Železné hory tvoří severozápadní výběžek Českomoravské vrchoviny. Hřeben velmi pozvolna spadá do nížiny na severu Krajina u Modletína na jihu se hřeben rychle zvedá nad údolí řeky Doubravy. Železné hory se začaly tvořit pravděpodobně již před 2 500 000 000 lety. Nadmořská výška hlavního hřebene pozvolna stoupá od severozápadu (vrch Oklika u Chvaletic - 308 m n. m., vrch Krkanka u Ronova - 566 m n. m.) k jihovýchodu (vrch Vestec u Libice - 668 m n. m.). Uvnitř tohoto hřebene (u Třemošnice) najdeme dvě výrazné rokle jako je Lovětínská a Hedvikovská. Název Železné hory se poprvé objevil již ve Zbraslavské kronice ve 13. století.
Podnebí v Železných horách
Podnebí závisí zejména na nadmořské výšce. Vyšší a chladnější je východní část, kde průměrná roční teplota dosahuje jen asi 6 °C. Sněhová pokrývka pokrývá tyto části Železných hor v zimě asi 50-100 dní s průměrně 45 cm vysokou vrstvou. Maximální teplota 34,9°C zde byla naměřena v roce 1957 v Heřmanově Městci. Minimální teplota -38,9°C pak byla naměřena v roce 1929 u Rváčova.
Vody v Železných horách
Nejvýznamnější řekou v Železných horách je Chrudimka. Je dlouhá asi 108 km a nachází se na ní přehrady jako například Hamry, Křižanovice nebo Pracov. Největší přehradou je Seč, postavená v letech 1925-1934, zabírající 220 ha. Její hráz je vysoká 42 m a dlouhá 165 m a slouží k rekreaci a výrobě elektřiny. Hlavní hřeben Železných hor kopíruje řeka Doubrava, která je dlouhá asi 90 km.
Chráněná krajinná oblast
Chráněná krajinná oblast zde vznikla v roce 1991 za účelem ochrany nejcennější části. Nachází se zde totiž tajuplné lesní hvozdy, stříbrné říčky, kamenité potůčky a pozůstatky valů Keltského oppida či zřícenin středověkých hradů a hrádků s prvky venkovské architektury. Oblast zaujímá plochu 284 km² a zahrnuje oblasti kolem Chotěboře a Ždírce nad Doubravou a pokračuje k Ronovu nad Doubravou, který leží za Sečí.
Fauna a flora
V Železných horách můžete objevit mnoho ohrožených druhů. K nim patří 75 druhů měkkýšů, dvanáct set druhů motýlů a 283 druhů obratlovců. V místních vodách a mokřadech můžete narazit na vranku obecnou, mníka jednovousého nebo mihuli potoční. V lese pak můžete vidět čápa černého nebo lejska malého či holuba doupňáka. V chráněné krajinné oblasti se nachází více než 1200 druhů rostlin. K těm ohroženým se řadí pak například vrba borůvkovitá nebo mečík střechovitý.
Turistické trasy
Železnými horami prochází několik zajímavých a oblíbených turistických tras. Mezi nejoblíbenější patří např. Geostezka Klíč, Krajem Železných hor nebo Keltská stezka Železnými horami.
Železné hory a přírodní rezervace
Železné hory se skládají také z několika přírodních rezervací. K nim patří například: Přírodní rezervace Hubský, Krkanka, Maršálka, Mokřadlo, Lichnice a mnoho dalších.
Překrásná příroda této oblasti byla také inspirací pro řadu malířů. Pokud se do Železných hor vydáte, jistě vás také nadchne fakt, že tato oblast patří k nejsložitějším geologických útvarům v celé Evropě.