Havlova skála je vyhlídka, která nese název po dávné tragédii

26. 10. 2023 Petr Dostál
Berounka

Možná by se mohlo stát, že Havlova skála nese název po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi. Ve skutečnosti má svůj původ ale v temné minulosti.

Temná minulosti Havlovy skály

Havlova skála je špičatá skála, kterou z širokého okolí nemůžete přehlédnout. Jedná se o opravdu působivý skalní útvar, ze kterého se vám naskytne překrásný výhled na majestátní meandr řeky Berounky. Název Havlova skála nese podle koně sedláka Havla, který se ze skály kdysi zřítil.

Krom toho se tu prý také chtěla nechat zvěčnit jedna nevěsta. Ženich tak mohl být hned od prvního dne vdovcem, ale vše naštěstí dobře dopadlo.

Vstup na vlastní nebezpečí

Pokud se na Havlovu skálu vydáte, pamatujte na to, že vstup na nejvyšší místo vyhlídky je pouze na vlastní nebezpečí. Trocha adrenalinu ale za opravdu originální výhled stojí. Z této vyhlídky se vám naskytne pohled na údolí přetínající Berounku a Libštejnský mlýn. Spatřit můžete také populární vodácké tábořiště Kobylku a na levém břehu proti proudu lze zahlédnout zvláštní kamennou stavbu s mohutnou věží. Jedná se o zříceninu středověkého hradu Libštejna.

Hrad spolu s blízkým okolím patřil ve 12. a 13. století svatojiřskému klášteru na Pražském hradě. Poté se ve 14. století se stal jeho majitelem královský služebník Oldřich Tista z Hedčan. Jeho jméno by vám mělo připomenout hrad Karlsfried u Žitavy, který nechal pro Karla IV. vystavět právě Oldřich Tista. Hrad je ale od roku 1590 je hrad pustý a zbyly po něm jen obvodové zdi a hlavní věže.

Havlova skála je vyhlídka, která nese název po dávné tragédii

Za výhledem po svítání

Každý z nás rád cestuje, aby navštívil jedinečná místa, poznal zajímavé kultury a nebo si užil i nějaký adrenalin. A právě Havlova skála uspokojí požadavky každého cestovatele. Pokud ale toužíte po opravdu jedinečném zážitku, stojí za to se na místo vydat při východu slunce. Brzy ráno se totiž nad Berounkou převaluje opar, a spolu s vycházejícím sluncem se obloha zbarvuje do růžových a červených odstínů. Pokud chcete mít ale v záběru slunce, je dobré si počkat na večer, kdy slunce zapadá nad tábořištěm Kobylka.

Kudy k vyhlídce?

Pokud se rozhodnete vydat na Havlovu vyhlídku, nejlépe se k ní dostanete autem z Liblína, kdy cestou už skálu uvidíte po pravé straně silnice. Poté se vydejte na kopec, kde je odbočka doleva. Narazíte tak na bývalou vodní nádrž, kde můžete nechat své vozidlo.

Z auta se pak vraťte po levé straně směrem na Liblín a po pár krocích vlevo uvidíte pěšinu do akátového lesa. Ta vás po několika desítkách metrů dovede k samotné Havlově skále. Trasa sice svádí dojít na samotný konec pěšiny, ale vzpomeňte si na to, jak skála přišla ke svému názvu.

Na místo se můžete také vydat se svým čtyřnohým mazlíčkem. Jen ho ale mějte raději na vodítku. Zcela jistě nechcete, aby dopadl jako nebohý kůň sedláka Havla.

Mohlo by Vás zajímat

Vánoční trhy
7. 12. 2023 Petr Dostál

Jaká místa navštívit v zimním období? Nechte se inspirovat

papamobil
5. 12. 2023 Petr Dostál

Volkswagen chystá dohodu s Vatikánem ohledně elektrifikace flotily vozů

Marokánky
5. 12. 2023 Nikola Klementová

Nejlepší marokánky, které se sní jako první, vždy se povedou a zvládne je i začátečník

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

hrad Kašperk
25. 10. 2023 Petr Dostál

Vydejte se o víkendu na hrad Kašperk, který vás dostane do roku 2084 a zároveň vás pobaví

Vodopády na Slovensku lákají velké množství turistů, kteří se…
4. 8. 2023 Jan Nováček

Několik nejkrásnějších vodopádů na Slovensku

Pokud jste vždy chtěli poznat baskickou kulturu hodně zblízka,…
13. 6. 2023 Jan Nováček

Bilbao je město, které vám otevře moderní svět

Kdo by nemiloval pohled na krásnou krajinu rozléhající se kam…
5. 9. 2023 Jan Nováček

Za dechberoucími pohledy nemusíte cestovat do zahraničí

Děti milují zábavu. Pokud se s nimi chystáte na výlet a…
11. 8. 2023 Jan Nováček

Nejhezčí naučné stezky pro děti: Pohádková Panenská nebo Syslíkova naučná stezka

Lidice památník
28. 10. 2023 Petr Dostál

Lidice: Smutný osud obce dnes kompenzuje krásný park i okolní příroda

zavřít reklamu
×
Reklama