Kraj vodáků nabídne i pohádkovou romantiku: Vydejte se na zámek ve Zruči nad Sázavou

1. 10. 2023 Petr Dostál
Zámek Zruč nad Sázavou

Krajina řeky Sázavy je zajímavá hlavně jako ráj vodáků. Vydat se sem ale můžete i na prohlídku místního zámku.

Zámek ve Zruči nad Sázavou byl původně středověkým hradem. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1335. Měl ale i svého předchůdce, už ve druhé polovině 13. století podle dostupných informací stával na strmé skalní stěně nad řekou dnes zaniklý hrad.

O výstavbu hradu se zasadil Heřman ze Zruče, který byl současně i prvním majitelem. Už od roku 1334 se však panství dostalo do rukou rodu Kolowratů, kteří jej pak v držení měli po více než 200 let.

V roce 1553 kupuje od Kolowratů Zruč Jiří Kalenic z Kalenic. Kalenicové z Kalenic byl český vladycký rod pocházející z tvrze Hvížďalka v jihočeských Kalenicích.

Za novodobou podobou stojí Schebkové

V 16. století dostal jejich zásluhou zámek podobu renesanční. Samotné město Zruč v tomto období vzkvétalo natolik, že mohlo být za vlády Ferdinanda Habsburského v roce 1561 povýšeno na městečko. Rodový erb Kaleniců, jenž nese stříbrné buvolí rohy na červeném štítě, převzalo město Zruč nad Sázavou a používá ho jako svůj městský znak dosud.

V roce 1781 postihla zámek tragická událost, když vyhořel. Nevyhnutelně se na něm taková událost podepsal, podoba zámku se pak částečně změnila za J. S. Skrejšovského, což byl český novinář a politik, který hospodářství ve Zruči vlastnil v rozmezí let 1872 a 1878.

Zámek Zruč nad Sázavou

Koncem 19. století pak byl zámek dále přestavován. O novou podobu se zasloužil další významný rod. Konkrétně to byli Schebkové v čele s významným podnikatelem v oblasti železniční stavby Janem Schebkem, jemuž se přezdívalo „Král železnic“. Janův potomek Adolf vtiskl zámku mezi lety 1892 a 1894 pseudogotický ráz. Úkol svěřil architektovi Janu Vejrychovi.

Zámek ve Zruči ožívá i v současnosti

Za několik stovek let si zámek prošel skutečně mohutným vývojem, barokní či klasicistní panství vystřídalo následně v novodobé historii i sídlo národního výboru a dalších institucí.

Dnes je zámek trojkřídlý dvoupatrový s třípatrovou věží. Jeho prostory upomínají především na poslední majitele, tedy rod Schebků. A to včetně kaple a věže. Věž nabízí nádherný výhled na starou část městečka, řeku Sázavu a Posázavskou dráhu, vybudovanou v roce 1903.

Ostatně po roce 1989 byl zámek v rámci restitucí navrácen potomkům rodu Schebků. V roce 2003 však budovu i s přilehlým parkem odkoupilo město Zruč nad Sázavou.

Nyní je zámek ve Zruči nad Sázavou sídlem radnice a zámecké galerie, v podkroví nachází i regionální muzeum. Uvnitř svoje zázemí našlo také vodácké muzeum, oblíbená je též expozice příznačně nazvaná Svět kostiček a panenek, kde si děti mohou také zahrát, ale také například i výstava mapující historii obuvnictví v této lokalitě. Příznačně dostala název Od verpánku k Baťovi.

Mohlo by Vás zajímat

SMog
28. 11. 2023 Petr Dostál

Kde je v Česku kvalitní vzduch? Útočišť před smogem stále ubývá

Polštáře
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit skvrny na polštářích a jak je zbavit roztočů, aby se vám dobře spalo

Vánoční trhy Praha
30. 11. 2023 Petr Dostál

Nejoblíbenější pražské vánoční trhy? Mírák láká na atmosféru, ale i rozumné ceny

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Dovolená u moře je krásná, to ale neznamená, že by stejně pěkné…
29. 7. 2023 Jan Nováček

Kam na letní dovolenou v České republice

Železné hory
16. 10. 2023 Petr Dostál

Tip na výlet: Za pravým podzimem do Železných hor

Město Pardubice letos v říjnu, konkrétně v neděli 8.10.,…
4. 10. 2023 Petr Dostál

Již tento víkend: Velká pardubická, jeden z nejnáročnějších dostihů na světě

kostkový cukr
17. 11. 2023 Petr Dostál

Víte, kde vznikl kostkový cukr? Dnes tu má i pomník a vlastní muzeum

V České republice se nachází stovky hradů a zámků, které…
14. 8. 2023 Jan Nováček

Toulky po nejkrásnějších hradech a zámcích východních Čech

wellness
25. 11. 2023 Petr Dostál

Přemýšlíte, kam vyrazit na wellness víkend? Přinášíme tipy na skutečné oázy klidu

zavřít reklamu
×
Reklama