Via Czechia: 10 000 kilometrů turistických tras napříč ČR

12. 9. 2023 Jan Nováček
Turistika

Síť stezek Via Czechia představuje unikátní systém turistických a jiných pěších tras napříč Českou republikou, o kterém možná většina z vás neměla ani tušení. Zajímá vás, kam jednotlivé trasy vedou?

Pojmem Via Czechia se označuje šestice dlouhých a komplexních cest, které protínají nejrůznější body naší země. Celkem je v tomto systému pokryto více než 10 000 kilometrů pěších stezek, cyklostezek, běžkařských i lyžařských tras či cest pro splavování. Jednotlivé trasy a jejich pamětihodnosti si nyní postupně představíme.

Severní stezka

Nejsevernější stezka je zároveň nejdelší trasou systému Via Czechia. Se svou délkou 1058 kilometrů spojuje nejvýchodnější a nejzápadnější bod ČR. Cyklistická alternativa je o něco delší – 1140 kilometrů – v případě cesty na lyžích je k dispozici zhruba 630 kilometrů sjezdovek a tratí. Jak již název napovídá, vede Severní stezka především německým a polským pohraničím, přičemž protíná většinu tamních českých pohoří. Trasa se dělí na celkem 47 denních etap o délce 20 až 25 kilometrů, přičemž na konci každé etapy se nachází možnost ubytování. Obdivovat zde můžete zejména přírodní krásy Krušných hor, Krkonoš či Jeseníků.

Jižní stezka

Také Jižní stezka spojuje východ a západ České republiky, v tomto případě však můžete obdivovat její jižní hranici. Pěší varianta o délce 1052 kilometrů se dělí na 44 etap, pro cyklisty je připraveno 1080 kilometrů a pro lyžaře téměř 320 kilometrů. Právě cyklisté mají tuto trasu nejraději, jelikož je oproti Severní stezce mnohem méně náročná na převýšení. Navštívíte na ní mimo jiné hned dva národní parky – Šumavu a Podyjí.

Via Czechia mapa

Centrální stezka

Třetí trasou mezi nejvýchodnějším a nejzápadnějším bodem Česka je Centrální stezka. Ta se svými 1036 kilometry a 47 etapami protíná mimo jiné geografický střed ČR u obce Číhošť či diagonální střed v Golčově Jeníkově. Kromě pěší turistiky, cykloturistiky či lyžování na této trase můžete využít také cesty vodácké, které oceníte zejména v letních měsících. Řeky Berounka, Sázava, Svratka a další nabídnou celkem 335 kilometrů ke splavení.

Stezka středozemím

Od severu na jih vede Stezka středozemím, na které se budete moci podívat do celé řady přírodních rezervací, ale také krásných historických měst. Trasa o délce 569 kilometrů se dělí na 27 etap, přičemž po její délce najdeme nejrůznější poutní místa. Nechybí zastávky v Praze, Českém Krumlově či Táboře, kde můžete obdivovat místní architekturu. Plynule  můžete navázat na řadu naučných stezek či starých obchodních cest. V případě, že vyrazíte na kole, měří cyklistická varianta Stezky středozemím zhruba 547 kilometrů.

Stezka Slezskem

Chcete-li zvolit kratší a méně náročnou trasu spojenou s poznáváním severovýchodní části ČR a jihu Polska, pak je pro vás Stezka Slezskem jako stvořená. Se svými 382 kilometry a 18 etapami můžete navštívit například trojmezí Moravy, Slezska a Polska či nejvýchodnější bod ČR. Na kole trasu 385 kilometrů zvládnete v průměru za týden. Významnou část stezky tvoří CHKO Jeseníky, je však lemována také historickými poutními místy a malebnými městečky.

Nejzápadnější bod ČR

Českomoravská stezka

Pro milovníky historie se nabízí Českomoravská stezka, která vede podél historické hranice mezi Čechy a Moravou z 12. století. Trasa spojuje dvě trojmezí a dohromady čítá 345 kilometrů. Je tak nejkratší stezkou Via Czechia, v žádném případě však ani zde nebudete ochuzeni o krásnou přírodu, impozantní vyhlídky či architektonické skvosty vytvořené lidskou rukou. Zastavit byste se měli mimo jiné na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Zdejší netradiční kostel je totiž památkou uvedenou na seznamu světového dědictví UNESCO.

Mohlo by Vás zajímat

Tchynin jazyk
11. 12. 2023 Petr Dostál

Tchynin jazyk je nenáročná rostlina, ale tyto chyby ji ničí a brání v růstu

snowboarding
11. 12. 2023 Petr Dostál

Kam vyrazit na prkno: Snowboard pro začátečníky i pokročilé

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Rádi cestujete a nevíte, kam vyrazit? Máme pro vás tip na…
4. 10. 2023 Petr Dostál

Tip na výlet: Hluboká nad Vltavou, aneb spousta zážitků na jednom místě

Pokud letos nevyrážíte na letní dovolenou za hranice, využijte…
21. 6. 2023 Nikola Klementová

Jižní Morava je klenotem Česka: Proč zde strávit letošní letní dovolenou?

Praha má svou nejslavnější botanickou zahradu ve čtvrti Troja.…
24. 9. 2023 Petr Dostál

Nejstarší pražská botanická zahrada: Botanická Na Slupi láká návštěvníky nejen na kaktusy

Pravčická brána
22. 10. 2023 Petr Dostál

Pravčická brána: Místo, které si zamiloval i populární pohádkář Hans Christian Andersen

kostkový cukr
17. 11. 2023 Petr Dostál

Víte, kde vznikl kostkový cukr? Dnes tu má i pomník a vlastní muzeum

Ať už jste náruživými cyklisty, nebo dáváte raději přednost…
5. 10. 2023 Petr Dostál

Tipy na lákavé podzimní cyklotoulky po ČR

zavřít reklamu
×
Reklama