Moravskoslezský kraj: Města plná historie a průmyslového dědictví

fotografie autora Helena Stejskalová publikováno 04.03.2024 07:00
Moravskoslezský kraj

Moravskoslezský kraj je jeden z nejrozmanitějších krajů v České republice. Nalezneme v něm vysoké hory, nížiny ale i pohádkově zvlněnou krajinu. Budete překvapeni kolik toho potkáte a uvidíte.

Láká souborem krásné přírody, historických památek i průmyslovým dědictvím. Výlety v tomto kraji proto budou velmi zajímavé a obohacující. Dozvíte se něco jak ze středověké historie, tak i z historie průmyslu. Když budete mít ale dost městského ruchu, můžete se zajet nadýchat čerstvého vzduchu do Jeseníku nebo do Moravskoslezských Beskyd.

Ostrava 

Ostrava je třetím největším městem České republiky a skrývá se v ní mnoho průmyslových památek a zajímavostí. Je známá svou industriální minulostí, a proto zde můžete navštívit neuvěřitelnou Dolní oblast Vítkovice, která je zapsaná na seznamu UNESCO. Doporučujeme zvolit komentovanou prohlídku. Když budete areálem procházet, uvidíte například těžní věž dolu Hlubina, historické cihlové budovy, moderní přestavbu bývalého plynojemu na halu GONG nebo cihlovou budovu energetické ústředny. Ostrava má kromě toho pěkné historické centrum nebo můžete navštívit zoo.  

Opava

Opava je město, které leží na řece Opavě. Nachází se v něm mnoho církevních památek jako je klášter Milosrdných sester Panny Marie Jeruzalémské, Dominikánský klášter, kostel sv. Vojtěcha, kostel sv. Alžběty nebo Minoritský klášter s kostelem sv. Ducha. Také láká krásným náměstím, historickými uličkami a zahradami.  

Opava

Těšín

Těšín leží přímo na hranicích mezi Českou republikou a Polskem, a tak je rozdělen na českou a polskou část řekou Olší. Má krásné náměstí a můžete se podívat například do Těšínského muzea. Město rozdělené na dvě poloviny může být velkou zajímavostí, kdy se budete během chvilky procházet v jiném státě. Polská část Těšína je také velmi zajímavá a leží tam dokonce menší zámek.

Frýdek-Místek

Frýdek-Místek je spojen ze dvou měst. Ve Frýdku nalezneme krásný zámek s velmi zajímavou expozicí o životě v Beskydech. Nedaleko stojí velkolepá bazilika Navštívení Panny Marie, která je ale do roku 2026 uzavřena kvůli rekonstrukci. V Místku se nachází malebné centrum s náměstím Svobody s dvoupatrovými domy s pozdně renesančními jádry, které je ze západní strany je lemováno podloubím. Po celém městě jsou rozmístěny parky a protéká jím řeka Ostravice, kolem které vede cyklostezka.

Karviná 

Karviná leží u polských hranic za Ostravou. Je to město s bohatou historií. Centrem je původní slezské knížecí město Fryštát s rezidenčním hradem slezské vládnoucí aristokracie Piastovců. Po jeho požáru byl na jeho místě postaven nový renesanční zámek. Máme možnost si vybrat ze tří stálých prohlídkových okruhů. Uvidíme tam lázeňské domy i malebné náměstí s historickými uličkami. Vedle zámku stojí velký gotický Kostel Povýšení sv. Kříže s Moravskou kaplí, o kterém je zmínka již ve 14. století.

Seriál: Nejoblíbenější města České Republiky dle krajů

Mohlo by Vás zajímat

Bolest
publikováno 12. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Čas na výsev zeleniny, která zbaví tělo zánětu a podpoří imunitní systém

Rebarbora
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Pěstování rebarbory: Několik tipů, jak si zajistit bohatou úrodu reveně

Česká republika
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Nejkrásnější místa v Česku, která stojí za návštěvu. Vyzkoušejte se, zda je poznáte všechna

zavřít reklamu
×
Reklama