Pěšky podél středního toku Labe aneb Poznejte okolí Nymburka

13. 9. 2023 Jan Nováček
Labe

Město Nymburk ve Středočeském kraji je ideální startovní pozicí pro výlet podél Labe. Kromě přírody či památek zde můžete obdivovat krásy kraje, ve kterém žil a tvořil spisovatel Bohumil Hrabal.

Řeka Labe nabízí na své více než 1000 kilometrů dlouhé cestě z vrcholků Krkonoš až k pobřeží Severního moře skutečně spoustu malebných úseků. Většina této trasy je lemována turistickými a cyklistickými stezkami. Jednu z nejzajímavějších podívaných na březích Labe nabízí oblast poblíž Nymburka, který je skvělým startovním bodem pro nenáročné rovinaté procházky podél této majestátní řeky.

Plánujeme trasu

Z Nymburka lze na procházku při Labi vyrazit prakticky na obě strany – na východ i na západ. Východním směrem vedou převážně asfaltové cyklostezky, takže tato trasa je vhodná i pro rodiny s kočárky. Mnohem zajímavější a dobrodružnější je však výlet směrem na západ, kde poznáte skutečnou rozmanitost zdejší přírody, ale i památek, které podél břehu Labe leží. A právě tímto směrem vás v tomto článku také provedeme.

Nymburk

Na cestu můžete vyrazit po levém i pravém břehu řeky, přičemž pokud chcete z výletu vytěžit skutečně maximum, připravte se na trasu dlouhou bezmála 40 kilometrů. Z pohledu převýšení však nepůjde o nijak náročnou cestu, a proto vám budou kilometry doslova ubíhat pod nohama. Výchozím i koncovým bodem je nymburské vlakové nádraží. Pokud si ale trasu chcete zkrátit, můžete si jako cílovou stanici zvolit vlakové nádraží v obci Čelákovice-Jiřina.

O městě Nymburk

Samotný Nymburk byl kdysi velmi významným středověkým městem. Na zdejším gymnáziu studoval i spisovatel Bohumil Hrabal, který proslavil i místní pivovar. Město obklopují gotické hradby, přičemž zde můžete obdivovat například secesní vodárenskou věž či kostel sv. Jiljí. Pokud chcete, můžete také vyrazit do nedaleké obce Chleby, kde se nachází malá zoologická zahrada. My však dále vyrazíme po naší vytyčené trase podél Labe.

Hrádek Mydlovar

Na cestě můžete potkat hned několik místních hospůdek či stánků s občerstvením nacházejících se přímo u řeky nebo v přilehlých vesnicích. Po zhruba 12 kilometrechdorazíte ke zřícenině hradu Mydlovar, která je od roku 1965 národní kulturní památkou. Hrad prý založila samotná kněžna Libuše, která jej měla užívat jako letní sídlo.

Pozůstatek hradu Mydlovar

Po stopách Bohumila Hrabala

Na protějším břehu od Mydlovaru lze plynule navázat na naučnou stezku Bohumila Hrabala, která měří asi 7 kilometrů, začíná v nedalekém Hradištku a končí v Třebestovicích. Na trase se nachází mimo jiná slavná Hrabalova chata, kde autor hledal inspiraci pro své slavné knihy. V roce 2024 by zde měla vzniknout stálá expozice připomínající Hrabalovo dílo.

V Lysé nad Labem cesta končí, nebo pokračuje

Dál po levém břehu Labe najdeme například přírodní rezervaci Vrť, kde se nachází původní lužní porost patřící k řece. Za ní lze obdivovat most nesoucí taktéž jméno Bohumila Hrabala, po kterém se dostanete až do Lysé nad Labem. Tady můžete výlet po zhruba 20 kilometrech zakončit a svézt se zpět vlakem, nebo pokračovat po opačném břehu zpět do Nymburka. Určitě se však alespoň na chvíli zastavte v centru Lysé, které je městskou památkovou zónou.

Mohlo by Vás zajímat

Rybenka
2. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit otravných rybenek: A z jakého důvodu se v domácnostech objevují

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

Chlebíčky
2. 12. 2023 Nikola Klementová

3 pomazánky na chlebíčky, které jsou rychlé, jednoduché a tolik dobré

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Ačkoli se může zdát, že je Česká republika malou zemí, kde toho…
27. 9. 2023 Nikola Klementová

Kam na výlet? Vydejte se na působivá místa Česka, která jsou nejkrásnější na podzim

Bubovické vodopády
1. 11. 2023 Petr Dostál

Bubovické vodopády jsou působivou přírodní atrakcí na Karlštejnsku

Ať už jste náruživými cyklisty, nebo dáváte raději přednost…
5. 10. 2023 Petr Dostál

Tipy na lákavé podzimní cyklotoulky po ČR

Pokud přemýšlíte, kam se vydáte na víkend, týden či jen tak na…
9. 8. 2023 Jan Nováček

Dvůr Králové nad Labem nabízí mnoho krás a zábavy pro rodiny s dětmi i pro páry

Modrý kostel
18. 10. 2023 Petr Dostál

Modrý kostel svaté Alžběty je dominantou Bratislavy

Pokud milujete tradiční britské legendy, nesmíte při svých…
12. 8. 2023 Jan Nováček

Nottingham a vzpomínka na báječná dobrodružství Robina Hooda

zavřít reklamu
×
Reklama