Zajímavé tipy na jednodenní výlety v okolí Ostravy

fotografie autora Jan Nováček publikováno 14.09.2023 07:00
Jeskyně Šipka

Pokud chcete nahlédnout do tajů přírody Moravskoslezského kraje, máme pro vás hned tři tipy pro krátké výlety, které zvládnete hravě absolvovat i během jediného dne.

Hradec nad Moravicí

Hlavní památkou historického města Hradec nad Moravicí ležícího mezi mírnými zalesněnými kopci je bezpochyby rozsáhlý hrad, kam jezdili na návštěvu velikáni světové hudby jako Beethoven, Liszt či Paganini. V raném středověku se zde prý podle pověsti měl sejít svatební průvod české kněžny Doubravky a polského knížete Měška I. Právě díky své poloze na pomezí Polska a Českou republikou se pak hrad stával předmětem častých sporů o území.

Zámek Hradec nad Moravicí

Dnešní podoba zámku pochází z 18. a 19. století zásluhou kulturních mecenášů z rodiny Lichnovských. Kolem zámku se také rozkládá malebný park, který je jako stvořený pro krátkou procházku. Turisty pak k výšlapů láká řada stezek, které vás zavedou na okolní kopce. Jedním z nejoblíbenějších výletních cílů je vrch Kalvárie s křížovou cestou.

Nový Jičín

Město Nový Jičín osloví především nadšence do tradičního českého průmyslu. V zákaznickém centru firmy Tonak, která je renomovaným výrobcem klobouků již od roku 1799, si můžete vyzkoušet nejrůznější pokrývky hlavy všech stylů a tvarů. Na zdejším Žerotínském zámku pak můžete navštívit regionální muzeum. Svou jedinečnou architekturou zaujme také místní náměstí s řadou renesančních a barokních domů s podloubím. Z historických budov stojí za zmínku především budova staré pošty, která nese odkaz dávné renesance i dnes.

V případě, že pak chcete vyrazit na obhlídku okolí města, doporučujeme vyrazit směrem ke zřícenině hradu Starý Jičín jihozápadně od města. Kromě samotného hradu zde najdete například vyhlídkovou věž či útulnou restauraci. Jen o několik kilometrů dál pak leží barokní zámek Kunín, který byl vybudován na základech staré kamenné tvrze.

Štramberk a Kopřivnice

Malebné město Štramberk má velmi úzkou spojitost s východní kulturou a historií. Zdejší dominanta, věž Trúba, totiž do jisté míry připomíná Galatskou věž nacházející se v tureckém Istanbulu. Z jejího ochozu je nádherný výhled na celé širé okolí. Asi každý pak pravděpodobně někdy ochutnal slavné štramberské uši, které se zde pečou s dlouholetou tradicí. Medová pochoutka pak odkazuje na porážku Mongolů v polovině 13. století. Jen kousek od centra města se pak nachází památná jeskyně Šipka, v níž byla na konci 19. století nalezena čelist neandrtálského dítěte, a která je považována za jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů na našem území.

Jeskyně Šipka

Pokud vás krásy Štramberka omrzí, můžete vyrazit na výlet do přilehlé Kopřivnice, kde si přijdou na své zejména fanoušci tradiční české automobilky Tatra. Ve zdejším muzeu je k vidění například první sériově vyráběný motorový vůz v Rakousku-Uhersku, slavný model NW Präsident. Nedaleko se pak nachází také Pustevny, které jsou oblíbeným cílem turistů díky malovaným dřevěným stavbám architekta Dušana Jurkoviče, kamenné soše Radegasta či v poslední době oblíbené Stezce korunami stromů. Z vrcholků Pusteven je pak nádherný výhled na okolní krajinu.

Mohlo by Vás zajímat

Trávník
publikováno 12. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Sekání trávy: Kdy a jak začít, abychom se dočkali výstavního trávníku?

Jahody
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Domácí hnojivo zajistí velké a chutné jahody. Po jakém sáhnout, aby bylo účinné?

Bentley Speed Six
publikováno 10. 4. 2024 autor David Vanda

Bentley podle všeho obnovuje výrobu legendárního roadsteru

zavřít reklamu
×
Reklama