Drážďanský zámek Moritzburg s sebou nese filmovou vzpomínku

21. 7. 2023 Jan Nováček
Moritzburg

Máte rádi Tři oříšky pro Popelku? Tak si určitě vybavíte saský vodní zámek, který hraje v této pohádce hlavní roli. Sálá z něj jedinečná romantika, jíž pocítíte hned po příjezdu.

To nejkrásnější ze saského baroka? Moritzburg je zámečkem, na nějž si vzpomenete i kvůli filmovému příběhu Popelky. Dnešní podobu si nese po přestavbě už tři století, původní lovecký zámeček s renesančním vzezřením pochází z poloviny šestnáctého věku. Pokud máte rádi exotiku, bude se vám líbit prohlídka zdejších interiérů. Sbírkám dominuje orientální porcelán, ale také obrovská postel z ptačích peříček. Nevynechejte ani okolí zámku, který tvoří rybníky a zahrady.

Pohádkový zámek obklopený přírodou

Najdete ho nedaleko Drážďan a vypadá opravdu jako z pohádky. O jeho dnešní podobu se zasloužil August II. Silný, který původně renesanční stavbě vnukl barokní duši. V okolních lesích bylo mnoho příležitostí pro lov, není tedy vůbec divu, že zámek Moritzburg byl oblíbený nejenom u místních vladařů. I v dnešní době se tady koná řada společenských akcí, které baví početné obecenstvo. Pojďme se tedy krátce podívat do interiérů zámku.

Drážďanský zámek Moritzburg s sebou nese filmovou vzpomínku

Na co nezapomenout při prohlídce?

Perla saského baroka, jak se někdy Moritzburgu přezdívá, je krásný nejen navenek. Udělejme si tedy procházku po jeho komnatách. Kamenný sál, který ukrývá lovecké trofeje nebo výstava vzácného čínského porcelánu v Porcelánovém kabinetu a kaple, která vyrostla v roce 1661. Takový je interiér barokního zámku, v němž najdete také unikátní Péřovou komnatu. Federzimmer, jak zní originální název, sestává z desítek tisíc ptačích pírek. Jde o originální dekoraci, která byla v 18. století hodně oblíbená. Jeřáb, sojka, bažant, ale také exotické druhy ptactva, kreativitě nikdo meze nekladl a vznikla jedinečná přírodní kompozice. 

Vychutnejte si originální atmosféru

Kočárovna, kde najdete nejluxusnější dopravní prostředky osmnáctého století nebo stáje, kde žijí vzácná plemena koní. A královská kuchyně, ve které poznáte atmosféru své doby a uvidíte, v jakém prostředí se připravovala jídla pro královskou rodinu a její hosty. Nezapomeňte navštívit knížecí apartmány, kde je stále originální nábytek, jenž je provázený osobními předměty někdejších majitelů. Celkem dvě stovky pokojů a sedm velkých hal, takové jsou počty Moritzburgu. 

Drážďanský zámek Moritzburg s sebou nese filmovou vzpomínku

A co zajímavá místa v blízkém okolí?

Bažantí zámeček Moritzburg v rokokovém stylu, který je asi dva a půl kilometru daleko nebo jediný maják v celém Sasku. Právě to jsou další místa, která jsou turisticky velmi atraktivní a můžete je zvládnout s barokním zámkem za jediný den. Na začátku osmnáctého století tu vyrostly také zahrady ve francouzském stylu. Vzpomenete si na Pavla Trávníčka, Libuši Šafránkovou a oblíbené domácí herce? Ano, právě zde se natáčelo na začátku sedmdesátých let. Pohádka Tři oříšky pro Popelku, která vznikala pod taktovkou Václava Vorlíčka, je připomínána hned na několika místech. Najdete střevíček?

Mohlo by Vás zajímat

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

Trouba
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak jednoduše vyčistit špinavé knoflíky na troubě. Domácí triky si poradí i se silným znečištěním

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Za průzračnými jezery se do Rakouska jezdí už dlouho, přesto na…
18. 9. 2023 Petr Dostál

Kouzelná jezera uprostřed Rakouska: Grüner See a Kreuzteich

Zlaté Psí hory
29. 10. 2023 Petr Dostál

Zlaté Psí hory aneb Po stopách českých zlatokopů

Uměleckoprůmyslové muzeum
16. 11. 2023 Petr Dostál

Když v Praze prší, vyrazte do uměleckoprůmyslového muzea

Každé dítě je svým způsobem i malým průzkumníkem. Proč je tedy…
30. 8. 2023 Jan Nováček

Máte doma malého vědce? Navštivte Zábavní vědecký park Vida! v Brně

V Jihomoravském kraji na vás dýchne malebná krajina. Stalaktity…
15. 8. 2023 Jan Nováček

Kam na výlet v Jihomoravském kraji: Propast, jeskyně, ale i zábava pro děti

Nekonečné zástupy jachet a plachetnic, příjemná teplota i na…
16. 9. 2023 Petr Dostál

Podzimní Chorvatsko: Za koupáním i turistikou do Punatu

zavřít reklamu
×
Reklama