Rady a tipy pro návštěvu velkých egyptských pyramid

14. 8. 2023 Jan Nováček
Pyramida v Gíze

Pravděpodobně každý, kdo plánuje cestu do Egypta, by měl do svého plánu zahrnout i cestu ke slavným pyramidám v Gíze. Poradíme vám, jak si tuto vyhlášenou turistickou památku užít skutečně na maximum.

Návštěva egyptských pyramid je bezpochyby zážitkem, který by měl každý dobrodruh a cestovatel alespoň jednou za život absolvovat. Můžete jim pak obohatit vaši dovolenou u moře, či za pyramidami vyrazit cíleně. V praxi pak máte dvě možnosti – využít služeb řady cestovních kanceláří, které výlety do Gízy organizují, nebo vyrazit na vlastní pěst. Pokud se řadíte spíše do druhé skupiny turistů, pak je tento článek určen právě vám.

Jak se dostat k pyramidám v Gíze

Velké pyramidy se nacházejí na okraji Gízy, předměstí egyptské Káhiry. Pokud cestujete letadlem, pravděpodobně dorazíte na Káhirské mezinárodní letiště (CAI), na které létá řada mezinárodních leteckých společností. Odsud vás do Gízy čeká zhruba jedna hodina jízdy autem. Ačkoliv se pak na letišti nachází řada taxíků, je mnohem levnější i bezpečnější zvolit pro dopravu Uber. Můžete si také zkusit auto půjčit, pokud však nemáte zkušenosti s dopravou v arabských zemích, raději nechce řízení na jiných. Cesta Uberem z letiště vás aktuálně vyjde na něco málo přes 200 korun.

Chufuova pyramida

Jak naplánovat pobyt v Gíze

Pokud máte dostatek času, je určitě vhodné zamluvit si poblíž pyramid hotel alespoň na jednu noc. Váš zážitek z návštěvy starověkých památek pak bude mnohem intenzivnější. V Gíze se nachází celá řada hotelů, které jsou od hlavního vchodu k pyramidám vzdáleny do 5 minut chůze. Cena za nocleh se pak odvíjí zejména od ročního období, ve kterém Egypt navštívíte.

Kam vyrazit?

Při pohybu po Gíze se pak snažte vyhnout komunikaci s nejrůznějšími trhovci a pochybnými obchodníky, kteří často zneužívají zástupy turistů k nejrůznějším podvodům a krádežím. Okolí pyramid a Sfingy je pak uzavřenou oblastí, kam za vstupenku zaplatíte v přepočtu zhruba 150 korun. Za vstup dovnitř samotných pyramid si pak musíte připlatit. Pokud však nejste fanoušky dusivých prostorů, ze kterých již všechny cennosti odnesli buď vykradači hrobek či různí sběratelé, raději navštivte káhirské muzeum či jiné památky.

Velká sfinga se pak nachází blízko vchodu do areálu, zatímco pyramidy jsou od vchodu vzdáleny 15-20 minut chůze. Cestu k nim si však můžete zkrátit například jízdou na velbloudech či koních.

Gíza z velbloudího hřbetu

Pokud se vydáte na projížďku na koni nebo velbloudovi, je nutné před uzavřením samotného obchodu dohodnout jasné podmínky. Místní se totiž snaží různě smlouvat či vás přemlouvat, takže se snažte naladit se na podobnou vlnu. Platbu za jízdu byste měli provádět až po samotné jízdě, nehledě na to, co vám obchodníci sdělí. Od roku 2020 egyptská vláda stanovila pevnou cenu za jízdu na velbloudu ve výši 50 EGP (zhruba 35 korun) za 30 minut. Pokud po vás chtějí někde víc, odvolejte se na toto nařízení. V případě focení na velbloudovi je pak slušnost nabídnout majitelům zvířat zpropitné.

Kromě pyramid věnujte svůj čas i návštěvě Sfingy

Řada turistů v Egyptě je tak posedlá myšlenkou navštívit pyramidy, že se zapomene zastavit u slavné Velké sfingy. Její návštěva je již zahrnuta v ceně vstupenky k samotným pyramidám, takže si nemusíte za nic připlatit. Pokud se pak okolo sochy náhodou nenachází lešení, můžete zde pořídit dechberoucí snímky, ze kterých bude přímo dýchat atmosféra několik tisíc let staré historie.

Sfinga

Kdy je nejlepší čas na návštěvu pyramid v Gíze

V Egyptě panuje suché podnebí, takže je tam po celý rok poměrně stabilní počasí. Nejchladnější měsíce jsou od prosince do března, a to je pravděpodobně nejoblíbenější doba pro návštěvu pyramid. Jarní či podzimní měsíce jsou však stále přijatelné. V podstatě je hlavní se vyhnout jen letním měsícům, kdy vrcholí turistická sezóna, a navíc teploty mnohdy dosahují skutečně tropických hodnot. Na pyramidy je pak nejkrásnější pohled v pravé poledne, kdy se písek a prach mnohdy rozptýlí, a vy tak uvidíte tyto monumenty lidské historie v celé své kráse.

Mohlo by Vás zajímat

Vlašské ořechy
6. 12. 2023 Nikola Klementová

10 + 1 tipů, jak využít skořápky z vlašských ořechů: Věřte, že už je nikdy nevyhodíte

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Slapy
14. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka přírodou okolo vodní nádrže Slapy

Vesuv je jednou ze dvou aktivních sopek v kontinentální Evropě.…
11. 9. 2023 Jan Nováček

Zkáza Pompejí aneb výlet k srdci italského vulkánu Vesuv

Vánoční trhy Praha
30. 11. 2023 Petr Dostál

Nejoblíbenější pražské vánoční trhy? Mírák láká na atmosféru, ale i rozumné ceny

Praha má svou nejslavnější botanickou zahradu ve čtvrti Troja.…
24. 9. 2023 Petr Dostál

Nejstarší pražská botanická zahrada: Botanická Na Slupi láká návštěvníky nejen na kaktusy

Malbork je hradem s pestrou minulostí, za níž stojí němečtí…
24. 7. 2023 Jan Nováček

Prohlédněte si Malbork, křižácký hrad z cihel v gotickém stylu

Železné hory
16. 10. 2023 Petr Dostál

Tip na výlet: Za pravým podzimem do Železných hor

zavřít reklamu
×
Reklama