Nejstarší pražská botanická zahrada: Botanická Na Slupi láká návštěvníky nejen na kaktusy

24. 9. 2023 Petr Dostál
Botanická Na Slupi

Praha má svou nejslavnější botanickou zahradu ve čtvrti Troja. Není ale tou jedinou, kterou bychom v hlavním městě našli.

Když se řekne botanická zahrada, zřejmě si i mimopražští vybaví botanickou zahradu v Troji. Ta ovšem není jedinou zdejší botanickou zahradou, ale není ani tou nejstarší, ačkoli je asi nejslavnější. Jako první byla založena botanická zahrada Na Slupi.

Nachází se konkrétně v centru Prahy mezi ulicemi Benátská, Na Slupi, Apolinářská a Viničná. Oficiální název Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Slouží ovšem nejen studentům zmíněné fakulty, ale i pro širší veřejnost.

Založena byla roku 1775 v Praze na Smíchově. Pozůstatky této svého času vyhlášené zahrady dnes ukrývá park Dienzenhoferovy sady. Prvotní myšlenka je však ještě o něco starší, o její založení začal totiž již v roce 1752 usilovat první profesor lékařství a botaniky na Univerzitě Karlově Scotti de Compostella.

Zahrada nabídne expozici z vlhkých i suchých tropů

Záhy se začala velmi úspěšně rozrůstat, již kolem roku 1840 se v ní pěstovalo téměř 13 000 druhů a odrůd domácích i cizokrajných rostlin, jak přímo samotná zahrada uvádí střípek ze své historie. Tímto datem založení se řadí navíc i k nejstarším evropským univerzitním zahradám.

Postupně zde byly budovány skalky, alpina, expozice hajní květeny, skleník pro tropické vodní rostliny, velký oválný bazén a několik menších jezírek. Dnes činí celková rozloha 3,5 ha. Disponuje několika expozicemi, které jsou rozděleny na skleníkové a venkovní (exteriéry).

Botanická Na Slupi

Ve sklenících se nachází stálá expozice tropů a suchých subtropů. Právě sbírka kaktusů a sukulentů je zdejší chloubou. Kromě nich bývají jako nejzajímavější část zahrady zmiňovány exempláře cykasů, kamélie, myrty a další rostliny, které se uchovaly ze sbírek někdejší smíchovské univerzitní zahrady z 19. století.

Sbírka rostlin z vlhkých subtropů zůstává v letním období pod širým nebem a je rozdělena podle světadílů z hlediska původu rostlin. V zimě se pak jednotlivé exponáty přesouvají do studeného skleníku.

Pýchou venkovních expozic je středoevropská květena

Základní venkovních expozic tvoří kolekce středoevropské květeny. Ta byla založena současně se zahradou a je dosud průběžně doplňována. Jde o nejcennější část venkovních sbírek. Z dalších zástupců tvoří jedinečnou součást zdejší rostlinné říše exemplář jinanu dvoulaločného, jehož stáří se odhaduje na 140 let, nebo jedna z prvních do Evropy introdukovaných metasekvojí.

Pokud by vám navíc nestačila prohlídka rostlin, v botanické zahradě se koná i doplňkový program. Pravidelně se zde pořádají nejrůznější výstavy i koncerty. Nejen školy, ale i další zájemci z řad veřejnosti si navíc mohou objednat i komentovanou prohlídku.

Areál zahrady zdobí také několik soch a skulptur. Patří k nim třeba pískovcové plastiky Českým botanikům a Letící kometa, které pocházejí z dílny tuzemského sochaře Ivana Jilemnického.

Mohlo by Vás zajímat

Adventní trhy
6. 12. 2023 Petr Dostál

Adventní Český Krumlov přivítá nejen hodné anděly

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Pomerančový krém
8. 12. 2023 Nikola Klementová

Svěží krém do cukroví, ale i na dortíky, který není hutný, vydrží a chutná skvěle

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Pokud přemýšlíte, kam se vydáte na víkend, týden či jen tak na…
9. 8. 2023 Jan Nováček

Dvůr Králové nad Labem nabízí mnoho krás a zábavy pro rodiny s dětmi i pro páry

Večer duchů Olomouc
17. 10. 2023 Petr Dostál

Milujete zvířata a rádi se bojíte? Zavítejte na Večer duchů do olomoucké zoo

Dovolená u moře je krásná, to ale neznamená, že by stejně pěkné…
29. 7. 2023 Jan Nováček

Kam na letní dovolenou v České republice

Šumava Oblík
22. 11. 2023 Petr Dostál

Méně známá místa na Šumavě, znáte je?

Skalní města patří k návštěvnicky nejvděčnějším výletním cílům.…
3. 8. 2023 Jan Nováček

3 nejkrásnější skalní města v Česku: Adršpach nebo České Švýcarsko

Pokud chcete nahlédnout do tajů přírody Moravskoslezského kraje…
14. 9. 2023 Jan Nováček

Zajímavé tipy na jednodenní výlety v okolí Ostravy

zavřít reklamu
×
Reklama