Již tento víkend: Velká pardubická, jeden z nejnáročnějších dostihů na světě

4. 10. 2023 Petr Dostál
Velká pardubická

Město Pardubice letos v říjnu, konkrétně v neděli 8.10., přivítá koně a jezdce z celého světa, aby zde v rámci již 133. ročníku legendárního závodu Velká pardubická závodili o světově uznávaný titul.

Slavný závod Velká pardubická se v městě perníku koná již od roku 1874 a v prakticky nezměněné podobě se zachoval i do dnes. Díky své náročné trati dlouhé 6900 metrů a čítající 31 překážek je dostih považován za nejtěžší v rámci Evropy, a jeden z nejnáročnějších steeplechase závodů světa. Ze všech překážek se pak v povědomí většiny účastníků a fanoušků nese Taxisův příkop, který mohou koně překonat pouze a jen v rámci tohoto dostihu.

Pro start je nutné se kvalifikovat

Ačkoliv se pod názvem Velká pardubická zpravidla myslí hlavní závod steeplechase, celý dostihový den se skládá z celkem osmi závodů. Samotná Velká pardubická se pak běží zhruba okolo 16. hodiny, přičemž koním zabere zhruba 10 minut času (rekord trati se drží těsně pod hranicí 9. minuty). Na startu se obvykle sejde 15 až 20 koní, kteří vzejdou z celkem čtyř kvalifikací pořádaných v průběhu léta. Podle aktuálního kvalifikačního klíče musí kůň, který chce startovat, dokončit některý ze závodů nejhůře pátý, příp. pak s maximálním odstupem 20 vteřin od vítěze.

Historie závodu

Žádná jiná sportovní událost v Čechách nemá tak dlouhou tradici jako právě Velká pardubická steeplechase. Sahá tak například mnohem dál do minulosti než počátky československé fotbalové ligy, která vznikla až v roce 1925. Za vznikem dostihu stojí skupina místních šlechticů, která původní honitbu jelenů a divočáků doplnila o řadu přírodních překážek. První takovýto dostih u nás se konal v roce 1836 v Chlumci, a až díky knížeti Františku z Lichtenštejna se tyto hony později přesunuly do Pardubic.

Velká pardubická

Zdejší závodiště bylo oficiálně otevřeno v roce 1856, trvalo ale ještě dalších 18 let, než se zde běžela první Velká pardubická. Na její startovní čáře stanulo celkem 14 koní, do cíle jich ale už tehdy dorazila pouhá polovina. Dostih si velmi rychle získal celosvětovou pověst pro svou vysokou náročnost, a tak se od svého počátku – až na některé výjimky, například během válek – běží každoročně. Závodiště si přitom dokázalo udržet historický vzhled až dodnes.

Zajímavosti okolo Velké pardubické

O náročnosti trati svědčí také fakt, že například v roce 1909 neprojel cílovou páskou jediný kůň. Ani o 11 let později, v roce 1920, však nenašel dostih svého vítěze, jelikož do cíle dorazil pouze jediný jezdec, který byl diskvalifikován kvůli překročení časového limitu. Hloubka Taxisova příkopu zůstala dlouhá léta bez úpravy, a teprve v roce 1994 byla upravena z původních dvou metrů na jeden. Snížila se také jeho výška, avšak i tak zůstává překážka jednou z nejzrádnějších skoků na světě.

Kromě závodiště můžete vyrazit i do centra Pardubic či nejbližšího okolí

Velká pardubická se koná každoročně druhou říjnovou neděli. Letos tak datum připadá na 8. října. Pokud si chcete projít samotnou trať a vidět řadu překážet na vlastní oči, můžete si domluvit komentovanou prohlídku. Návštěvu areálu během závodu a nasátí jedinečné a neopakovatelné atmosféry dostihového sportu můžete spojit s návštěvou města Pardubice, kde se nachází krásný zámek, Zelená brána či krásný kostel zasvěcený svatému Bartoloměji. Na své si tak přijdou milovníci koní i památek. Navíc si můžete zajet také na nedalekou zříceninu hradu Kunětická hora, odkud budete mít výhled na celé širé okolí.

Mohlo by Vás zajímat

dřez odtok
10. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit ucpaný odpad: Vyzkoušejte trik od instalatéra, který si s problém hravě poradí

Vánoční trhy
7. 12. 2023 Petr Dostál

Jaká místa navštívit v zimním období? Nechte se inspirovat

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Ačkoliv je Česko považováno za srdce Evropy, netkví jeho krása…
5. 10. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější architektonické klenoty České republiky

Křivoklát
9. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka po okolí královského hradu Křivoklát

Večer duchů Olomouc
17. 10. 2023 Petr Dostál

Milujete zvířata a rádi se bojíte? Zavítejte na Večer duchů do olomoucké zoo

Minulý rok byl na Dolní Moravě na Orlickoústecku otevřen most…
26. 8. 2023 Jan Nováček

Toužíte se projít po nejdelším visutém mostě na světě? Najdete ho u nás!

Šumava Oblík
22. 11. 2023 Petr Dostál

Méně známá místa na Šumavě, znáte je?

Polovina října se v Mutěnicích na Hodonínsku ponese v duchu…
10. 10. 2023 Petr Dostál

Tradice burčákových pochodů okolo Mutěnic pokračuje i letos

zavřít reklamu
×
Reklama