Jde o druhé největší město v malé zemi, má asi sto tisíc obyvatel. Maribor najdeme na severovýchodě Slovinska, v této lokalitě je hlášeno osídlení trvající už několik tisíc let. Jinak řečeno, líbilo se tady už dávným předkům dnešních Evropanů. Pokud si chcete prohlédnout zajímavá místa, která jsou spojena s historií města pod horami, měli byste vědět, že na tekutou révu se tu sází opravdu hodně. Stara Trta je důkazem, že historie vinařství může být hodně zajímavá!
Prohlédněte si historické památky
Když se řekne Maribor, vybaví se cestovatelům bohatá historie, krásná příroda a také vinohrady, které tady mají skvělou tradici. Památkou číslo jedna je Mariborski grad. V komnatách hradu už dávno nesídlí šlechta, ale muzeum, v němž poznáte historii tohoto magického místa. Pokud chcete mít na město parádní výhled, vystoupejte na kopec, kterému se říká Piramida. Cesta vede přes vinice, čeká na vás asi půl hodiny běžné chůze od břehu řeky Drávy. A kam se vydat dál ve druhém největším městě ve Slovinsku?
Místní katedrála opravdu stojí za to
Stavět se začala v jedenáctém století a nese v sobě odkaz románského stavitelství, později ve středověku došlo ještě ke gotické přestavbě, ze sedmnáctého století pochází barokní věž. Když město navštívil papež Jan Pavel II. na přelomu tisíciletí, dostala Katedrála Povýšení svatého kříže novou vitráž. Pokud vystoupáte až do věže katedrály, naskytne se vám báječný výhled na Maribor a jeho okolí. Velmi důležité je pro místní život také divadlo, jehož historie se začala psát v závěru osmnáctého věku. Jde o nejstarší divadlo ve Slovinsku, pravidelně se zde pořádají operní představení nebo večery plné baletu.
Vychutnejte si nejstarší části města
Středověké budovy, městské hradby, ale také kavárny a obchody, takové je centrální náměstí Mariboru alias Glavni Trg. Dávná městská lékárna, tradiční páteční trhy, radnice, morový sloup, jehož současná podoba sahá až do poloviny osmnáctého století. Je to vzpomínka na baroko v korintském stylu.
Vinná réva je skutečným pokladem
Věděli jste, že v Mariboru si můžete prohlédnout i Dům Staré révy? Hiša Stare trte, jak říkají místní, je totiž obklopená zřejmě nejstarší vinnou révou na světě. I po čtyřech stoletích Stara trta ještě stále plodí a byla díky svým výkonům uvedena i do Guinessovy knihy rekordů. Obvyklá roční výtěžnost je 25 litrů vína, která se dává v malých lahvičkách vzácným návštěvám. Jednu dostal také papež Jan Pavel II., jenž do města zavítal v roce 1999. V devatenáctém století měla tato vinná réva opravdu namále, naštěstí napadení fyloxérou (mšička révokaz) nakonec úspěšně přečkala. Turistům je tedy zapovězena. V domě je však muzeum vína, kde můžete ochutnat různé další místní odrůdy. A slovinské víno, to je pro gurmány tekuté révy skutečné lákadlo.