Opomíjené České Slezsko, víc než jen zelí ke snídani i k večeři

28. 8. 2023 Jan Nováček
Zámek Hradec nad Moravicí

Nejmenší sourozenec Čech a Moravy bývá často označován chybně jako Severní Morava. České Slezsko navíc není ani region, kde by ročně proudily tisíce zahraničních turistů, rozhodně má ale co nabídnout.

Nenápadné romantické zámky a zříceniny

Není jich sice tolik jako třeba na jihu Čech, přesto je ve Slezsku hned několik historicky významných staveb, které se dochovaly v horším či lepším stavu. Za návštěvu stojí například zámek v Kravařích ve Slezsku. Žlutá barokní perla s obrovským parkem je oblíbená mezi místními na procházky i sportovci. Nachází se zde totiž golfové hřiště, to je protkané cyklostezkami, využití je zde prostě velké.

Pokud ale hledáte něco tiššího a více romantického, popojeďte o pár kilometrů dále do Raduně, kde je romantický zámek s anglickým parkem a rybníkem. Asi nejznámější je ale asi zámek v Hradci nad Moravicí. Brány cihlového červeného hradu i ikonická věž se objevily v nespočtu pohádek i historických filmů. Sám Ludwig van Beethoven na zámku často pobýval a komponoval.

Hledáte-li něco více dobrodružného, zavítejte třeba na zříceninu hradu Vikštejn v Podhradí u Vítkova. Cesta k hradu není příliš dlouhá a z hradeb zbylo více než obvodové zdi, zvláště děti budou areál hradu zbožňovat. Ještě dochovalejší je pak zřícenina hradu Šelenburk u Krnova. Cesta k němu vede od rozhledny a poutního místa Cvilín, ale není úplně uzpůsobena kočárkům.

Zámek Hradec nad Moravicí

Hlavní město Slezska - Opava

Malebné město Opava je často ve stínu známější Ostravy. Historicky však byla Opava považována za hlavní město naší části Slezska. Město má asi 50 tisíc obyvatel a navštívit zde můžete Slezské zemské muzeum, v krásné novorenesanční budově. Jedná se navíc o nejstarší muzeum v Česku. Jsou zde 2 stálé expozice. Jedna je věnována přírodovědě a sopečné činnosti typické pro Nízký Jeseník, druhá životu ve Slezsku a místním tradicím.

Poté můžete zavítat na Horní náměstí, kde leží Slezské divadlo a radnice Hláska. Na radniční věž můžete za drobný poplatek vylézt a porozhlédnout se po Opavě a jejím okolí. Na dolním náměstí se pak můžete podivovat nad zvláštní sochou mravenečníka a zavítat do barokního kostela sv. Vojtěcha. 

Nejchudší, přesto nádherný region Bruntálska

Město Bruntál představuje jakousi bránu do Jeseníků. Nachází se v něm pěkný zámek, to ale městu v řešení problematiky úbytku obyvatel nijak nepomáhá. Bruntálsko je nejchudší region České republiky. Dobře placenou práci seženete jen s kontakty či se štěstím, co bylo ale ubráno na životní úrovni bylo vykompenzováno okolní přírodou. Okolní hluboké lesy a zelené louky či vodní díla. Asi nejkrásnějším místem v blízkém okolí jsou Rešovské vodopády, největší v Nízkém Jeseníku.

Mohlo by Vás zajímat

Bramborák
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak připravit vynikající bramboráky, které nejsou nasáklé tukem? Zkuste jejich vylepšenou verzi

Skiareál
3. 12. 2023 Petr Dostál

Rychlebské hory: Zapomenutý ráj osamělých lyžařů

Dracéna
4. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak omladit vytáhlou dracénu: Díky jednoduchému kroku se opět krásně rozkošatí

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

hradecké Obří akvárium
4. 11. 2023 Petr Dostál

Obří akvárium v Hradci Králové: Zažijte pohled pod hladinou

Za průzračnými jezery se do Rakouska jezdí už dlouho, přesto na…
18. 9. 2023 Petr Dostál

Kouzelná jezera uprostřed Rakouska: Grüner See a Kreuzteich

Uměleckoprůmyslové muzeum
16. 11. 2023 Petr Dostál

Když v Praze prší, vyrazte do uměleckoprůmyslového muzea

Český Krumlov představuje nádherný historický klenot jižních…
24. 8. 2023 Jan Nováček

Výlet do Českého Krumlova – co si nesmíte nechat ujít

Je to jeden ze skutečných exotických rájů. Ostrovy věčného léta…
5. 6. 2023 Jan Nováček

Co nesmíte minout na Seychelách?

Když se řekne Irsko, každý si určitě jako synonymum vybaví…
16. 8. 2023 Jan Nováček

Cork je druhým největším městem moderního Irska

zavřít reklamu
×
Reklama