Kostelec nad Černými lesy: Skrytá perla Středočeského kraje

6. 10. 2023 Petr Dostál
Kostelec nad Černými lesy

Sotva 30 kilometrů východně od Prahy leží město Kostelec nad Černými lesy, kde se nachází mimo jiné majestátní zámek, který je opředen mnoha legendami i skutečnými historickými příběhy.

Okres Praha-východ ukrývá ve svém nitru zhruba čtyřtisícové město Kostelec nad Černými lesy, které patří mezi zapomenuté poklady naší minulosti. Příběh tohoto místa je přitom poměrně zajímavý, a zahrnuje celou řadu významných osobností, které se o zachování města i zdejších historických budov zasloužily.

Z historie města

První zmínky o vzniku obce souvisejí se založením královského hradu, který zde byl postaven již ve 13. století. K obranné stavbě se později přidala také budova farního kostela, který byl později přestavěn na kostel zámecký. Teprve v 16. století se začalo rozvíjet i samotné město. Zejména díky správě Jaroslava I. Smiřického ze Smiřic se Kostelec stal renesančním centrem kultury v kraji, díky čemuž byl původní hrad přestavěn na krásný zámek. 

Hospodářský rozvoj ve městě pokračoval i v následujících stoletích, který se poněkud zpomalil během vlády komunismu, kdy zdejší oblast začala postupně upadat v zapomnění. Kulturní a společenský život utrpěl během druhé poloviny 20. století krutou ránu, ze které se Kostelec nad Černými lesy vzpamatovává ještě dnes.

V zámku a podzámčí

Jak již bylo řečeno, místní chloubou je bezpochyby renesanční zámek postavený roku 1562. Ten je krásný nejen zvenčí, ale také zevnitř, přičemž jeho interiéry je možné obdivovat v rámci komentovaných prohlídek, které probíhají během sezóny od pátku do neděle. Exteriér je volně přístupný v průběhu celého roku, za zmínku stojí zejména původní zámecká kaple, která je zasvěcena sv. Vojtěchovi. 

Kostelec nad Černými lesy

Nedaleko zámku se pak nachází krásné bukové a dubové lesy, které protíná Jalový potok. Nachází se zde také obora Předhvozdí, jejíž okolí – a obora samotná – je protkáno několika značenými turistickými stezkami. Nechybí zde také malebné arboretum, které spravuje Fakulta lesnická a dřevařská ČZÚ v Praze, která sídlí přímo v Kostelci.

Kam na výlety v okolí

Pro procházky místní krajinou je k dispozici několik variant, které mapují nejbližší okolí. Vyrazit můžete přímo z hlavního nádraží v Kostelci, kam se lze dostat autobusy od stanice pražského metra Háje. Na trase můžete kromě již zmiňovaného zámku a obory Předhvozdí navštívit například místní Černokostelecký pivovar, který disponuje vlastním portfoliem piva a je oblíbeným místem pro pořádání svateb či rodinných oslav. Kromě pivovaru se přímo v Kostelci nachází také Kavárna Modré dveře, kde jen stěží odoláte zdejší nabídce zákusků.

Milovníci tradičních řemesel by si neměli nechat ujít návštěvu místního muzea hrnčířství, které funguje celoročně ve vybraných dnech. S hrnčířstvím se pak pojí i řada kulturních akcí, které během roku město Kostelec nad Černými lesy pravidelně pořádá, a které jistě stojí za návštěvu.

Mohlo by Vás zajímat

Vlašské ořechy
6. 12. 2023 Nikola Klementová

10 + 1 tipů, jak využít skořápky z vlašských ořechů: Věřte, že už je nikdy nevyhodíte

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Vánoční kuriozity v Pelhřimově
5. 12. 2023 Petr Dostál

Vánoční kuriozity v Pelhřimově: Nejmenší dárek měří milimetr krychlový

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Princ a Večernice, Jak si zasloužit princeznu, Panna a netvor.…
28. 8. 2023 Jan Nováček

Pohádkový zámek Ploskovice: Byly zde natočeny pohádky jako Princ a Večernice nebo Jezerní královna

Pokud vás láká dovolená ve Slovinsku, jste srdečně zváni nejen…
25. 7. 2023 Jan Nováček

Slovinský Maribor má historické památky i nejstarší vinnou révu na světě

Když se řekne Irsko, každý si určitě jako synonymum vybaví…
16. 8. 2023 Jan Nováček

Cork je druhým největším městem moderního Irska

Krajina řeky Sázavy je zajímavá hlavně jako ráj vodáků. Vydat…
1. 10. 2023 Petr Dostál

Kraj vodáků nabídne i pohádkovou romantiku: Vydejte se na zámek ve Zruči nad Sázavou

Vánoční trhy Praha
30. 11. 2023 Petr Dostál

Nejoblíbenější pražské vánoční trhy? Mírák láká na atmosféru, ale i rozumné ceny

Česká republika je nádherná země, která skrývá mnoho…
23. 5. 2023 Nikola Klementová

Kam s dětmi za zábavou a poznáním za deštivého počasí?

zavřít reklamu
×
Reklama