Slovinský Maribor má historické památky i nejstarší vinnou révu na světě

25. 7. 2023 Jan Nováček
Maribor

Pokud vás láká dovolená ve Slovinsku, jste srdečně zváni nejen do Lublaně, ale i na prohlídku města Mariboru. Setkáte se s artefaktem, který podněcuje fantazii všech vinařů.

Jde o druhé největší město v malé zemi, má asi sto tisíc obyvatel. Maribor najdeme na severovýchodě Slovinska, v této lokalitě je hlášeno osídlení trvající už několik tisíc let. Jinak řečeno, líbilo se tady už dávným předkům dnešních Evropanů. Pokud si chcete prohlédnout zajímavá místa, která jsou spojena s historií města pod horami, měli byste vědět, že na tekutou révu se tu sází opravdu hodně. Stara Trta je důkazem, že historie vinařství může být hodně zajímavá!

Prohlédněte si historické památky

Když se řekne Maribor, vybaví se cestovatelům bohatá historie, krásná příroda a také vinohrady, které tady mají skvělou tradici. Památkou číslo jedna je Mariborski grad. V komnatách hradu už dávno nesídlí šlechta, ale muzeum, v němž poznáte historii tohoto magického místa. Pokud chcete mít na město parádní výhled, vystoupejte na kopec, kterému se říká Piramida. Cesta vede přes vinice, čeká na vás asi půl hodiny běžné chůze od břehu řeky Drávy. A kam se vydat dál ve druhém největším městě ve Slovinsku?

Maribor

Místní katedrála opravdu stojí za to

Stavět se začala v jedenáctém století a nese v sobě odkaz románského stavitelství, později ve středověku došlo ještě ke gotické přestavbě, ze sedmnáctého století pochází barokní věž. Když město navštívil papež Jan Pavel II. na přelomu tisíciletí, dostala Katedrála Povýšení svatého kříže novou vitráž. Pokud vystoupáte až do věže katedrály, naskytne se vám báječný výhled na Maribor a jeho okolí. Velmi důležité je pro místní život také divadlo, jehož historie se začala psát v závěru osmnáctého věku. Jde o nejstarší divadlo ve Slovinsku, pravidelně se zde pořádají operní představení nebo večery plné baletu. 

Vychutnejte si nejstarší části města

Středověké budovy, městské hradby, ale také kavárny a obchody, takové je centrální náměstí Mariboru alias Glavni Trg. Dávná městská lékárna, tradiční páteční trhy, radnice, morový sloup, jehož současná podoba sahá až do poloviny osmnáctého století. Je to vzpomínka na baroko v korintském stylu. 

Glavni Trg

Vinná réva je skutečným pokladem 

Věděli jste, že v Mariboru si můžete prohlédnout i Dům Staré révy? Hiša Stare trte, jak říkají místní, je totiž obklopená zřejmě nejstarší vinnou révou na světě. I po čtyřech stoletích Stara trta ještě stále plodí a byla díky svým výkonům uvedena i do Guinessovy knihy rekordů. Obvyklá roční výtěžnost je 25 litrů vína, která se dává v malých lahvičkách vzácným návštěvám. Jednu dostal také papež Jan Pavel II., jenž do města zavítal v roce 1999. V devatenáctém století měla tato vinná réva opravdu namále, naštěstí napadení fyloxérou (mšička révokaz) nakonec úspěšně přečkala. Turistům je tedy zapovězena. V domě je však muzeum vína, kde můžete ochutnat různé další místní odrůdy. A slovinské víno, to je pro gurmány tekuté révy skutečné lákadlo. 

Mohlo by Vás zajímat

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Pomerančový krém
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Svěží krém do cukroví, ale i na dortíky, který není hutný, vydrží a chutná skvěle

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Venice Beach je jednou z nejoblíbenějších a nejzábavnějších…
11. 8. 2023 Jan Nováček

Chystáte se do Los Angeles? Pak nesmíte vynechat slavnou Venice Beach

Lázně Kynžvart jsou malým lázeňským městem ležícím ve stínu…
11. 10. 2023 Petr Dostál

Vyrazte na výlet k jednomu z nejkrásnějších zámků v ČR

Každé dítě je svým způsobem i malým průzkumníkem. Proč je tedy…
30. 8. 2023 Jan Nováček

Máte doma malého vědce? Navštivte Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Síť stezek Via Czechia představuje unikátní systém turistických…
12. 9. 2023 Jan Nováček

Via Czechia: 10 000 kilometrů turistických tras napříč ČR

Adventní trhy
6. 12. 2023 Petr Dostál

Adventní Český Krumlov přivítá nejen hodné anděly

Český Krumlov představuje nádherný historický klenot jižních…
24. 8. 2023 Jan Nováček

Výlet do Českého Krumlova – co si nesmíte nechat ujít

zavřít reklamu
×
Reklama