Milujete historii? York je zajímavým tipem pro všechny cestovatele

16. 8. 2023 Jan Nováček
York

Velká Británie nabízí spoustu zákoutí, v nichž můžete obdivovat bohaté ostrovní dějiny. Kromě Londýna, Edinburghu nebo Liverpoolu můžete navštívit třeba York, který je spojený i s obdobím vikinských dobyvatelů. Pojďme si proto udělat malou procházku jeho ulicemi, kde uvidíme, že má za sebou prakticky dva tisíce let historie.

Zajímavá zastávka na pomezí Anglie a Skotska, dvou historických zemí, které mají za sebou hodně bouřlivý vývoj. Co se vám vybaví, když se řekne York? Jde o město, co vás okouzlí čokoládou, muzeem, které je věnováno britským nádražím a také katedrálou, která nese jméno svatého Petra. Středověké jádro města vás zaručeně okouzlí, zvláště pokud se s oblibou věnujete dějinám nejslavnější velmoci světa. V Yorku se narodil i slavný Guy Fawkes nebo herečka Judi Dench.

Katedrála v Yorku je skutečně jedinečná

Osm století historie, gotická stavba, v níž sídlí arcibiskup. Katedrála v Yorku, která je v rámci severu Evropy největší svého druhu, stojí na místě někdejšího dřevěného kostela z doby raného středověku. Dokončena byla v patnáctém věku a je jednou z největších perel gotické architektury starého kontinentu. Nese jméno svatého Petra, má tři věže a na délku celkem 160 metrů. Šestatřicet zvonů se rozezní při řadě příležitostí, v našem století prošla tato sakrální stavba hodně nákladnou rekonstrukcí. Když vyjdete po celkem 275 schodech, budete mít krásný výhled na celé město a jeho zelené okolí. Zdoláte totiž jednu ze zdejších věží. Jaké další symboly nabídne historické město, v němž se vyrábějí oblíbené sladké tyčinky Kit Kat?

Katedrála v Yorku,

Chcete si prohlédnout život Vikingů?

Jejich kultura je stále zahalena tajemným hávem, Vikingové, kteří ve své době platili za skutečně nepřemožitelnou armádu, žili dlouhou dobu i v oblasti severní Anglie. A jedna z největších atrakcí dvousettisícového města je tedy spojena s jejich dobrodružstvími. Prohlédnete si York takový, jaký byl v desátém století, plně v souladu s poznatky moderní archeologie. Setkejte se s Vikingy tváří v tvář, budou vám za průvodce v tomto báječném světě. Uvidíte sami, že nešlo jen o skvělé válečníky, ale i lidi s citem pro umění a zpracování drahých kovů. V dalším muzeu se vám otevře pohled do historie britské železnice. Svou historii píše od poloviny sedmdesátek, nabídne pohled na legendární Stephensonovu raketu, parní lokomotivu, která změnila svět.

York jako centrum světového dění

Everwic, Jórvík, Yerk, to jsou všechno historické názvy města Yorku. A významné události? Jistě, v roce 306 byl provolán Konstantin Veliký římským císařem, když v Yorku zemřel jeho otec Constantius I., jenž vládl pouhý rok. Pro úplnost, tehdy se město jmenovalo Eboracum. Známé bylo i ve středověku, když odtud přišel Alcuin z Yorku na dvůr Karla Velikého. A stalo se také centrem vikinského území v Británii, když rozkvetlo do druhého nejlidnatějšího města v Británii, hned po Londýně. Vzpomínkou na slávu jsou nejen městské hradby z antických dob, ale také opatství svaté Marie, respektive to, co z něj zbylo. Stavba původem z jedenáctého věku láká k pikniku a posezení na čerstvém vzduchu. Šlo o jeden z nejbohatších benediktinských klášterů, který byl zrušen Jindřichem VIII. v 16. století.

York je zajímavým tipem pro všechny milovníky historie

Další tipy na krátké výlety

Pokud jste naladěni na historickou vlnu, York vám nabídne ještě procházku na Clifford´s Tower, která byla vystavěna za Viléma Dobyvatele v roce 1068 a přinese svým návštěvníkům báječný rozhled po širém kraji. Město, kterým protéká řeka Ouse, potěší ještě královským divadlem z poloviny osmnáctého století nebo prohlídkou The Shambles, což je středověké tržiště ze 14. a 15. století. 

Mohlo by Vás zajímat

Bramborák
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak připravit vynikající bramboráky, které nejsou nasáklé tukem? Zkuste jejich vylepšenou verzi

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

Řízek
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Výhody a nevýhody horkovzdušné fritézy: Několik důvodů, proč si ji přát od Ježíška

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Víkend se nám nezadržitelně blíží, a tak už s největší…
22. 9. 2023 Nikola Klementová

Kam na výlet tento víkend: Vyrazte na houby, za poznáním, dobrým jídlem či s dětmi za zážitky

Bubovické vodopády
1. 11. 2023 Petr Dostál

Bubovické vodopády jsou působivou přírodní atrakcí na Karlštejnsku

Polovina října se v Mutěnicích na Hodonínsku ponese v duchu…
10. 10. 2023 Petr Dostál

Tradice burčákových pochodů okolo Mutěnic pokračuje i letos

V Jihomoravském kraji na vás dýchne malebná krajina. Stalaktity…
15. 8. 2023 Jan Nováček

Kam na výlet v Jihomoravském kraji: Propast, jeskyně, ale i zábava pro děti

Prakticky již od konce 12. století láká slavná nakloněná věž v…
8. 9. 2023 Jan Nováček

Šikmá věž v Pise přiláká každoročně pět milionů lidí

Česká republika je nádherná země, která skrývá mnoho…
23. 5. 2023 Nikola Klementová

Kam s dětmi za zábavou a poznáním za deštivého počasí?

zavřít reklamu
×
Reklama