Cestujete do Tuniska? Nevynechejte návštěvu Kartága

fotografie autora Petr Dostál publikováno 20.02.2024 07:00
Kartágo

Ve starověku bylo Kartágo jednou z nejvýznamnějších metropolí Středomoří. O válkách, které vedlo s mocným Římem, se učíme dodnes. A protože do Tuniska se jezdí často, byla by škoda jej nenavštívit.

Kde Kartágo najdeme?

Dnešní Kartágo je jednou z předměstských čtvrtí Tunisu, hlavního města Tuniska. Jedná se samozřejmě o Kartágo nové, které bylo vystavěno na místě římského Kartága, které zase vzniklo na troskách toho původního, které vybudovali Féničané. Trosky starověkého Kartága patří k největším lákadlům pro každého návštěvníka. O jejich významu svědčí mimo jiné i status chráněné památky UNESCO.

Historie Kartága

Město bylo založeno Féničany v roce 814 př. n. l. V následujícím období se z něj stalo jedno z center Středomoří a Kartágo ovládalo mimo jiné i Sicílii, Sardinii, Maltu i Baleárské ostrovy. Nevyhnutelně se ale dostalo do křížku s Římem. V sérii válek ve 3.–2. století př. n. l. však Kartágo neuspělo a bylo poraženo. Římané následně samotné město srovnali se zemí a vystavěli znovu jako římské město.

Ani Římské Kartágo však nevydrželo navěky a bylo dobyto nejprve germánskými Vandaly, poté Byzantskou říší a nakonec Araby. V moderní době se na místo původního Kartága rozšířila zástavba metropole Tunis a od dvacátého století probíhají na místě archeologické průzkumy odkrývající zašlou slávu původního i římského Kartága.

Kartágo

Co v Kartágu uvidíte?

K vidění je toho více než dost. Nejčastějším cílem turistických výprav jsou ruiny komplexu známého jako Antoniovy lázně. Stejně tak zde návštěvníci najdou i celou řadu antických památek podobě vil římské nobility nebo chrámů. Navštívit můžete i amfiteátr. Zrekonstruované římské divadlo dnes hostí např. mezinárodní divadelní festival a návštěva představení v takovém prostředí je vždy velkým zážitkem.

Navštívit je možné několik muzeí věnovaných jako historii (doporučit lze Kartaginské muzeum nebo muzeum punských přístavů) i přírodním krásám (v tomto ohledu je nejzajímavější Oceánografické muzeum).

Kartágo dnes

Areál vykopávek je dnes obklopen moderní čtvrtí, která pulzuje běžným životem. Za pozornost jistě stojí nedaleká vesnice Sidi Bou Saïd známá pro svoji jedinečnou architekturu a uličky plné nejrůznějších obchůdků. Také nedaleké pláže Gammarth nebo La Marsa patří v této oblasti k nejvyhledávanějším a lze se na nich zrelaxovat po poznávání starověké historie.

Mohlo by Vás zajímat

Pampelišky
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Netradiční využití pampeliškových květů. Co vše z nich lze připravit?

Fürstenberský palác
publikováno 12. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Pražské paláce: Nádhera pro milovníky historie a romantiky

Cukrovka
publikováno 11. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Hořčík je velice důležitý nejen při diabetu. Jak poznat, že v těle chybí a jak ho doplnit přirozenou cestou?

zavřít reklamu
×
Reklama