Kam v zimě za sluníčkem a teplem? Algarve jasná volba

fotografie autora Aleš Mohr publikováno 16.02.2024 07:00
Algarve

Pokud již také máte dost nekonečných dnů plných deště a hledáte místo, kde si i v zimě užijete spoustu sluníčka, zkuste navštívit jižní část Portugalska s názvem Algarve, které navíc ukrývá mnoho úžasných míst.

Turisticky nejdůležitější region celé země se rozprostírá od španělských hranic až po břehy Atlantského oceánu na západu Portugalska. Tento zhruba 200 kilometrů dlouhý pás převážně skalnatého pobřeží nabízí řadu přírodních pokladů. Průměrná teplota v zimních měsících se pohybuje kolem 12 až 17 stupňů. 

Procházky po útesech s výhledem na oceán

Při příjezdu se návštěvníkovi naskytne jedinečný pohled na jasně modrou vodu oceánu a okolní strmé útesy oranžové barvy. Co však ocení možná ještě více, je množství slunečných dní. Oblast Algarve totiž patří mezi vůbec nejslunnější místo celé Evropy. Teplé dny tak může strávit na nekonečně dlouhých písečných plážích, které jsou díky se drolícím útesům neustále zásobeny jemným pískem. Jejich vrcholky pro změnu lze využít na nevšední procházky s nezapomenutelným výhledem na oceán. V místních vodách jsou při troše štěstí k vidění hejna delfínů a ojediněle i velryb.

Přírodní hřiště pod vodou

Zhruba uprostřed oblasti nedaleko města Albufeira leží písčitá pláž s názvem Praia Manuel Lourenco, která každým odlivem oceánu odhaluje své největší kouzlo. Na omezenou dobu se vynoří velké množství skal a útesů, které jsou jinak z velké části ukryty pod vodní hladinou. Je tak možné navštívit malé jeskyně s ještě kapající vodou či prolézat různě dlouhé a široké otvory. Toto doslova přírodní hřiště je dokonalé místo nejen pro děti, ale i pro nadšené fotografy.  

Aleš Mohr

Perla mezi plážemi

Opravdovým klenotem Algarve je však Praia da Marinha. Bývá považována za vůbec nejhezčí pláž celé země a v Evropě je řazena mezi deset nejkrásnějších. Není tak divu, že dostala ocenění zlatá pláž a její vyobrazení najdete v mnoha časopisech nebo propagačních letácích Portugalska. Jedinečnost místa spočívá v okolních oranžových útesech s průzračnou vodou Atlantského oceánu. Nedaleko odtud navíc naleznete mnoho překrásných přírodních úkazů, jako například dvě obří oka ve skále těsně nad hladinou.   

Na konci světa

Celá oblast končí na nejjihozápadnějším místě celé pevninské Evropy. Mys Svatého Vincenta byl v dřívějších dobách považován za skutečný konec světa. V 16. století byl na tomto mysu postaven klášter, který však své místo přenechal 24 metrů vysokému majáku. Ten tak dohlíží na jednu z nejdůležitějších námořních tras. Zároveň jsou útesy významným domovem velkého množství ptáků, kteří si zdejší až 75 metrů vysoké skalní stěny zvolili za místa svého hnízdění. 

Jaká je průměrná zimní teplota v Portugalsku? otázka
Průměrná teplota vzduchu v Portugalsku se v zimních měsících pohybuje nejčastěji mezi 9 a 13°C.

Mohlo by Vás zajímat

Pernštejn
publikováno 23. 4. 2024 autor David Vanda

Česká republika je oblíbenou lokalitou filmařů. Poznáte místa ze stříbrného plátna?

Slovinsko
publikováno 17. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Návštěva Slovinska: Průzračná řeka Soča i oblast vodopádů

rytířské turnaje
publikováno 19. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tipy na víkendový výlet za deštivého počasí, který nadchne zvídavé děti i rodiče

zavřít reklamu
×
Reklama