Objevte rovnováhu kulturní i přírodní krásy Vysočiny

10. 9. 2023 Petr Dostál
Židovská čtvrť

Vysočina je krajinou tisíce podob. Vysoké skály, úhledné nížiny, husté lesy či květnaté louky. Nechybí zde ani nespočet historických památek či architektonických skvostů. Co si nesmíte nechat ujít?

Vysočina je již odnepaměti považována za poměrně drsný kraj, kde je hranice mezi člověkem a přírodou skutečně velmi tenká. Snad i proto řada lidí tuto oblast v samotném srdci České republiky považuje za to poslední místo, kam se vydat na příjemně strávenou dovolenou. Opak je ale pravdou. Nahlédneme-li pod pokličku povrchnosti a jednoduchého škatulkování, brzy zjistíme, že Vysočina má rozhodně co nabídnout nejen v rámci klidného odpočinku, ale také milovníkům aktivního pohybu.

Svatá trojice památek UNESCO

V průběhu historie českých dějin vznikla na území Vysočiny spousta pozoruhodných míst. Z této plejády pak vyčnívají zejména ty tři, kterým se podařilo probojovat se až na uznávaný seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Mezi tyto památky se řadí například město Telč, které je v poměru na počet obyvatel skutečně hojně navštěvovanou obcí.

Telč

Zdejší renesanční domy v nejrůznějších pastelových odstínech vytvářejí pohádkovou kulisu, jejíž scénu zdobí jako pomyslná třešnička na dortu půvabný telčský zámek.

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve městě Žďár nad Sázavou pak láká milovníky mysticismu a duchovna, přičemž osloví také svou velmi neobvyklou architekturou.  Stavba hvězdicového půdorysu na pomezí novogotiky a baroka z počátku 18. století je považována za nejpozoruhodnější dílo významného architekta Jana Blažeje Santini-Aichela.

Poslední z trojice významných památek je pak židovská čtvrť ve městě Třebíč. Ta se dodnes dochovala v celém rozsahu, je jedinou kompletně zachovanou židovskou čtvrtí v Evropě a mimo oblast Izraele je také jedinou židovskou památkou UNESCO na světě. Při procházce křivolakými uličkami na vás dýchne zdejší atmosféra domů s nízkými vchody, které jsou doslova namačkané jeden na druhý a ustupují pouze řadě malých náměstíček, které je decentně doplňují.

Na své si přijdou i sportovně založení turisté

Cesty mezi jednotlivými památkami na Vysočině prochází krásnou a malebnou krajinou. V kraji lze navštívit například Dářská rašeliniště, kde je k vidění nejen naučná stezka popisující vznik této unikátní přírodní rezervace, ale také několik vyhlídkových bodů. Pokud dáváte přednost průzkumu vysokých skal, nesmíte si nechat ujít návštěvu útvarů Čtyři palice či Devět skal, které od sebe dělí necelé dvě hodiny pěší chůze. Během zimy pak můžete vyrazit na běžky v okolí Nového Města na Moravě, které je častým dějištěm nejrůznějších profesionálních zimních soutěží. Náruživé cyklisty potěší trasa vedoucí z Jihlavy až do rakouského města Raabs. To jsou ale jen některé z mnoha aktivit, pro které je Vysočina jako stvořená.

Čtyři palice

Jihlava – srdce Vysočiny

Jihlava je hlavním městem Vysočiny, a v její kráse se tak snoubí spousta prvků, které najdeme po celém kraji. Významného rozvoje se dočkala zejména díky těžbě stříbra, v novodobé historii je pak Jihlava spjata se jménem dirigenta a skladatele Gustava Mahlera. Právě na jeho počest město pořádá každý rok velký hudební festival. V Jihlavě lze navštívit celou řadu památek, například Bránu Matky Boží či labyrint podzemních chodeb, který je druhým největším svého druhu na našemu území.

Mohlo by Vás zajímat

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

Rýmovník
6. 12. 2023 Nikola Klementová

Rýmovník aktuálně vyžaduje hnojení, aby ho bylo přes zimu dostatek na zdravotní neduhy

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Nekonečné zástupy jachet a plachetnic, příjemná teplota i na…
16. 9. 2023 Petr Dostál

Podzimní Chorvatsko: Za koupáním i turistikou do Punatu

Podzimní chata
15. 10. 2023 Petr Dostál

Výlet za podzimní fotografií do Velkých Karlovic

Ačkoliv je dnes Kutná Hora zastíněna celou řadou jiných…
6. 9. 2023 Jan Nováček

Kutná Hora si i dnes ponechává své středověké kouzlo

Nejlepší dobou pro návštěvu Špicberk je období od května do…
10. 8. 2023 Jan Nováček

Cesta na Špicberky: Je lepší cestovat lodí, nebo letadlem?

Síť stezek Via Czechia představuje unikátní systém turistických…
12. 9. 2023 Jan Nováček

Via Czechia: 10 000 kilometrů turistických tras napříč ČR

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

zavřít reklamu
×
Reklama