Tiské stěny jsou rájem pro turisty, ale také pro horolezce

fotografie autora Petr Dostál publikováno 20.09.2023 07:30
Tiské stěny

Překrásné skalní město zvané Tiské stěny jsou chráněnou krajinou oblasti v oblasti Labských pískovců. Zde spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskými stěnami a Vysokým Sněžníkem tvoří vyhledávanou turistickou a horolezeckou oblast.

Tiské stěny patří nejen k nejstarším turistickým oblastem Labských pískovců, ale také k nejvyhledávanějším oblastem. V dřívějších dobách vás tamními místy provázel zkušený průvodce, který návštěvníky upozorňoval na zajímavé skalní útvary. Tradice názvů skal ale nezmizela a jména těch nejzajímavějších útvarů se dochovaly dodnes. Oblast je nicméně tak rozsáhlá, že je rozdělena na dvě části a to Velké tiské stěny a Malé tiské stěny. Oběma částmi vedou prohlídkové trasy, ale také je spojuje jedna, která je značena bílým čtvercem s úhlopříčným zeleným pruhem.

Velké tiské stěny

Pokud se rozhodnete vydat na okruh po Velkých tiských stěnách, začnete u pokladny. A první, co vás zaujme, je útvar, který připomíná slony, podle kterých byl pojmenován. Chobot jednoho ze slonů je pilířem Skalní brány. Poté si můžete udělat malou odbočku po červené značce. Ta vás zavede nejen k Zavalené rokli, ale i k Orlí hlavě nebo Žabí korunce. Následně se vrátíte zpět ke Slonům a pokračujete skrze Skalní bránu. Ta vás zavede k útvarům nazvaným Indický slon, Tančící medvěd, Hradní brána, Skalní hrad a Cikánský tábor. Za skalní úžinou se vám naskytne pohled na Herkulovy sloupy a Přimáčknutý krejčík.

Tiské stěny

Působivých skalních útvarů v této oblasti je doopravdy nespočet. Ať už se jedná například o Hlavu krokodýla, Obří hlavy, obrysy Afriky, Švédskou bránu nebo Zkoušku štíhlosti, všechny vás zavedou k Turistické chatě.

Malé tiské stěny

Okruh Malými tiskými stěnami nabídne návštěvníkům devatenáct skalních útvarů. Začátek trasy se nachází na Skalním náměstí a dovede vás k Janusově hlavě. Zde se ale trasa dětí. Váš okruh tak vede ke skalní soutěsce která stoupá k Západní vyhlídce s výhledem na věže Velkých tiských stěn. Poté se vydáte směrem dolů k Zpovědnici, Kazatelny a Kamennému stolu. Následně projdete kolem Herkula, Proviantury a Švédského tábora k masivu Hradu, který můžete obejít po úpatí nebo jej zdolat po schodech. Nakonec projdete pohodlnou cestou zpět na Skalní náměstí.

Držte se značení

Co by to bylo za skalní město, kdyby nad ním nevisela legenda. Jeden šlechtic si zde chtěl schovat poklad, který mu ale místní skřítkové ukryli. Těžko ale říct, kde se poklad nachází. Pokud byste se jej ale vydali hledat, nepodaří se vám to. Skřítkové vám totiž do kapes nasypou bludné koření a ze skal nenajdete cestu ven.

Tiské stěny

Občerstvení u Tiských skal

Je pravděpodobné, že po vydatné túře dechberoucími skalami budete unavení. Proto se můžete stavit v blízkém Bistru Zelenkovic kopeček. Kromě toho, že zde mají bravurní domácí zmrzlinu, si zde můžete také pochutnat na dortu a kávě nebo dalších dobrotách. Krom Bistra se zde nachází restaurace Turistické chaty Tisá, kde je k dispozici občerstvovací stánek. A podobný stánek najdete i na druhé straně u rozcestí Skalního náměstí. Rozhodně se tak nemusíte bát, že byste zde omdlévali hlady.

Mohlo by Vás zajímat

Rajčata
publikováno 20. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Nejlepší hnojivo pro sazenice rajčat, po kterém budou silné, zdravé a úroda bude bohatá

Alfa Romeo Milano
publikováno 22. 4. 2024 autor David Vanda

Alfa Romeo přejmenovala svůj model Milano. Důvodem je výroba v Polsku

Hora Mulhácén
publikováno 20. 4. 2024 autor Aleš Mohr

Hora Mulhácén: Výstup na střechu pevninského Španělska

zavřít reklamu
×
Reklama