Vyrazte na výlet k jednomu z nejkrásnějších zámků v ČR

11. 10. 2023 Petr Dostál
Zámek Kynžvart

Lázně Kynžvart jsou malým lázeňským městem ležícím ve stínu nedalekých Mariánských Lázní. Přesto se zde nachází krásná příroda, historický zámek či moderní golfové hřiště. Stojí Kynžvart za návštěvu?

Nedávno jsme psali o na první pohled nenápadné osadě Kladská, kde lze obdivovat například místní rašeliniště či lovecký zámeček. Na západ Čech vyrazíme i dnes, a to jen co by kamenem dohodil od Kladské. Cílem dalšího výletu budou Lázně Kynžvart, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Dominantou lázní je bezpochyby místní neoklasicistní zámek, který byl v průběhu své historie několikrát přestavěn. V jeho okolí se nachází anglický park, jehož součástí je mimo jiné 18 jamkové golfové hřiště.

Historie zámku Kynžvart

Zámek Kynžvart získal po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 do majetku německý rod Metternichů, v jehož vlastnictví zůstal až do konfiskace československým státem v roce 1945. Stávající podobu získala stavba zejména díky rozsáhlé přestavbě, kterou v letech 1820-1839 provedl slavný kancléř a diplomat Klemens Metternich. Metternichové zde vytvořili mimo jiné pozoruhodnou soukromou knihovnu a sbírku historických artefaktů, kterou si můžete prohlédnout při některé z prohlídek.

Zámecký park a okolí

Aktuálně není v rámci zámeckého parku vyznačena žádná konkrétní turistická stezka, v celém areálu se ale nachází různé směrovky, které vás okolím kynžvartského zámku provedou. K vrcholům krátké procházky patří dřevěná kaple pod širým nebem, postavená na skalnatém pahorku, různá jezírka a několik fotogenických žulových balvanitých polí. Občerstvit se pak můžete v kavárně uvnitř zámku či v restaurace u golfového hřiště, která je přístupná i pro veřejnost.

Zámek Kynžvart

Milovníci přírody mohou objevovat krásy Slavkovského lesa

Návštěva kynžvartského zámku vám nezabere příliš času, a je proto vhodné ji skloubit s dalším výletem do okolí. Chráněná krajinná oblast Slavkovský les má v tomto směru jistě co nabídnout.

Svatošské skály

Nad meandry řeky Ohře se k nebi vypíná nevelké, avšak i tak monumentální žulové skalní město Svatošské skály. Přírodní památka se stala oblíbeným navštěvovaným místem Johanna Wolfganga Goetha či Sigmunda Freuda. Procházka podél Ohře nabízí řadu romantických výhledů, přičemž přímo u skal můžete využít také možnost občerstvení v nedaleké restauraci.

Hrad Loket

Řeka Ohře obtéká také kamenný hrad Loket, který zde stojí již více než 800 let. Původně sloužil jako pohraniční pevnost, v 19. a 20. století však byl hojně využíván jako vězení. Prohlídka hradu vede přes expozice porcelánu, sbírky bývalého městského muzea, muzeum zbraní až do prostor bývalého vězení, kde lze téměř na vlastní kůži poznat dobové mučící techniky a praktiky.

Rozhledna Diana

Již více než 100 let ční na kopci u Karlových Varů rozhledna Diana, která nabízí krásný výhled na lázeňské město i jeho okolí. K věži vede dokonce lanová dráha, mnohem příjemnější zážitek však nabízí procházka přímo z centra města. Nedaleko rozhledny je pak k vidění například obora Svatý Linhart či historická jezdecká chata.

Mohlo by Vás zajímat

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Vánoční trhy
7. 12. 2023 Petr Dostál

Jaká místa navštívit v zimním období? Nechte se inspirovat

Kuřecí kari
9. 12. 2023 Nikola Klementová

Speciál MagazínuDoma: Víkendová inspirace pro vydatný a rychlý oběd, který bude chutnat

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Jde o místo, na které se slunce usmívá po celý rok. Když se…
10. 7. 2023 Jan Nováček

Dovolená na Maltě nabídne plážovou pohodu i poznání historie

Nedaleko Mariánských Lázní leží osada Kladská, která nabízí…
6. 10. 2023 Petr Dostál

Výlet do přírody: Naučná stezka nebo lovecký zámeček a jeho okolí

Turistům dlouho neznámá Balkánská perla se otevírá světu.…
7. 8. 2023 Jan Nováček

Kaňony jako v USA a hory majestátnější než v Rakousku, to je Albánie

Když se řekne Irsko, každý si určitě jako synonymum vybaví…
16. 8. 2023 Jan Nováček

Cork je druhým největším městem moderního Irska

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály…
25. 8. 2023 Jan Nováček

Adršpašsko-teplické skály: Rodinný výlet, kde strávíte nezapomenutelné chvíle

Vodopády na Slovensku lákají velké množství turistů, kteří se…
4. 8. 2023 Jan Nováček

Několik nejkrásnějších vodopádů na Slovensku

zavřít reklamu
×
Reklama