Tiské stěny jsou rájem pro turisty, ale také pro horolezce

20. 9. 2023 Petr Dostál
Tiské stěny

Překrásné skalní město zvané Tiské stěny jsou chráněnou krajinou oblasti v oblasti Labských pískovců. Zde spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskými stěnami a Vysokým Sněžníkem tvoří vyhledávanou turistickou a horolezeckou oblast.

Tiské stěny patří nejen k nejstarším turistickým oblastem Labských pískovců, ale také k nejvyhledávanějším oblastem. V dřívějších dobách vás tamními místy provázel zkušený průvodce, který návštěvníky upozorňoval na zajímavé skalní útvary. Tradice názvů skal ale nezmizela a jména těch nejzajímavějších útvarů se dochovaly dodnes. Oblast je nicméně tak rozsáhlá, že je rozdělena na dvě části a to Velké tiské stěny a Malé tiské stěny. Oběma částmi vedou prohlídkové trasy, ale také je spojuje jedna, která je značena bílým čtvercem s úhlopříčným zeleným pruhem.

Velké tiské stěny

Pokud se rozhodnete vydat na okruh po Velkých tiských stěnách, začnete u pokladny. A první, co vás zaujme, je útvar, který připomíná slony, podle kterých byl pojmenován. Chobot jednoho ze slonů je pilířem Skalní brány. Poté si můžete udělat malou odbočku po červené značce. Ta vás zavede nejen k Zavalené rokli, ale i k Orlí hlavě nebo Žabí korunce. Následně se vrátíte zpět ke Slonům a pokračujete skrze Skalní bránu. Ta vás zavede k útvarům nazvaným Indický slon, Tančící medvěd, Hradní brána, Skalní hrad a Cikánský tábor. Za skalní úžinou se vám naskytne pohled na Herkulovy sloupy a Přimáčknutý krejčík.

Tiské stěny

Působivých skalních útvarů v této oblasti je doopravdy nespočet. Ať už se jedná například o Hlavu krokodýla, Obří hlavy, obrysy Afriky, Švédskou bránu nebo Zkoušku štíhlosti, všechny vás zavedou k Turistické chatě.

Malé tiské stěny

Okruh Malými tiskými stěnami nabídne návštěvníkům devatenáct skalních útvarů. Začátek trasy se nachází na Skalním náměstí a dovede vás k Janusově hlavě. Zde se ale trasa dětí. Váš okruh tak vede ke skalní soutěsce která stoupá k Západní vyhlídce s výhledem na věže Velkých tiských stěn. Poté se vydáte směrem dolů k Zpovědnici, Kazatelny a Kamennému stolu. Následně projdete kolem Herkula, Proviantury a Švédského tábora k masivu Hradu, který můžete obejít po úpatí nebo jej zdolat po schodech. Nakonec projdete pohodlnou cestou zpět na Skalní náměstí.

Držte se značení

Co by to bylo za skalní město, kdyby nad ním nevisela legenda. Jeden šlechtic si zde chtěl schovat poklad, který mu ale místní skřítkové ukryli. Těžko ale říct, kde se poklad nachází. Pokud byste se jej ale vydali hledat, nepodaří se vám to. Skřítkové vám totiž do kapes nasypou bludné koření a ze skal nenajdete cestu ven.

Tiské stěny

Občerstvení u Tiských skal

Je pravděpodobné, že po vydatné túře dechberoucími skalami budete unavení. Proto se můžete stavit v blízkém Bistru Zelenkovic kopeček. Kromě toho, že zde mají bravurní domácí zmrzlinu, si zde můžete také pochutnat na dortu a kávě nebo dalších dobrotách. Krom Bistra se zde nachází restaurace Turistické chaty Tisá, kde je k dispozici občerstvovací stánek. A podobný stánek najdete i na druhé straně u rozcestí Skalního náměstí. Rozhodně se tak nemusíte bát, že byste zde omdlévali hlady.

Mohlo by Vás zajímat

betlém
2. 12. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější betlémy u nás: Vidět můžete i Ježíškovu obřízku

dřez
3. 12. 2023 Nikola Klementová

Rada od šikovné uklízečky, která pomůže vyčistit a udržet čistý a lesklý dřez či baterie

Chlebíčky
2. 12. 2023 Nikola Klementová

3 pomazánky na chlebíčky, které jsou rychlé, jednoduché a tolik dobré

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Děti milují zábavu. Pokud se s nimi chystáte na výlet a…
11. 8. 2023 Jan Nováček

Nejhezčí naučné stezky pro děti: Pohádková Panenská nebo Syslíkova naučná stezka

Pokud byste se na podzim rádi vydali na některý z českých zámků…
22. 9. 2023 Petr Dostál

Zámek Zbiroh: Hrad přestavěný na zámek je ideální pro podzimní výlet

Slapy
14. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka přírodou okolo vodní nádrže Slapy

Moravská metropole bývá často zastíněna matičkou Prahou. Přitom…
24. 8. 2023 Jan Nováček

Nuda v Brně být nemusí aneb co vidět v druhém největším městě Česka

Večer duchů Olomouc
17. 10. 2023 Petr Dostál

Milujete zvířata a rádi se bojíte? Zavítejte na Večer duchů do olomoucké zoo

betlém
2. 12. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější betlémy u nás: Vidět můžete i Ježíškovu obřízku

zavřít reklamu
×
Reklama