Turistika v okolí Špindlerova Mlýna. Kam vede Harrachova cesta?

27. 10. 2023 Petr Dostál
Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn je nejen významným lyžařským střediskem, ale také místem, v jehož blízkosti pramení jedna z nejvýznamnějších evropských řek, Labe. Její tok pak lemuje slavná Harrachova cesta.

Řeka Labe je známá nejen v rámci České republiky, ale takéve zbytku Evropy. Její povodí, které zahrnuje celou řadu přítoků,pokrývá téměř celé území ČR. Labe pak má dlouhodoběhistorický význam také díky tomu, že je po většině svéhotoku – od Prahy až k ústí do Severního moře – splavné,díky čemuž se stalo důležitou dopravní tepnou v rámcievropského obchodu.

První zastávkou na toku Labe je ŠpindlerůvMlýn

Svouvíce než tisícikilometrovou cestu k Severnímu moři začínářeka Labe na svazích nad krkonošskou horskou osadou ŠpindlerůvMlýn, nejznámějším českým lyžařským střediskem. Znadmořské výšky kolem 1400 m se po úbočí hory kaskádovitěsvažuje řada potoků a vodopádů, které se nad obcí spojují avytvářejí rodící se řeku. Dříve než Labe dorazí doŠpindlerova Mlýna, je z něj již poměrně dravá horská řeka.Samotné město pak svým názvem odkazuje na budovu vodního mlýna,který sem nechal přesunout místní mlynář Špindler z nedalekéhoSvatého Petra v roce 1765. Ačkoliv již původní mlýn dávnozanikl, lze se ve zdejší osadě alespoň kochat kaskádami mladéřeky, která se vine Labským dolem.

Harrachova cesta je nejstarší zdokumentovanoustezkou v Krkonoších

ZeŠpindlerova Mlýna pak podél Labe pokračuje i pěší trasaHarrachova cesta. Tu nechal v roce 1879 zbudovat hrabě JanNepomuk František hrabě z Harrachu jako uznání rostoucíturistické přitažlivosti oblasti na konci 19. století. I díkytomu se tak jedná o nejstarší turistickou trasu na územíKrkonoš. Po její délce necelých 9 kilometrů se pak nacházířada významných míst přímo vybízejících k návštěvě.

Harrachova cesta

Poujití dvou kilometrů po modré trase z centra ŠpindlerovaMlýna dorazíte na soutok Labe a Bílého Labe, který je označovánjako Dívčí lávky. Cesta pak lemuje další přítoky řeky,například Dvorský potok, Medvědí potok či Pudlava. Labskéúdolí nabízí pohledy na dávnou ledovcovou činnost, kteráformovala místní krajinu. Od soutoku s Pudlavou je pakHarrachova cesta poměrně strmější, a během zimních měsícůznepřístupněna, jelikož zde dochází k častým lavinám. Iv zimě si však můžete na trasu ze Špindlerova mlýna potento soutok vyrazit na běžkách. Pokud není průchod omezen,pokračuje stezka dál k Pančavskému vodopádu, Labské bouděaž k vodopádu Labskému, kde končí.

Cesta vede téměř až k prameni Labe

Harrachovacesta je určena především pokročilejším turistům. Ani rodinys kočárky však nemusí být o krásy horního toku Labeochuzeny. Ze Špindlerova Mlýna po soutok Labe a Pudlavy vedeasfaltová trasa s pouze mírným stoupáním či klesáním.Výlet si navíc můžete kdykoliv zkrátit, a to napříkladzastávkou v restauraci Myslivna, která leží na druhémkilometrů od začátku stezky. Zdatní výletníci by si pak neměliopomenout trasu naopak prodloužit až k samotnému prameniLabe, který by měl v životě navštívit každý hrdý Čech.

Mohlo by Vás zajímat

Mol
7. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit molů, když levandule nezabírá. Máme pro vás účinné řešení

Husova bouda
10. 12. 2023 Petr Dostál

Po stopách opravdového přátelství: Krkonošemi za Hančem a Vrbatou

Uzené maso
11. 12. 2023 Petr Dostál

Jak skladovat uzené maso, aby vydrželo klidně i několik měsíců

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Přimda
20. 10. 2023 Petr Dostál

Tip na výlet: Přimda, nejstarší kamenný hrad v Česku

Lidice památník
28. 10. 2023 Petr Dostál

Lidice: Smutný osud obce dnes kompenzuje krásný park i okolní příroda

Víkend se nám nezadržitelně blíží, a tak už s největší…
22. 9. 2023 Nikola Klementová

Kam na výlet tento víkend: Vyrazte na houby, za poznáním, dobrým jídlem či s dětmi za zážitky

Podzim je už tu a k němu neodmyslitelně patří i dekorace v…
27. 9. 2023 Jan Nováček

Dýňový svět otevírá již tuto sobotu: Krásný podzimní výlet, který si užije celá rodina

Sotva 30 kilometrů východně od Prahy leží město Kostelec nad…
6. 10. 2023 Petr Dostál

Kostelec nad Černými lesy: Skrytá perla Středočeského kraje

Písečné duny a slunce si nemusíte užívat pouze v Egyptě. Mohou…
23. 6. 2023 Jan Nováček

Polská Sahara aneb nevšední místo v srdci Evropy

zavřít reklamu
×
Reklama