Po stopách nejslavnějších pohádkových hradů a zámků ČR

4. 9. 2023 Jan Nováček
Karlštejn

Česká republika poskytuje díky stovkám hradů a zámků přirozené kulisy pro řadu pohádkových příběhů. Navštivte s námi ty nejznámější z nich a inspirujte se tak pro vaši příští dovolenou v našich luzích a hájích.

Hluboká nad Vltavou

Zavítáte-li na jih Čech, neměli byste rozhodně opomenout návštěvu státního zámku Hluboká nad Vltavou. Jeho historie sahá až do 13. století, byť původních architektonických prvků byste na dnešní stavbě našli pramálo. V 17. století se totiž zámek dostal do správy rodu Schwarzenbergů, kteří jej postupně přetvořili až do současné podoby.

Již při prvních krocích zámeckým parkem nabudete pocitu, že jste prošli portálem do říše pohádek. Venkovní prostory okolo Hluboké jsou posety udržovanými chodníčky, záhony, sady či dalšími krásnými výzdobami. Zhruba dva kilometry od samotného zámku se nachází také lovecký zámeček Ohrada, kde lze navštívit muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství. Za výzdobu se pak nemusí rozhodně stydět ani interiér samotného státního zámku Hluboká, kde jednotlivá patra plnila svůj vlastní účel. Prohlídku si tak užije každý milovník dobového designu.

Hluboká nad Vltavou

Červená Lhota

Červená Lhota je jedním z nejpohádkovějších českých zámků. Ikonická červená barva zdí a poloha na skalnatém ostrově z něj činí neobvyklou a nezapomenutelnou stavbu. Součástí zámku jsou krásné vnitřní expozice, nádherný zámecký park a možnost projížďky lodí po zámeckém jezeře. Zámek je veřejnosti přístupný od konce března do konce října. Kromě samotného pohádkového vzhledu stojí za zmínku fakt, že si Červená Lhota zahrála v celé řadě pohádek, například v dnes již kultovní Zlatovlásce.

Červená Lhota

Svojanov

Hrad Svojanov leží uprostřed lesů nedaleko stejnojmenného městyse v okrese Svitavy. Stavba z počátku 13. století sloužila k ochraně zdejší obchodní stezky. Pozdější pánové z Boskovic zde důmyslný systém pozdně gotického opevnění se sedmi baštami a domem panošů, který se dochoval v původní podobě dodnes. Později zde byl dostavěn i renesanční palác. V interiérech hradu jsou k vidění původní stropní empírové malby či středověká mučírna. Stavba je nyní ve vlastnictví města Polička a slouží pro konání celé řady kulturních akcí, které můžete sami navštívit.

Hrad Svojanov

Hrubá Skála

Návštěva zámku Hrubá ve vás zanechá nezapomenutelné dojmy a emoce. Kompaktní a nízké zámecké budovy tvoří malé obdélníkové nádvoří. Zde se po obvodu nachází jak kostel, tak obytné prostory, které byly v posledních letech přestavěny na hotel. Stěny nádvoří jsou bohatě porostlé břečťanem, který dodává vnitřnímu prostoru útulnost. Z vnější strany hradních zdí se pak nachází vyhlídková plošina, která slouží zároveň jako otevřená veranda restaurace. Výhled poskytne jedinečnou perspektivu na místní oblast Českého ráje.

Zámek Hrubá Skála

Karlštejn

Gotický Karlštejn je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších hradů České republiky. Díky blízkosti Prahy je také velmi dobře dostupný hromadnou dopravou. Karlštejn nechal v roce 1365 postavit český král Karel IV. pro uložení královských regálií a svatých relikvií. Navzdory dlouhé historii není Karlštejn zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Důvodem je přestavba z roku 1910, která výrazně změnila jeho původní vzhled. Přesto není pochyb o tom, že tento hrad nabízí pohled doslova jako z pohádky, a na vašem cestovatelském seznamu tak Karlštejn nesmí chybět.

Mohlo by Vás zajímat

Pomerančový krém
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Svěží krém do cukroví, ale i na dortíky, který není hutný, vydrží a chutná skvěle

Skanzen Vysoký Chlumec
9. 12. 2023 Petr Dostál

Skanzen Vysoký Chlumec: Zdobení perníčků nebo vyřezávání betlémových figurek

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Máte rádi britskou kulturu? Pak musíte alespoň jednou za život…
17. 5. 2023 Jan Nováček

TOP 5 nejzajímavějších míst v Londýně

Pokud chcete nahlédnout do tajů přírody Moravskoslezského kraje…
14. 9. 2023 Jan Nováček

Zajímavé tipy na jednodenní výlety v okolí Ostravy

Milujete Rakousko a jeho horské oblasti? Potom je Hallstatt…
22. 6. 2023 Jan Nováček

Městečko Hallstatt nabídne staré solné doly

DinoPark ve Vyškově není jen tak všedním zážitkem. Krom toho,…
29. 8. 2023 Jan Nováček

Milují vaše děti dinosaury? Vezměte je do DinoParku ve Vyškově

Modrý kostel
18. 10. 2023 Petr Dostál

Modrý kostel svaté Alžběty je dominantou Bratislavy

Pálava je známá především jako vinařská oblast. V jejím srdci…
7. 9. 2023 Jan Nováček

Nové Mlýny lákají na krásnou přírodu i letní relax u vody

zavřít reklamu
×
Reklama