Kaňony jako v USA a hory majestátnější než v Rakousku, to je Albánie

7. 8. 2023 Jan Nováček
Albánie

Turistům dlouho neznámá Balkánská perla se otevírá světu. Albánie ale nenabízí jen dlouhé pláže, fenomenální západy slunce a pohostinnost místních. Při její návštěvě byste neměli vynechat tyto přírodní senzace.

Koupání v horských jezírcích v Národním parku Theth

Tento NP se rozprostírá na severu země okolo tzv. Prokletých hor. Nemusíte mít ale strach. Na horách je plno značených tras a poměrně dost malebných horských vesniček, a to i v opravdu velkých nadmořských výškách. Na své si přijdou ale i ti, kteří celodenním výšlapům neholdují. Park poskytuje domov divokým zvířatům, vzácným orchidejím, tyrkysově modrým řekám, jezírkům a vodopádům.

Plavba mezi skalami po jezeře Komani

Komani je vlastně přehrada vybudovaná na řece Drin. Rozhodně byste ale neměli vynechat plavbu lodí a čím menší, tím lepší. Jezero svým tvarem připomíná norské fjordy, budete plout okolo strmých skal, zajedete i do jeskyní. Mimo to uvidíte i vesničky a vrcholky hor. Skvělé je spojit plavbu po jezeře s návštěvou NP Theth. Jezdí zde z trajekt k až k vesnicím u parku, odkud se dá jít dechberoucí přechod přes Valboňské sedlo až do romantické horské vesnice Theth.

Komani

Pověstmi opředené pohoří Tomorri

Majestátní hory se tyčí nad městem tisíce oken, Beratem. Toto romantické orientální město zkrátka nemůžete vynechat. Narozdíl od Prokletých hor není Tomori tak probádané turisty. Stezek je zde sice méně, nicméně scenérie vám nemožnost volby vynahradí stonásobně. Budete procházet okolo strmých skal zvláštních tvarů a užívat si neposkrvněné přírody. 

Na výhlídku i v kajaku do kaňonu Osumu

Beratem protéká řeka Semani, která je sama o sobě nádherná. Má ale ještě zajímavější přítok, a to je řeka Osum. Na mapě vypadá malá a nenápadná, to co ale uvidíte, vám vyrazí dech. Řeka se klikatí okolo strmých masivních skal a je zde mnoho vyhlídkových míst, odkud si pohled na kaňon užít. Pokud ale cestujete na jaře či na začátku léta, můžete si sjet řeku i na kajaku aužít si tak kaňon Osumu z úplně jiné perspektivy.

Domov leknínů Skadarské jezero

Největší jezero Balkánu se rozkládá mezi Albánií a Černou horou, přičemž větší polovinu mají právě Albánci. Samotné Albánské město Skadar není kdovíjaký tahač, má ale krásné vyhlídky právě na jezero a zeleň okolo něj. Místní nabízejí také plavby po jezeře, což se určitě vyplatí využít. Celkem má jezero více než 30 ostrůvků, můžete obdivovat nekonečné zástupy leknínů a okolní kopce.

Skadarské jezero

Na pláž Gjipe pouze pěšky

Nejedná se jen tak o kdejakou pláž. Pláž Gjipe je malá a leží mezi strmými skalami. A co je na ní vůbec nejlepší je to, že se k ní nedá dostat autem. Kdo ji chce navštívit, musí nechat auto ve vesnici Iliaz a poté pokračovat pěšky kaňonem Gjipe. Je to přibližně dvoukilometrová stezka lemovaná eukalypty s nespočtem vyhlídkových míst na kaňon a moře. Při západu slunce navíc chytají skály kaňony červenou barvu.

O Albánii slýcháme mnoho stereotypů. Třeba že to rozhodně není bezpečná země a že by tam ženy neměly jezdit o samotě, jelikož je to muslimská země. Není ale čeho se bát. Albánci jsou vřelí, milí a tolerantní lidé.

Mohlo by Vás zajímat

Skanzen Vysoký Chlumec
9. 12. 2023 Petr Dostál

Skanzen Vysoký Chlumec: Zdobení perníčků nebo vyřezávání betlémových figurek

Chilli con carne
10. 12. 2023 Nikola Klementová

Víkendová inspirace na rychlý oběd: Chilli con carne podle Jamieho Olivera

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Moravská metropole bývá často zastíněna matičkou Prahou. Přitom…
24. 8. 2023 Jan Nováček

Nuda v Brně být nemusí aneb co vidět v druhém největším městě Česka

Dovolená u moře je krásná, to ale neznamená, že by stejně pěkné…
29. 7. 2023 Jan Nováček

Kam na letní dovolenou v České republice

Malbork je hradem s pestrou minulostí, za níž stojí němečtí…
24. 7. 2023 Jan Nováček

Prohlédněte si Malbork, křižácký hrad z cihel v gotickém stylu

Pokud milujete tradiční britské legendy, nesmíte při svých…
12. 8. 2023 Jan Nováček

Nottingham a vzpomínka na báječná dobrodružství Robina Hooda

Nekonečné zástupy jachet a plachetnic, příjemná teplota i na…
16. 9. 2023 Petr Dostál

Podzimní Chorvatsko: Za koupáním i turistikou do Punatu

Lázně Kynžvart jsou malým lázeňským městem ležícím ve stínu…
11. 10. 2023 Petr Dostál

Vyrazte na výlet k jednomu z nejkrásnějších zámků v ČR

zavřít reklamu
×
Reklama