Zajímavé tipy na jednodenní výlety v okolí Ostravy

14. 9. 2023 Jan Nováček
Jeskyně Šipka

Pokud chcete nahlédnout do tajů přírody Moravskoslezského kraje, máme pro vás hned tři tipy pro krátké výlety, které zvládnete hravě absolvovat i během jediného dne.

Hradec nad Moravicí

Hlavní památkou historického města Hradec nad Moravicí ležícího mezi mírnými zalesněnými kopci je bezpochyby rozsáhlý hrad, kam jezdili na návštěvu velikáni světové hudby jako Beethoven, Liszt či Paganini. V raném středověku se zde prý podle pověsti měl sejít svatební průvod české kněžny Doubravky a polského knížete Měška I. Právě díky své poloze na pomezí Polska a Českou republikou se pak hrad stával předmětem častých sporů o území.

Zámek Hradec nad Moravicí

Dnešní podoba zámku pochází z 18. a 19. století zásluhou kulturních mecenášů z rodiny Lichnovských. Kolem zámku se také rozkládá malebný park, který je jako stvořený pro krátkou procházku. Turisty pak k výšlapů láká řada stezek, které vás zavedou na okolní kopce. Jedním z nejoblíbenějších výletních cílů je vrch Kalvárie s křížovou cestou.

Nový Jičín

Město Nový Jičín osloví především nadšence do tradičního českého průmyslu. V zákaznickém centru firmy Tonak, která je renomovaným výrobcem klobouků již od roku 1799, si můžete vyzkoušet nejrůznější pokrývky hlavy všech stylů a tvarů. Na zdejším Žerotínském zámku pak můžete navštívit regionální muzeum. Svou jedinečnou architekturou zaujme také místní náměstí s řadou renesančních a barokních domů s podloubím. Z historických budov stojí za zmínku především budova staré pošty, která nese odkaz dávné renesance i dnes.

V případě, že pak chcete vyrazit na obhlídku okolí města, doporučujeme vyrazit směrem ke zřícenině hradu Starý Jičín jihozápadně od města. Kromě samotného hradu zde najdete například vyhlídkovou věž či útulnou restauraci. Jen o několik kilometrů dál pak leží barokní zámek Kunín, který byl vybudován na základech staré kamenné tvrze.

Štramberk a Kopřivnice

Malebné město Štramberk má velmi úzkou spojitost s východní kulturou a historií. Zdejší dominanta, věž Trúba, totiž do jisté míry připomíná Galatskou věž nacházející se v tureckém Istanbulu. Z jejího ochozu je nádherný výhled na celé širé okolí. Asi každý pak pravděpodobně někdy ochutnal slavné štramberské uši, které se zde pečou s dlouholetou tradicí. Medová pochoutka pak odkazuje na porážku Mongolů v polovině 13. století. Jen kousek od centra města se pak nachází památná jeskyně Šipka, v níž byla na konci 19. století nalezena čelist neandrtálského dítěte, a která je považována za jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů na našem území.

Jeskyně Šipka

Pokud vás krásy Štramberka omrzí, můžete vyrazit na výlet do přilehlé Kopřivnice, kde si přijdou na své zejména fanoušci tradiční české automobilky Tatra. Ve zdejším muzeu je k vidění například první sériově vyráběný motorový vůz v Rakousku-Uhersku, slavný model NW Präsident. Nedaleko se pak nachází také Pustevny, které jsou oblíbeným cílem turistů díky malovaným dřevěným stavbám architekta Dušana Jurkoviče, kamenné soše Radegasta či v poslední době oblíbené Stezce korunami stromů. Z vrcholků Pusteven je pak nádherný výhled na okolní krajinu.

Mohlo by Vás zajímat

Vánoce
28. 11. 2023 Nikola Klementová

Vyrobte si nádherné a levné vánoční ozdoby, které vykouzlí příjemnou atmosféru a zvládne je každý

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Pohovka
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit fleky na sedačce, aby byla opět jako nová: Jednoduché způsoby zajistí kýžený efekt

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Když jste král, můžete nechat postavit leccos. Třeba zámek,…
7. 5. 2023 Jan Nováček

Neuschwanstein je romantickou vzpomínkou na Ludvíka II.

Venku je sychravo nebo dokonce prší a vy byste přesto rádi…
31. 8. 2023 Jan Nováček

Kam s dětmi v Praze za špatného počasí: Zážitková laboratoř nebo muzeum čokolády

Minulý rok byl na Dolní Moravě na Orlickoústecku otevřen most…
26. 8. 2023 Jan Nováček

Toužíte se projít po nejdelším visutém mostě na světě? Najdete ho u nás!

Zlaté Psí hory
29. 10. 2023 Petr Dostál

Zlaté Psí hory aneb Po stopách českých zlatokopů

Královéhradecký kraj patří mezi ty, které mají turistům hodně…
2. 8. 2023 Jan Nováček

Kam na výlet v Královéhradeckém kraji: Vydejte se za poznáním i rekreací

Vedle nejslavnějších a největších zoo v Česku působí jako…
11. 10. 2023 Petr Dostál

Zoo Chleby: Soukromá zoologická zahrada v srdci Čech

zavřít reklamu
×
Reklama