Zámek ve Zruči nad Sázavou byl původně středověkým hradem. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1335. Měl ale i svého předchůdce, už ve druhé polovině 13. století podle dostupných informací stával na strmé skalní stěně nad řekou dnes zaniklý hrad.
O výstavbu hradu se zasadil Heřman ze Zruče, který byl současně i prvním majitelem. Už od roku 1334 se však panství dostalo do rukou rodu Kolowratů, kteří jej pak v držení měli po více než 200 let.
V roce 1553 kupuje od Kolowratů Zruč Jiří Kalenic z Kalenic. Kalenicové z Kalenic byl český vladycký rod pocházející z tvrze Hvížďalka v jihočeských Kalenicích.
Za novodobou podobou stojí Schebkové
V 16. století dostal jejich zásluhou zámek podobu renesanční. Samotné město Zruč v tomto období vzkvétalo natolik, že mohlo být za vlády Ferdinanda Habsburského v roce 1561 povýšeno na městečko. Rodový erb Kaleniců, jenž nese stříbrné buvolí rohy na červeném štítě, převzalo město Zruč nad Sázavou a používá ho jako svůj městský znak dosud.
V roce 1781 postihla zámek tragická událost, když vyhořel. Nevyhnutelně se na něm taková událost podepsal, podoba zámku se pak částečně změnila za J. S. Skrejšovského, což byl český novinář a politik, který hospodářství ve Zruči vlastnil v rozmezí let 1872 a 1878.
Koncem 19. století pak byl zámek dále přestavován. O novou podobu se zasloužil další významný rod. Konkrétně to byli Schebkové v čele s významným podnikatelem v oblasti železniční stavby Janem Schebkem, jemuž se přezdívalo „Král železnic“. Janův potomek Adolf vtiskl zámku mezi lety 1892 a 1894 pseudogotický ráz. Úkol svěřil architektovi Janu Vejrychovi.
Zámek ve Zruči ožívá i v současnosti
Za několik stovek let si zámek prošel skutečně mohutným vývojem, barokní či klasicistní panství vystřídalo následně v novodobé historii i sídlo národního výboru a dalších institucí.
Dnes je zámek trojkřídlý dvoupatrový s třípatrovou věží. Jeho prostory upomínají především na poslední majitele, tedy rod Schebků. A to včetně kaple a věže. Věž nabízí nádherný výhled na starou část městečka, řeku Sázavu a Posázavskou dráhu, vybudovanou v roce 1903.
Ostatně po roce 1989 byl zámek v rámci restitucí navrácen potomkům rodu Schebků. V roce 2003 však budovu i s přilehlým parkem odkoupilo město Zruč nad Sázavou.
Nyní je zámek ve Zruči nad Sázavou sídlem radnice a zámecké galerie, v podkroví nachází i regionální muzeum. Uvnitř svoje zázemí našlo také vodácké muzeum, oblíbená je též expozice příznačně nazvaná Svět kostiček a panenek, kde si děti mohou také zahrát, ale také například i výstava mapující historii obuvnictví v této lokalitě. Příznačně dostala název Od verpánku k Baťovi.