Karlovy Vary navštíví milion lidí ročně. Mariánské Lázně jsou však neméně malebné

8. 11. 2023 Petr Dostál
Kolonáda M.Gorkého

Mariánské lázně nepatří v porovnání se slavnějšími Karlovými Vary k příliš turisticky frekventovaným místům. V tom ale tkví i jejich kouzlo, které můžete při jejich návštěvě odhalit.

Mariánské Lázně tvoří spolu s Karlovými Vary a Františkovými Lázněmi tzv. lázeňský trojúhelník České republiky. Leží v poklidném údolí obklopeném kopci, které přímo vybízí k tichému a nerušenému odpočinku. Ačkoliv zde nejspíš není tolik kulturního a společenského vyžití jako v nedalekých Karlových Varech, přesto vás ale toto město dokáže uchvátit. Na vaší cestě do západních Čech by tak zastávka v Mariánských Lázních neměla rozhodně chybět.

Lázně navštěvovaly i slavné osobnosti světových dějin

Ačkoliv lze v historických pramenech dohledat zmínky o osídlení v oblasti okolo Mariánských Lázní zhruba do 13. století, lázeňské město se zde začalo budovat až ve druhé polovině 19. století. Popularita zdejších pramenů rychle rostla, a brzy sem jezdili trávit svůj volný čas například rakouský císař František Josef, Sigmund Freud či Fryderyk Chopin. I proto se tak Mariánským Lázním podařilo probojovat na seznam světového dědictví UNESCO.

Co vidět a dělat v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně nejsou svou velikostí ani velké, ani malé, a představují tak ideální tip na kratší výlet. Většina pamětihodností se pak nachází v centru města. Symbolem je úchvatná kolonáda, která jen těžko hledá konkurenci nejen u nás, ale i v celé střední Evropě. Byla postavena v letech 1888-1889 v novobarokním stylu, a se svými 180 metry jde o nejdelší kolonádu v Česku.

Ferdinandův pramen

Přímo před kolonádou se nachází zpívající fontána, která je jednou z nejpopulárnějších atrakcí Mariánských Lázní. Oproti kolonádě je o necelých 100 let mladší (pochází z roku 1986), rychle se ale stala nedílnou součástí městské scenérie. Fontána bývá v provozu od května do října a hraje několik klasických koncertů od Beethovena až po Bocelliho. V centru města se nachází také rozsáhlý park, který je obklopen hotely, lázněmi a dalšími budovami s krásnou architekturou 19. a 20. století. Pochopitelně byste pak měli ochutnat či pocítit účinek jednoho z více než 130 minerálních pramenů a asi 40 z nich má léčebný účel.

Projít se můžete i na okraj města či jeho okolí

Jakmile vás střed Mariánských lázní omrzí, můžete vyrazit na průzkum okrajových částí města. Zde je na místě zmínit Park Boheminium, kde lze obdivovat unikátní modely nejvýznamnějších památek České republiky, a to jak historických, tak technických.

Okolní kopce pak vybízí k pěší turistice, kde se hned po prvních krůčcích za hranice města dostanete do objetí zdejší přírody. Pokud máte dost času, můžete se také podívat do zbývajících dvou měst lázeňského trojúhelníku, a udělat si názorné srovnání o tom, jak krásné jsou Mariánské Lázně v porovnání s Karlovými Vary či Františkovými Lázněmi. Cestou se pak zastavte i v Plzni, kde si kromě památek vychutnáte i legendární české pivo.

Mohlo by Vás zajímat

Skanzen Vysoký Chlumec
9. 12. 2023 Petr Dostál

Skanzen Vysoký Chlumec: Zdobení perníčků nebo vyřezávání betlémových figurek

Mol
7. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit molů, když levandule nezabírá. Máme pro vás účinné řešení

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Turistům dlouho neznámá Balkánská perla se otevírá světu.…
7. 8. 2023 Jan Nováček

Kaňony jako v USA a hory majestátnější než v Rakousku, to je Albánie

Když jste král, můžete nechat postavit leccos. Třeba zámek,…
7. 5. 2023 Jan Nováček

Neuschwanstein je romantickou vzpomínkou na Ludvíka II.

Rozhlednu zvanou Hýlačka bychom našli v Táboře. Čím vším je…
8. 10. 2023 Petr Dostál

Rozhledna Svobody, známá jako Hýlačka: Přestála požár a těší turisty i dnes

Bystřice nad Pernštejnem je městečko, které se nachází 50 km od…
3. 9. 2023 Jan Nováček

Bystřice nad Pernštějnem: s dětmi se tu nudit nebudete

Máte rádi Tři oříšky pro Popelku? Tak si určitě vybavíte saský…
21. 7. 2023 Jan Nováček

Drážďanský zámek Moritzburg s sebou nese filmovou vzpomínku

Krkonoše
30. 10. 2023 Petr Dostál

Před nástupem do úřadu prezidenta si Václav Havel užíval procházky v Krkonoších

zavřít reklamu
×
Reklama