Pohádkový zámek Neuschwanstein. Vyplatí se vám jeho návštěva?

7. 10. 2023 Petr Dostál
Neuschwanstein

Německý zámek Neuschwanstein je jedním z nejkrásnějších a nejznámějších historických budov na světě. Stojí však skutečně za váš čas, nebo raději sáhnete po turisticky méně vyhlášených památkách?

Při hledání turistických a výletních tipů se nejspíš často setkáte s názory, že slavný zámek Neuschwanstein je pouhopouhou pastí na turisty, a jeho návštěvu si tak prakticky nemáte šanci užít. Jak je na tom ale tato překrásná stavba a její okolí ve skutečnosti?

Krása ze světa disneyovek

O tom, že zámek ležící na jihu Německa nedaleko hranic s Rakouskem patří mezi nejnavštěvovanější historické stavby v Evropě, není rozhodně pochyb. Pravděpodobně mu to ale nelze mít za zlé. Neuschwanstein byl totiž inspirací pro ikonický zámek Šípkové Růženky, načež se stal také součástí loga filmových ateliérů Walta Disneyho. Lidé z celého světa se tak jezdí podívat do míst, kde si vysnili svůj pohádkový život princů a princezen. Zámek je však lákadlem i pro milovníky architektury a historie. Velkolepým pak stavbu dělá kromě samotného vzhledu i její zasazení do krásné krajiny, která vynikne zejména při slunečném počasí.

Z historie zámku

Zámek Neuschwanstein nechal v roce 1869 postavit král Ludvík II. jako soukromé sídlo, kam si jezdil odpočinout od života na veřejnosti. Bohužel však nebyl příliš šťastným panovníkem, jelikož v roce 1886 zemřel ve Starnberském jezeře, přičemž v nedokončeném zámku žil necelých 6 měsíců. Jeho smrt zůstává do dneška záhadou, jelikož oficiální příčinou je označováno utonutí, o Ludvíkovi se však vědělo, že je velmi zdatný a zkušený plavec. V době královy smrti pak bylo plně dokončeno pouze 14 z celkových 200 místností, a byla tak zahájena veřejná sbírka pro dokončení stavby. Můžeme si jen domýšlet, jak by se samotářský Ludvík II. tvářil, kdyby viděl dnešní davy turistů prozkoumávající jeho svatyni klidu.

Neuschwanstein

Prohlídku interiéru si příliš neužijete

Pokud máte v plánu prohlédnout si vnitřní výzdobu zámku, příliš nepočítejte s dlouhým prozkoumáváním a poznáváním jednotlivých zajímavostí. Prohlídka totiž připomíná spíše pohyb po běžícím páse, kdy je cílem stihnout na poslední chvíli vše. Těšili jste se alespoň na pořízení hezkých fotografií? Máte smůlu. Částečnou záplatu na vaši foto-duši tak představuje pouze obchod se suvenýry, kde si na turistické ceny můžete památné snímky zakoupit. Je trochu škoda, že interiéry, které jsou skutečně krásné, tak trochu zaniknou a ustoupí do pozadí komerce a snahy vytěžit z vysokého počtu návštěvníků skutečné maximum.

Denní kapacita zámku je 6000 návštěvníků, přičemž mnohdy nebývá problém ji naplnit. Pokud se tedy chystáte si Neuschwanstein prohlédnout na vlastní oči, rezervuje si lístek prostřednictvím online formuláře. Plné vstupné pak stojí 17,50 eur, lze však zakoupit i řadu zlevněných vstupenek.

Kudy na zámek a co navštívit v okolí

Zámek Neuschwanstein se nachází pouhé 2 hodiny jízdy vlakem od Mnichova, přičemž posledních zhruba 5 minut pak strávíte v autobuse do vesnice Hohenschwangau, odkud můžete dále pokračovat pěšky, případně pak mimo zimní měsíce využít místní kyvadlovou dopravu. Přímo v podzámčí se nachází několik hotelů, kromě návštěvy samotného zámku nabízí region řadu přírodních turistických stezek a tras. Nedaleko se nachází také muzeum s expozicí věnovanou bavorským králům či několik restaurací lákajících na tradiční pokrmy zdejší kuchyně.

Mohlo by Vás zajímat

Vlašské ořechy
6. 12. 2023 Nikola Klementová

10 + 1 tipů, jak využít skořápky z vlašských ořechů: Věřte, že už je nikdy nevyhodíte

Vánoční trhy
7. 12. 2023 Petr Dostál

Jaká místa navštívit v zimním období? Nechte se inspirovat

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Ačkoliv je dnes Kutná Hora zastíněna celou řadou jiných…
6. 9. 2023 Jan Nováček

Kutná Hora si i dnes ponechává své středověké kouzlo

Velká Británie nabízí spoustu zákoutí, v nichž můžete obdivovat…
16. 8. 2023 Jan Nováček

Milujete historii? York je zajímavým tipem pro všechny cestovatele

Nejlepší dobou pro návštěvu Špicberk je období od května do…
10. 8. 2023 Jan Nováček

Cesta na Špicberky: Je lepší cestovat lodí, nebo letadlem?

V Jihomoravském kraji na vás dýchne malebná krajina. Stalaktity…
15. 8. 2023 Jan Nováček

Kam na výlet v Jihomoravském kraji: Propast, jeskyně, ale i zábava pro děti

Nekonečné zástupy jachet a plachetnic, příjemná teplota i na…
16. 9. 2023 Petr Dostál

Podzimní Chorvatsko: Za koupáním i turistikou do Punatu

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

zavřít reklamu
×
Reklama