha o zachování přirozeného biorytmu

Mořský svět se stal regulérní zoologickou zahradou se zaměřením na život v oceánech. Snahou je nejenom ukázat návštěvníkům co nejpestřejší spektrum živočichů, ale také zajistit veškeré chované havěti podmínky, které se co nejvíce blíží těm přirozeným. Jak to probíhá? Speciální osvětlení simuluje měsíční svit, vodní technologie zase příliv a odliv. Jde o snahu co nejvíce respektovat biologický rytmus chovaných živočichů. S tím, jak živočichové rostou, se jim také zvětšuje prostor v nádrži. Do nádrží tu také instalují co nejvhodnější způsoby biologicko-mechanické filtrace vody. Cílem je přiblížit se co nejvíce přirozenému mořskému životu. Jaké zpestření prohlídky můžete zažít? Zmiňovali jsme úterní krmení žraloků, v dalších dnech se můžete podívat na krmení dalších živočichů, a to ve středu v 15:00 hodin ve středové nádrži, ve čtvrtek ve stejný čas ve velké nádrži. 

ZOO Mořský svět

Nezapomeňte hotovost

Dobré je, že tu mají otevřeno 365 dní v roce i o státních svátcích. Takže i tehdy, když mají všude jinde zavřeno a vy se zrovna doma nudíte, můžete vyrazit sem. Problémem může být poměrně drahé vstupné, protože za rodinnou permanentku (2 dospělí a 2 děti do 15 let) zaplatíte 1200 Kč. Je to dáno tím, že provozovatel nemá žádnou podporu z veřejných zdrojů. Pokud jde o ceny, přinášíme jedno upozornění. Ve všední dny platí jiný ceník než o svátcích a prázdninách, a to o všech, tedy jarních, letních i zimních. V těchto termínech je vstupné o něco dražší. Dorazíte-li tedy ve všední den mimo tyto termíny, můžete trochu ušetřit, na vstupence pro rodinu se 2 dětmi je to 70 Kč (zaplatíte 1130 Kč místo 1200 Kč), dospělý ušetří 20 Kč, protože místo 440 Kč zaplatí 420 Kč. Nevýhodou je nemožnost platit platební kartou, proto pokud sem vyrazíte, připravte si hotovost. Můžete také využít bankomat u vstupu do areálu.  

Mohlo by Vás zajímat

Kartágo
publikováno 20. 2. 2024 autor Petr Dostál

Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

Knoflíková kapradina
publikováno 19. 2. 2024 autor Petr Dostál

Knoflíková kapradina: Jak ji pěstovat, aby zdobila domácnost?

kiwi
publikováno 19. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat kiwi, abyste sklízeli bohatou úrodu sladkých a zdravých plodů i v našich podmínkách?

zavřít reklamu
×
Reklama