Tip na výlet: Za pravým podzimem do Železných hor

16. 10. 2023 Petr Dostál
Železné hory

Neradi sedíte na podzim doma a chcete si vychutnat podzimní atmosféru? Rádi byste do přírody a nevíte kam? Je čas vyrazit do Železných hor!

Železné hory tvoří severozápadní výběžek Českomoravské vrchoviny. Hřeben velmi pozvolna spadá do nížiny na severu Krajina u Modletína na jihu se hřeben rychle zvedá nad údolí řeky Doubravy. Železné hory se začaly tvořit pravděpodobně již před 2 500 000 000 lety. Nadmořská výška hlavního hřebene pozvolna stoupá od severozápadu (vrch Oklika u Chvaletic - 308 m n. m., vrch Krkanka u Ronova - 566 m n. m.) k jihovýchodu (vrch Vestec u Libice - 668 m n. m.). Uvnitř tohoto hřebene (u Třemošnice) najdeme dvě výrazné rokle jako je Lovětínská a Hedvikovská. Název Železné hory se poprvé objevil již ve Zbraslavské kronice ve 13. století.

Podnebí v Železných horách

Podnebí závisí zejména na nadmořské výšce. Vyšší a chladnější je východní část, kde průměrná roční teplota dosahuje jen asi 6 °C. Sněhová pokrývka pokrývá tyto části Železných hor v zimě asi 50-100 dní s průměrně 45 cm vysokou vrstvou. Maximální teplota 34,9°C zde byla naměřena v roce 1957 v Heřmanově Městci. Minimální teplota -38,9°C pak byla naměřena v roce 1929 u Rváčova.

Vody v Železných horách

Nejvýznamnější řekou v Železných horách je Chrudimka. Je dlouhá asi 108 km a nachází se na ní přehrady jako například Hamry, Křižanovice nebo Pracov. Největší přehradou je Seč, postavená v letech 1925-1934, zabírající 220 ha. Její hráz je vysoká 42 m a dlouhá 165 m a slouží k rekreaci a výrobě elektřiny. Hlavní hřeben Železných hor kopíruje řeka Doubrava, která je dlouhá asi 90 km.

Železné hory

Chráněná krajinná oblast

Chráněná krajinná oblast zde vznikla v roce 1991 za účelem ochrany nejcennější části. Nachází se zde totiž tajuplné lesní hvozdy, stříbrné říčky, kamenité potůčky a pozůstatky valů Keltského oppida či zřícenin středověkých hradů a hrádků s prvky venkovské architektury. Oblast zaujímá plochu 284 km² a zahrnuje oblasti kolem Chotěboře a Ždírce nad Doubravou a pokračuje k Ronovu nad Doubravou, který leží za Sečí.

Fauna a flora

V Železných horách můžete objevit mnoho ohrožených druhů. K nim patří 75 druhů měkkýšů, dvanáct set druhů motýlů a 283 druhů obratlovců. V místních vodách a mokřadech můžete narazit na vranku obecnou, mníka jednovousého nebo mihuli potoční. V lese pak můžete vidět čápa černého nebo lejska malého či holuba doupňáka. V chráněné krajinné oblasti se nachází více než 1200 druhů rostlin. K těm ohroženým se řadí pak například vrba borůvkovitá nebo mečík střechovitý.

Turistické trasy

Železnými horami prochází několik zajímavých a oblíbených turistických tras. Mezi nejoblíbenější patří např. Geostezka Klíč, Krajem Železných hor nebo Keltská stezka Železnými horami.

Železné hory a přírodní rezervace

Železné hory se skládají také z několika přírodních rezervací. K nim patří například: Přírodní rezervace Hubský, Krkanka, Maršálka, Mokřadlo, Lichnice a mnoho dalších.

Překrásná příroda této oblasti byla také inspirací pro řadu malířů. Pokud se do Železných hor vydáte, jistě vás také nadchne fakt, že tato oblast patří k nejsložitějším geologických útvarům v celé Evropě.

Mohlo by Vás zajímat

Polštáře
29. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak vyčistit skvrny na polštářích a jak je zbavit roztočů, aby se vám dobře spalo

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Hornický skanzen
7. 11. 2023 Petr Dostál

Stříbro: Město s poetickým názvem nabídne řadu zajímavostí

Minulý rok byl na Dolní Moravě na Orlickoústecku otevřen most…
26. 8. 2023 Jan Nováček

Toužíte se projít po nejdelším visutém mostě na světě? Najdete ho u nás!

Pravčická brána
22. 10. 2023 Petr Dostál

Pravčická brána: Místo, které si zamiloval i populární pohádkář Hans Christian Andersen

Fascinují vás Maledivy, které omývá překrásné azurové moře? Co…
26. 9. 2023 Nikola Klementová

Působivé evropské Maledivy jen 2 hodiny od hranic: Krásný podzimní výlet pro dospělé i děti

Víkend se nám nezadržitelně blíží, a tak už s největší…
22. 9. 2023 Nikola Klementová

Kam na výlet tento víkend: Vyrazte na houby, za poznáním, dobrým jídlem či s dětmi za zážitky

zavřít reklamu
×
Reklama