Nudíte se při povalování na pláži? Vyzkoušejte si dovolenou na kole

fotografie autora Helena Stejskalová publikováno 28.03.2024 07:00
Cyklistika

Aktivní dovolené jsou v kurzu. Pokud přemýšlíte, jak strávit letošní chvíle volna, jedním ze skvělých tipů je cyklodovolená. Je na vás, jestli to zkusíte na vlastní pěst, nebo využijete cyklozájezdy.

Jízda spojená s koupáním

Jestliže předpokládáte, že nutnou podmínkou pro dovolenou strávenou na kole je extrémní fyzická zdatnost, jste na omylu. Tempo si totiž volíte vy sami podle toho, na co se budete cítit. Jestliže s delším cestováním na kole nemáte zkušenosti, je lepší absolvovat křest v podobě cyklozájezdu. Některé cestovní kanceláře mají například na léto kombinované nabídky sestávající z cyklistických přejezdů a dnů věnovaných koupání u moře. Podobné pobyty můžete zažít třeba na některých středomořských ostrovech. Jde o skvělou dovolenou, která rozhodně nepředstavuje žádnou rutinu. Poznáváte památky, vidíte krajinu, potrénujete na kole, opálíte se a vycachtáte v moři.

Na kolem evropských zemí

Jinou možností je poznávání určité země nebo její tematické části na kole. Třeba Španělsko na kole, Německo na kole. Jde ale obvykle o delší zájezdy, někdy o délce třeba tří týdnů souvisle. To je spojeno s celou řadou úskalí. Především musíte být už hodně fyzicky zdatní, abyste tak dlouho vydrželi sedět v sedle svého kola. Je to tak trochu Tour de France, která také trvá tři týdny, ale jede se samozřejmě v mnohem ostřejším tempu. Nepředpokládáme, že jste závodníci, ale slušná fyzická kondice už je u tohoto typu dovolené opravdu potřeba. Pro rekreační cyklisty zvyklé ujet sotva pár kilometrů občas o víkendu taková akce rozhodně není. Druhým háčkem je skutečnost, že si málokdo může vzít tak dlouhou dovolenou. Kompromisem jsou kratší cesty trvající třeba jenom několik dnů nebo týden.

Cyklistika

Moře budete mít z první ruky

Konečně třetím zajímavým tipem jsou zájezdy na cyklo jachtě. Svoje kolo si jednoduše vezmete na jachtu. Dá se takto plout například kolem ostrovů Chorvatska. Loď vždy zakotví v některém z přístavů a uděláte si cyklo túru po ostrově. Potom zase plujete dále a příště zastavíte jinde. Máte tak moře z první ruky a hodně toho poznáte.

Na vlastní pěst

Další variantou je, že se na cesty s kolem vydáte sami. Tady ale musíte pečlivě plánovat, a to nejen trasu, ale i noclehy. Všechno přizpůsobíte svojí zdatnosti. Je dobré kombinovat úseky, které pojedete na kole s těmi, kde se necháte převézt. Ideálně vlakem, například České dráhy jsou k cyklistům vstřícné, celá řada spojů nabízí cyklistům možnost převážet kolo. Dál jde i o to, že musíte nocovat tam, kde je možné kolo uložit, aniž by hrozilo jeho odcizení. Zase jde ale o větší dobrodružství. Všechno si ovšem musíte předem prověřit, ať už to, jestli vás vlak s kolem přepraví, nebo jestli bude třeba v penzionu, hotelu nebo kempu kolo možné bez rizika uložit. Rozhodně nic nenechávejte náhodě ve stylu ono to nějak dopadne. Nemuselo by to tak být.

Mohlo by Vás zajímat

Duben
publikováno 12. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Orgánem měsíce dubna jsou játra: Jak je pročistit pomocí bylinky, která roste na zahradě?

Otočník stromovitý
publikováno 13. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat otočník stromovitý pro bohaté květy, které voní po vanilce?

Jahody
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jakým rostlinám se daří vedle jahod? Zvyšte výnos a ochraňte svou úrodu jednoduchou metodou

zavřít reklamu
×
Reklama