Stříbro je spojeno s těžbou stříbra
Stříbro je českým městem, které se nachází v okrese Tachov v Plzeňském kraji, 27 km západně od Plzně. Leží na řece Mži a nevelké město dnes má kolem 8 000 obyvatel.
Název město získalo tak, jak si může odvodit i dnešní čtenář, tedy podle vzácného kovu. Ten se zde dobýval už ve 12. století a dnešní město tak vzniklo na základech někdejší hornické osady. Mimo stříbra se zde těžilo i olovo a zinek, a to úspěšně více než 800 let. To vedlo k poměrně významnému rozkvětu celého místa.
Dnes už na tyto doby upomíná především hornický skanzen. Ten se otevřel návštěvníkům poprvé v roce 2005. Jeho součástí je i ústí Královské dědičné štoly Prokop. Ta sloužila coby páteř veškerých hlavních rudných žil v centrálním stříbrském revíru.
Pravděpodobně nejstarším důlním dílem u nás je to, které bylo v tomto městě objeveno v roce 2012. Archeologům se ho podařilo odhalit v rámci revitalizace náměstí. Údajně má být starší než samotné město Stříbro. Objevila se tu tak na náměstí šachta, což je zcela specifické.
Skanzen ani šachta ale nejsou jedinou zajímavostí této lokality. S hornictvím a geologií souvisí také muzeum, které je umístěno v prostorách bývalého minoritského kláštera. Někdejší klášter byl založen ve 13. století šlechtickým rodem Švamberků. Zrušen byl až na základě patentu Josefa II. v roce 1785.
Stříbro nabídne i další historické zajímavosti
Kromě samotných interiérů a muzejních expozic sem návštěvníky lákají rovněž klášterní zahrady. Ty se v roce 2003 dočkaly rekonstrukce. Ke klášteru náležel i kostel sv. Máří Magdalény, z něhož však dnes již zůstaly pouze fragmenty.
Návštěvníci, kteří do města zavítají, by určitě neměli opominout renesanční radnici. Právě ta je zdejší chloubou. Vznikla v průběhu 16. století a do současné podoby byla rozšířena v roce 1588. Následně ještě v 19. století prošly úpravou zadní části objektu.
Současná podoba se tak honosí třemi štíty, ke kterým později přibyla ještě barokní báň. Ta pochází z roku 1543. specifickými prvky, kterých si návštěvník všimne na první pohled, jsou hlavně sgrafita.
Naproti radnici se nachází morový sloup. Nachází se na něm 13 barokních plastik z dílny Kristiána a Lazara Widemannových. Pohnutkou k jeho zbudování měla být morová rána z roku 1713. Proto se do něj promítlo 13 českých a moravských patronů.
Pakliže se zahledíme na panorama města, nemůžeme si nevšimnout ani charakteristické siluety kostela Všech svatých. Ten se nachází nedaleko náměstí v Kostelní ulici. Někdejší gotický kostel byl v 18. století přebudován v barokním duchu. Z původního stylu se zachovala především pozdně gotická věž, která je dnes přístupná veřejnosti.