Tradice burčákových pochodů okolo Mutěnic pokračuje i letos

10. 10. 2023 Petr Dostál
Burčák

Polovina října se v Mutěnicích na Hodonínsku ponese v duchu tradiční akce Putování slováckým vinohradem. Návštěvníci tak mohou spojit aktivní turistiku s ochutnávkou burčáku a vína místní výroby.

Burčákové pochody mají zejména na jižní Moravě poměrně dlouhou tradici, jejíž počátky je i dnes těžké přesně vystopovat. Jednou z nejslavnějších obcí, která tuto každoroční událost pořádá, je malebná víska Mutěnice ležící zhruba 10 kilometrů severozápadně od Hodonína.

Mutěnice jsou Mekkou burčákových pochodů

Na zdejší Putování slováckým vinohradem dorazí každý rok desítky tisíc účastníků. Celá akce má poměrně volný a otevřený program, který si může každý přizpůsobit tak, jak je mu po chuti. Záleží tedy jen na vás, zda raději preferujete delší procházku místními vinicemi, či zvolíte kratší trasu, a zbyde vám tak více času na ochutnávku zdejších vín, zejména burčáku, který je s mutěnickým pochodem neodmyslitelně spjat.

Na výběr je několik tras, o doprovodný program není nouze

Startovním i koncovým bodem celé akce je vlaková stanice Mutěnice, která leží poblíž místních búd. V této oblasti se nachází zhruba pět set vinných sklepů, které jen čekají na vaši návštěvu. Hned na začátku trasy si můžete zakoupit mapu a vratné kelímky, které vás budou celou cestu doprovázet. Následně si zvolíte některou ze třech připravených tras o délkách 4, 9 nebo 12 kilometrů a můžete vyrazit. Jednotlivé stezky jsou barevně označeny.

Mutěnice

Na trase můžete narazit na další doprovodný program v podobě hudebních či divadelních vystoupení, nechybí také pravidelné zastávky se stánky s burčákem, kde můžete doplnit tekutiny či sehnat něco drobného na zub. Zajímavou zastávkou je bezpochyby rozhledna Vyšicko, ze které se nabízí pohled na okolní vinice i další krásy krajiny jižní Moravy. Celá akce se koná 14. října, oficiální zahájení je v 9 hodin.

Další akce v Mutěnicích

I přesto, že pochod Putování slováckým vinohradem patří bezpochyby k největším kulturním událostem v Mutěnicích, nabízí obec řadu dalšího vyžití i v průběhu roku. Během dubna se zde koná pravidelný košt vína, kam se sjíždí více než tisíc vzorků regionálních vín. Košt lze spojit také s Dnem otevřených sklepů, kdy se nabízí možnost nejrůznějších prohlídek, exkurzí a diskuzí přímo se samotnými vinaři. Během září můžete zavítat na Vinařské dny, které překypují folklorem a tradicemi. Přehlídka místních krojů či historická událost zavírání hory jistě stojí za vidění.

Mutěnice neodpočívají ani v listopadu, kdy se zde konají Svatokateřinské slavnosti vína. Tato akce je v porovnání s ostatními poměrně nová, přesto se však těší velké oblibě zejména u těch, kteří chtějí spojit návštěvu Mutěnic s gastronomickým zážitkem. Ochutnat zde totiž můžete například místní specialitu – hodové menu doprovázené folklorem Moravského Slovácka. Poslední listopadová neděle je zasvěcena žehnání vína. Během něj jsou představeny nové ročníky z aktuální úrody, nechybí ani možnost ochutnávky.

Kdy do Mutěnic vyrazit

Ať už si pro návštěvu Mutěnic zvolíte 14. říjen a zúčastníte se burčákového pochodu, nebo raději využijete některou z jiných akcí, určitě nebudete litovat. Jižní Morava nabízí jedinečnou kombinaci všemožných zážitků, díky kterým se jakoby přenesete v čase o několik desetiletí zpět, ke kořenům naší kultury a folkloru.

Mohlo by Vás zajímat

Lopatkovec
9. 12. 2023 Nikola Klementová

Lopatkovec patří mezi nenáročné rostliny, ale některé pěstitelské chyby mu brání v kvetení

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Husova bouda
10. 12. 2023 Petr Dostál

Po stopách opravdového přátelství: Krkonošemi za Hančem a Vrbatou

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Zruč nad Sázavou
27. 11. 2023 Petr Dostál

Do Zruče nad Sázavou nejenom za Láskami jedné plavovlásky

Dovolená u moře je krásná, to ale neznamená, že by stejně pěkné…
29. 7. 2023 Jan Nováček

Kam na letní dovolenou v České republice

Aquapark Tropical Island je v Česku fenoménem. Sice se za ním…
23. 9. 2023 Petr Dostál

K moři z Čech za tři hodiny: Tropical Island vám prodlouží léto

Malbork je hradem s pestrou minulostí, za níž stojí němečtí…
24. 7. 2023 Jan Nováček

Prohlédněte si Malbork, křižácký hrad z cihel v gotickém stylu

Prokopské údolí
3. 11. 2023 Petr Dostál

Prokopské údolí: Zelená oáza ve velkoměstě

Milujete Rakousko a jeho horské oblasti? Potom je Hallstatt…
22. 6. 2023 Jan Nováček

Městečko Hallstatt nabídne staré solné doly

zavřít reklamu
×
Reklama