Turistika v okolí Špindlerova Mlýna. Kam vede Harrachova cesta?

fotografie autora Petr Dostál publikováno 27.10.2023 07:00
Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn je nejen významným lyžařským střediskem, ale také místem, v jehož blízkosti pramení jedna z nejvýznamnějších evropských řek, Labe. Její tok pak lemuje slavná Harrachova cesta.

Řeka Labe je známá nejen v rámci České republiky, ale takéve zbytku Evropy. Její povodí, které zahrnuje celou řadu přítoků,pokrývá téměř celé území ČR. Labe pak má dlouhodoběhistorický význam také díky tomu, že je po většině svéhotoku – od Prahy až k ústí do Severního moře – splavné,díky čemuž se stalo důležitou dopravní tepnou v rámcievropského obchodu.

První zastávkou na toku Labe je ŠpindlerůvMlýn

Svouvíce než tisícikilometrovou cestu k Severnímu moři začínářeka Labe na svazích nad krkonošskou horskou osadou ŠpindlerůvMlýn, nejznámějším českým lyžařským střediskem. Znadmořské výšky kolem 1400 m se po úbočí hory kaskádovitěsvažuje řada potoků a vodopádů, které se nad obcí spojují avytvářejí rodící se řeku. Dříve než Labe dorazí doŠpindlerova Mlýna, je z něj již poměrně dravá horská řeka.Samotné město pak svým názvem odkazuje na budovu vodního mlýna,který sem nechal přesunout místní mlynář Špindler z nedalekéhoSvatého Petra v roce 1765. Ačkoliv již původní mlýn dávnozanikl, lze se ve zdejší osadě alespoň kochat kaskádami mladéřeky, která se vine Labským dolem.

Harrachova cesta je nejstarší zdokumentovanoustezkou v Krkonoších

ZeŠpindlerova Mlýna pak podél Labe pokračuje i pěší turistická trasaHarrachova cesta. Tu nechal v roce 1879 zbudovat hrabě JanNepomuk František hrabě z Harrachu jako uznání rostoucíturistické přitažlivosti oblasti na konci 19. století. I díkytomu se tak jedná o nejstarší turistickou trasu na územíKrkonoš. Po její délce necelých 9 kilometrů se pak nacházířada významných míst přímo vybízejících k návštěvě.

Harrachova cesta

Poujití dvou kilometrů po modré trase z centra ŠpindlerovaMlýna dorazíte na soutok Labe a Bílého Labe, který je označovánjako Dívčí lávky. Cesta pak lemuje další přítoky řeky,například Dvorský potok, Medvědí potok či Pudlava. Labskéúdolí nabízí pohledy na dávnou ledovcovou činnost, kteráformovala místní krajinu. Od soutoku s Pudlavou je pakHarrachova cesta poměrně strmější, a během zimních měsícůznepřístupněna, jelikož zde dochází k častým lavinám. Iv zimě si však můžete na trasu ze Špindlerova mlýna potento soutok vyrazit na běžkách. Pokud není průchod omezen,pokračuje stezka dál k Pančavskému vodopádu, Labské bouděaž k vodopádu Labskému, kde končí.

Cesta vede téměř až k prameni Labe

Harrachovacesta je určena především pokročilejším turistům. Ani rodinys kočárky však nemusí být o krásy horního toku Labeochuzeny. Ze Špindlerova Mlýna po soutok Labe a Pudlavy vedeasfaltová trasa s pouze mírným stoupáním či klesáním.Výlet si navíc můžete kdykoliv zkrátit, a to napříkladzastávkou v restauraci Myslivna, která leží na druhémkilometrů od začátku stezky. Zdatní výletníci by si pak neměliopomenout trasu naopak prodloužit až k samotnému prameniLabe, který by měl v životě navštívit každý hrdý Čech.

Mohlo by Vás zajímat

Jahody
publikováno 13. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Domácí hnojivo zajistí velké a chutné jahody. Po jakém sáhnout, aby bylo účinné?

Brambory
publikováno 10. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Pěstování brambor: Letos je zasaďte do pytlů, ušetříte místo a úroda bude bohatá

Bolest
publikováno 12. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Čas na výsev zeleniny, která zbaví tělo zánětu a podpoří imunitní systém

zavřít reklamu
×
Reklama