Zámek Zbiroh: Hrad přestavěný na zámek je ideální pro podzimní výlet

fotografie autora Petr Dostál publikováno 22.09.2023 08:00
Zbiroh

Pokud byste se na podzim rádi vydali na některý z českých zámků, pak se musíte vydat na Zbiroh. Ten vás díky své lokaci oslní překrásnou podívanou na přilehlé okolí.

Podzim je ideálním obdobím, kdy navštívit zámek Zbiroh. Ten je obklopen překrásnou lesní krajinou, a tak vám poskytne skutečně romantickou atmosféru. Krom zajímavých prohlídek můžete obdivovat i překrásné okolí. Vydat se tak můžete na procházku lesem nebo poobědvat v nedaleké krčmě.

Proč Zbiroh?

Málokdo ví, že Zbiroh býval dříve hradem. Ten zde nechal vystavět Zbyněk Zajíc z Valdeka, když zde se svou družinou zabloudil. Proto se po západu slunce rozhodli vyšplhat na nejbližší vrchol, aby se rozhlédli po okolí. Široko daleko ale po žádném obydlí nebylo ani stopy. A tak se Zajíc a jeho věrná družina rozhodli na místě přespat. Když se ráno muži probudili, všimli si, že se kolem nich nachází spousta jeleních parohů. Pán poručil své družině, aby parohy sesbíraly a na úkor toho vznikl název Zbiroh.

Zbiroh

Historie hradu

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1230. Za budovatele hradu se pokládá Děpolt ze Zbiroha z rodu Drslaviců. Nicméně z původního hradu se dochovala nejlépe strážní věž, která stojí na vrcholu ostrohu.

Po pánech ze Zbiroha se hrad stal domovem Rožmberků, později Kolowratů. Po nich přišli Šternberkové, Lobkowicové a během třicetileté války byl hrad dobyt a vypálen Švédy. V 19. století chtěl pruský podnikatel Bethel Stroussberg ze zámku vytvořit český Manchesteru. Ale nepříliš úspěšně. Při svém počínání totiž zdevastoval okolní lesy, ale i samotný zámek.

Na rekonstrukci zámku se také podílel sám Alfons Mucha, který zde vymaloval gigantickou Slovanskou epopej.  

Zbiroh jako sídlo SS

Pokud patříte mezi nadšence záhad, pak zcela jistě oceníte fakt, že se Zbiroh stal také centrem působením jednotek SS. Ty zde prý prováděly mystické rituály a vybudovaly zde dosud neprobádanou boční chodbu studny. Proč jí zde ale členové německého oddílu nechali vybudovat, to je dodnes záhadou.

Zbiroh

Pověst o zbirožském rarášku

Krom záhady tajemné boční chodby a rituálů SS, ke Zbirohu také patří legenda o zbirožském rarášku. Když se jednoho jarního večera v roce 1821 vracel z Jablečna do Zbiroha krejčí, cítil, že ho sleduje nějaké světlo. A tak se zastavil a všiml si, že se světlo zvětšuje a nakonec získává podobu velikého muže. Horní část těla mu ale hořela a létaly z ní jiskry a na dlouhých nohou měl šedivé boty. Toto zjevení krejčího vyděsilo natolik, že utekl až k vratům své chalupy. Tam se naposledy ohlédl a viděl, jak rarach zamířil ke sklepení pod zbirožškým zámkem. I on se na muže podíval, zasmál se a beze slova se ztratil.

Pokud se na zámek rozhodnete vydat, jistě vás potěší, že se můžete vydat i na noční prohlídku. Ta trvá 90 minut a kdo ví, zrovna vy budete patřit k těm, kdo raracha také spatří.

Mohlo by Vás zajímat

Cupra
publikováno 12. 4. 2024 autor David Vanda

Populární automobily Cupra míří na americký trh

Kůra
publikováno 14. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Mulčovací kůra: Kdy ji používat a kdy raději ne? A jaké jsou její výhody a nevýhody?

Pompeje
publikováno 9. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Italské Pompeje přitahují turisty dávnou tragédií

zavřít reklamu
×
Reklama