Neuschwanstein je romantickou vzpomínkou na Ludvíka II.

7. 5. 2023 Jan Nováček
Neuschwanstein

Když jste král, můžete nechat postavit leccos. Třeba zámek, který vypadá jako z pohádky. Ludvík II. Bavor si splnil životní sen a stvořil novogotickou perlu, která láme bavorské turistické rekordy.

Měl sloužit jako pocta Richardu Wagnerovi a odkazovat na dílo umělce, které je prodchnuté německou mytologií. Na hranicích Bavorska, nedaleko městečka Füssen, se vynořil zámek, jímž se inspiroval i proslulý Walt Disney. Stavba, kterou už viděly desítky milionů návštěvníků, leží v bezprostřední blízkosti zámku Hohenschwangau. A právě zde prožil Ludvík II. Bavor dětství, nezapomeňte proto spojit obě prohlídky v jednu. Podle oficiálního průvodce vám to zabere necelé tři hodiny. Prohlídky s průvodci jsou v anglickém a německém jazyce, ale k dispozici je i audioprohlídka v češtině. Samotný Neuschwanstein vám zabere asi půl hodinky a milovníky novogotické architektury jistě potěší, že na pomezí bavorských a rakouských hranic mohou vyrazit od dubna do prosince.

Neuschwanstein je romantickou vzpomínkou na Ludvíka II.

Luxusní zázemí pro hlavu státu

Ludvík II. Bavor trpěl duševní chorobou, skrýval se před lidmi a přál si místo, kde by našel svůj životní klid. Kdyby šlo o běžného člověka z lidu, skončil by ve své době patrně v nějakém sanatoriu, ale u vladaře taková otázka není jednoduchá. Stavět se začalo v září 1869 a náročný projekt nebyl nikdy dokončen, dílem i proto, že spolkl značnou část králova jmění. Ludvík se stal panovníkem jako osmnáctiletý, byl velmi bohatý, ale také silný introvert, který žil raději v ústraní. Jaký luxus byl připraven ve zdech tohoto krásného zámku? Nešlo jen o splachovací toaletu, která byla ve druhé polovině 19. věku velkým luxusem. Počítalo se i s královským telefonem nebo moderním systémem vytápění. Pojďme si ještě projít některé komnaty zámku, které jsou skutečně monumentální.

Trůnní sál zaujme na první pohled

S třináctimetrovou výškou zabírá pro sebe třetí a čtvrté patro. Trůnní sál v sobě nese románské i gotické prvky, nechybí ani velká okna, jimiž proniká do místnosti spoustu světla. Nezapře ani inspiraci byzantským císařstvím. Neuschwanstein zaujme i pěveckým sálem, kde se měla pořádat kulturní představení. Připomínka Mozarta, Wagnera či dalších umělců, spoustu zlata, odkazy na německé básníky. Nechybí ani mytologie, která je zastoupena Lohengrinem a Parsifalem, tématem sálu o rozměrech 27 x 10 metrů je tedy hlavně středověk a s ním spojené rytířství. Procházka po komnatách zámku ale ještě nekončí, její součástí je studovna, ložnice nebo jídelna. 

Pár praktických věcí na závěr

Nezapomeňte, že zájem návštěvníků je skutečně velký. Zámek je v nadmořské výšce téměř tisíce metrů, takže vás čeká delší procházka nebo se svezete autobusem. Nabízí se i kočár tažený koňmi, který vyjde asi na šest euro. Není právě tohle nejstylovější? Pokud se však rozhodnete pro pěší chůzi, na cestě se můžete zastavit v malých kavárnách. Pozor, pokud cestujete do Bavorska během vrcholu turistické sezony, bude lepší koupit si lístky online nebo pořídit rovnou vstupenky na více zámků najednou, ať si pomezí Bavorska a Rakouska užijete opravdu naplno. Nezapomeňte, že turisté, kteří lístek nemají, musí stát ve frontě. A ta může být v letním období na první pohled až nekonečná, je proto nutné myslet dopředu, aby se vám výlet s rodinou líbil. Denně sem zavítá až 6 000 turistů!

Mohlo by Vás zajímat

Rybenka
2. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit otravných rybenek: A z jakého důvodu se v domácnostech objevují

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Dracéna
4. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak omladit vytáhlou dracénu: Díky jednoduchému kroku se opět krásně rozkošatí

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Zruč nad Sázavou
27. 11. 2023 Petr Dostál

Do Zruče nad Sázavou nejenom za Láskami jedné plavovlásky

Pokud letos nevyrážíte na letní dovolenou za hranice, využijte…
21. 6. 2023 Nikola Klementová

Jižní Morava je klenotem Česka: Proč zde strávit letošní letní dovolenou?

Zlaté Psí hory
29. 10. 2023 Petr Dostál

Zlaté Psí hory aneb Po stopách českých zlatokopů

Princ a Večernice, Jak si zasloužit princeznu, Panna a netvor.…
28. 8. 2023 Jan Nováček

Pohádkový zámek Ploskovice: Byly zde natočeny pohádky jako Princ a Večernice nebo Jezerní královna

Milujete Rakousko a jeho horské oblasti? Potom je Hallstatt…
22. 6. 2023 Jan Nováček

Městečko Hallstatt nabídne staré solné doly

hrad Kašperk
25. 10. 2023 Petr Dostál

Vydejte se o víkendu na hrad Kašperk, který vás dostane do roku 2084 a zároveň vás pobaví

zavřít reklamu
×
Reklama