Rozhledna Svobody, známá jako Hýlačka: Přestála požár a těší turisty i dnes

8. 10. 2023 Petr Dostál
Rozhledna Hýlačka

Rozhlednu zvanou Hýlačka bychom našli v Táboře. Čím vším je tato stavba zajímavá? Jaké bylo pozadí jejího vzniku?

Rozhledna Svobody, jak se nazývá oficiálně, se nachází na vrcholu stejnojmenného vrcholu tyčícího se do výšky 525 m n. m. Vypíná se nad osadou Větrovy, což je místní část města Tábor ležící 3 km jihozápadně od centra města.

Prvotní myšlenky na rozhlednu lze datovat už do roku 1878. Právě tehdy Martin Kolář, český gymnaziální profesor, historik a heraldik, publicista, vznesl návrh, aby místní Klub přátel věd a umění, vedený Václavem Křížkem, organizoval i turistické výlety po okolí.

Původní rozhledna byla vystavěna podle projektu Ing. arch. Theodora Petříka. Výstavbu iniciovala táborská odnož Klubu českých turistů.

Původní Hýlačka

K realizaci došlo při příležitosti výročí 500. let založení města Tábora a na paměť vzniku Československé republiky. Architekt zpracoval projekt rozhledny jako husitskou hlásku, dřevěnou s téměř kolmou střechou s trámovou konstrukcí, krytou šindelem. Někdejší stavba stála na šestihranném kamenném základu. Inženýr Petřík byl logickou volbou pro tuto práci, jelikož byl nejen talentovaným táborským rodákem, ale i velkým patriotem.

Rozhledna podle jeho návrhu vznikla už v roce 1920, slavnostní otevření proběhlo 27. června tohoto roku. Ve své původní podobě se však na místě rozhledna tyčila pouze do roku 2012. A to do výšky celkem 18 metrů. Ve výšce 14 m byl situován vyhlídkový ochoz, přesněji plošinka, výhled do okolí zajišťovala malá okénka.

Jak vznikla nová Hýlačka

Právě v roce 2012 ale kompletně vyhořela a místo Hýlačky tak zůstalo pouze spáleniště. Klub českých turistů však opět příliš neotálel a inicioval obnovu. Vznikla tak rozhledna ve své současné podobě. Ta má celkovou výšku 35,6 m. Stejně tak disponuje vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m. Rozhledna nabízí kruhový výhled. 

Ve srovnání se svou předchůdkyní se vyznačuje kovovou konstrukcí. Na vyhlídkové plošině je však i v tomto případě použito dřevo. Za návrhem stojí architekt David Grygar. Požadavkem bylo, aby se tvar dnešní stavby inspiroval rozhlednou původní. Stejně tak měla být nově vytvořená věž transparentní.

Nová Hýlačka

Původně navržené dřevěné zázemí nebylo dle dnes dostupných informací z finančních důvodů zatím realizováno. Nová rozhledna Hýlačka byla otevřena v roce 2015. Celkové náklady na výstavbu dosáhly zhruba 6 milionů korun.

Momentálně se tak můžeme po vyjití schodů kochat vyhlídkou právě na město Tábor. Za dobré viditelnosti se pak zájemcům otevírá i půvabný pohled na panorama vrchů od Čertovy hrbatiny, přes Bukovec, Chotoviny, Mladovožicko, Dubské vrchy až po Choustník.

Mohlo by Vás zajímat

Řízek
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Výhody a nevýhody horkovzdušné fritézy: Několik důvodů, proč si ji přát od Ježíška

Národní divadlo
4. 12. 2023 Petr Dostál

Vzestup, pád a obnova nejkrásnějšího českého divadla

Řízek
4. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak připravit měkké řízky, které se budou rozpadat. Vystačíte si s obyčejným trikem kuchařů

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Nejlepší dobou pro návštěvu Špicberk je období od května do…
10. 8. 2023 Jan Nováček

Cesta na Špicberky: Je lepší cestovat lodí, nebo letadlem?

Když jste král, můžete nechat postavit leccos. Třeba zámek,…
7. 5. 2023 Jan Nováček

Neuschwanstein je romantickou vzpomínkou na Ludvíka II.

Český Krumlov představuje nádherný historický klenot jižních…
24. 8. 2023 Jan Nováček

Výlet do Českého Krumlova – co si nesmíte nechat ujít

Přimda
20. 10. 2023 Petr Dostál

Tip na výlet: Přimda, nejstarší kamenný hrad v Česku

Máte rádi Tři oříšky pro Popelku? Tak si určitě vybavíte saský…
21. 7. 2023 Jan Nováček

Drážďanský zámek Moritzburg s sebou nese filmovou vzpomínku

Nejmenší sourozenec Čech a Moravy bývá často označován chybně…
28. 8. 2023 Jan Nováček

Opomíjené České Slezsko, víc než jen zelí ke snídani i k večeři

zavřít reklamu
×
Reklama