Cork je druhým největším městem moderního Irska

fotografie autora Jan Nováček publikováno 16.08.2023 02:00
Cork

Když se řekne Irsko, každý si určitě jako synonymum vybaví Dublin. V této malé ostrovní zemi jsou ale důležitá i některá další města, mezi nimiž hraje hlavní roli Cork. Malá mnišská osada z raného středověku má dnes přes 200 tisíc obyvatel a přináší vám malou procházku bohatou irskou historií.

Cork je město, kde studuje více než třicet tisíc irských vysokoškoláků. Můžete si také prohlédnout báječnou observatoř, významnou novogotickou katedrálu a velké tržiště s více než dvousetletou tradicí. Několik sakrálních skvostů, ale také budov, v nichž se odráží tradiční georgiánská architektura, Cork nabídne i spoustu zeleně ve Fitzgerald´s Park, v jehož srdci najdeme i městské muzeum. Přidáte se na malou prohlídku irského jihu? A už jste někdy navštívili muzeum, které je věnované máslu?

Čeká na vás také kámen moudrosti

Druhé největší město Irska, které leží u jižního pobřeží v provincii Munster, nabídne svým návštěvníkům několik velmi atraktivních překvapení. Nedaleko Corku leží hrad Blarney, jehož dnešní podoba pochází z patnáctého věku. Najdete na něm Blarneyský kámen (Blarney Stone), o němž legenda praví, že kdo mu dá polibek, stane se skutečně neodolatelným a všichni budou velebit jeho moudrost. 

Středověk je v Corku vidět všude

Řada středověkých památek ale čeká i v samotném městě, je to například novogotická katedrála svatého Finbara, která vyrostla na konci devatenáctého věku a stál za ní významný britský architekt William Burges. Zmínit ale můžeme i druhou novogotickou katedrálu města, která byla vysvěcena v roce 1808 a dokončena o šest desetiletí později. Nese jména svatých Anny a Marie, z její zvonice si užijete výhled na celý Cork!

Cork je druhým největším městem moderního Irska

Věznice, která je dnes muzeem

Podívejte se také do Cork City Gaol. Věznice, ve které byly drženy hlavně odhodlané republikánky v době irského boje za nezávislost, byla v provozu ještě před sto lety. V celách seděli také měšťané, kteří spáchali menší přestupky proti zákonu. V devadesátých letech minulého století bylo otevřeno muzeum, v němž budete mít naprosto autentický zážitek. Maličké cely, ponurá atmosféra a výborná audiovizuální prohlídka vám dají zevrubnou představu o vězeňství v předminulém věku. Zajímavostí je, že právě odtud vysílal první moderní irský rozhlas.

Ochutnejte některé z místních produktů

Pokud vás zajímá irská gastronomie, máte příležitost ji zažít například na English Market, krytém trhu, který je v provozu už od konce osmnáctého století. Svého druhu je jedním z nejstarších na světě, najdete ho na Princes Street, čekají vás čerstvé mořské plody nebo originální pečivo. V roce 2011 sem zavítala na oficiální návštěvě Irska také královna Alžběta II. Pokud naopak dáváte přednost umění, v Crawford Art Gallery najdete více než dva tisíce unikátních předmětů, a to od antických soch po moderní irská díla. Dalším tipem může být hrad Blackrock vedle přístavu, zbudovaný v roce 1828, který nabídne také observatoř. A co Elizabeth Fort ze 17. století, pevnost, kterou během obléhání Corku hájili jakobité před útoky vojska Viléma III. Oranžského? 

Zlákala vás procházka do přírody?

Když se vydáte z tohoto irského města západním směrem na malý ostrov, čeká na vás Fota Wildlife Park, tedy jedinečná možnost setkat se s lemury a žirafami. Přírody je ale v okolí Corku ještě víc. Je to třeba Fitzgerald´s Park, kde najdete řadu soch a památníků nebo univerzitní park v rámci University College Cork. 

Mohlo by Vás zajímat

VW Amarok
publikováno 17. 4. 2024 autor David Vanda

Volkswagen chce své australské vozy Amarok osadit odpuzovačem klokanů

ARRES
publikováno 23. 4. 2024 autor David Vanda

Chytrý systém ARRES dokáže najít a opravit výtluky a praskliny ve vozovce

Obytná dodávka
publikováno 18. 4. 2024 autor Jan Nováček

Přestavba dodávky 3. díl: Při řezání do karoserie musíte dodržet jednoduché pravidlo, aneb jak na instalaci oken

zavřít reklamu
×
Reklama