Neuschwanstein je romantickou vzpomínkou na Ludvíka II.

fotografie autora Jan Nováček publikováno 07.05.2023 22:19
Neuschwanstein

Když jste král, můžete nechat postavit leccos. Třeba zámek, který vypadá jako z pohádky. Ludvík II. Bavor si splnil životní sen a stvořil novogotickou perlu, která láme bavorské turistické rekordy.

Měl sloužit jako pocta Richardu Wagnerovi a odkazovat na dílo umělce, které je prodchnuté německou mytologií. Na hranicích Bavorska, nedaleko městečka Füssen, se vynořil zámek, jímž se inspiroval i proslulý Walt Disney. Stavba, kterou už viděly desítky milionů návštěvníků, leží v bezprostřední blízkosti zámku Hohenschwangau. A právě zde prožil Ludvík II. Bavor dětství, nezapomeňte proto spojit obě prohlídky v jednu. Podle oficiálního průvodce vám to zabere necelé tři hodiny. Prohlídky s průvodci jsou v anglickém a německém jazyce, ale k dispozici je i audioprohlídka v češtině. Samotný Neuschwanstein vám zabere asi půl hodinky a milovníky novogotické architektury jistě potěší, že na pomezí bavorských a rakouských hranic mohou vyrazit od dubna do prosince.

Neuschwanstein je romantickou vzpomínkou na Ludvíka II.

Luxusní zázemí pro hlavu státu

Ludvík II. Bavor trpěl duševní chorobou, skrýval se před lidmi a přál si místo, kde by našel svůj životní klid. Kdyby šlo o běžného člověka z lidu, skončil by ve své době patrně v nějakém sanatoriu, ale u vladaře taková otázka není jednoduchá. Stavět se začalo v září 1869 a náročný projekt nebyl nikdy dokončen, dílem i proto, že spolkl značnou část králova jmění. Ludvík se stal panovníkem jako osmnáctiletý, byl velmi bohatý, ale také silný introvert, který žil raději v ústraní. Jaký luxus byl připraven ve zdech tohoto krásného zámku? Nešlo jen o splachovací toaletu, která byla ve druhé polovině 19. věku velkým luxusem. Počítalo se i s královským telefonem nebo moderním systémem vytápění. Pojďme si ještě projít některé komnaty zámku, které jsou skutečně monumentální.

Trůnní sál zaujme na první pohled

S třináctimetrovou výškou zabírá pro sebe třetí a čtvrté patro. Trůnní sál v sobě nese románské i gotické prvky, nechybí ani velká okna, jimiž proniká do místnosti spoustu světla. Nezapře ani inspiraci byzantským císařstvím. Neuschwanstein zaujme i pěveckým sálem, kde se měla pořádat kulturní představení. Připomínka Mozarta, Wagnera či dalších umělců, spoustu zlata, odkazy na německé básníky. Nechybí ani mytologie, která je zastoupena Lohengrinem a Parsifalem, tématem sálu o rozměrech 27 x 10 metrů je tedy hlavně středověk a s ním spojené rytířství. Procházka po komnatách zámku ale ještě nekončí, její součástí je studovna, ložnice nebo jídelna. 

Pár praktických věcí na závěr

Nezapomeňte, že zájem návštěvníků je skutečně velký. Zámek je v nadmořské výšce téměř tisíce metrů, takže vás čeká delší procházka nebo se svezete autobusem. Nabízí se i kočár tažený koňmi, který vyjde asi na šest euro. Není právě tohle nejstylovější? Pokud se však rozhodnete pro pěší chůzi, na cestě se můžete zastavit v malých kavárnách. Pozor, pokud cestujete do Bavorska během vrcholu turistické sezony, bude lepší koupit si lístky online nebo pořídit rovnou vstupenky na více zámků najednou, ať si pomezí Bavorska a Rakouska užijete opravdu naplno. Nezapomeňte, že turisté, kteří lístek nemají, musí stát ve frontě. A ta může být v letním období na první pohled až nekonečná, je proto nutné myslet dopředu, aby se vám výlet s rodinou líbil. Denně sem zavítá až 6 000 turistů!

Mohlo by Vás zajímat

rytířské turnaje
publikováno 19. 4. 2024 autor Jan Nováček

Tipy na víkendový výlet za deštivého počasí, který nadchne zvídavé děti i rodiče

Alfa Romeo Milano
publikováno 22. 4. 2024 autor David Vanda

Alfa Romeo přejmenovala svůj model Milano. Důvodem je výroba v Polsku

Trvalkový záhon
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Kvíz: Poznáte nádherně kvetoucí trvalky, které jsou téměř bezúdržbové? Otestujte své znalosti

zavřít reklamu
×
Reklama