Vyrazte na procházku po nejkrásnějších českých kolonádách

10. 11. 2023 Petr Dostál
Karlovy Vary

Česká republika je proslulá svými lázeňskými městy, které skýtají nepřeberné množství příležitostí nejen k relaxu, ale k jejich aktivnímu prozkoumávání a poznávání. Kam můžete vyrazit?

Karlovy Vary: Bašta českého lázeňství

V západočeských Karlových Varech vás hned na první pohled ohromí tamní Mlýnská kolonáda lemovaná krásnými sochami, kde můžete najít hned pět pramenů místní minerální vody. Na tomto místě také pořídíte jedny z nejkrásnějších fotografií z celého města. Vydatné lázeňské vyžití pak ale představují i menší kolonády se svými prameny, například slavné Vřídlo, které je nejteplejším přírodním pitným zdrojem v ČR. Z dalších památek pak určitě navštivte kostel sv. Máří Magdaleny či se projděte po hlavní ulici zvané Stará Louka, kde si užijete klidnou procházku podél břehu řeky Ohře.

Mariánské Lázně: Cesta do minulosti

Zatímco Karlovy Vary pulzují lázeňským životem, Mariánské Lázně jsou synonymem pohody a klidu. Zdejší kolonádě se podařilo přečkat poměrně bouřlivé období 20. století bez větších úprav, a její návštěva vás jako mávnutím kouzelného proutku přenese do zlaté éry lázeňství. Nezapomeňte také ochutnat zdejší silně mineralizovanou pramenitou vodu s řadou prokazatelných léčivých účinků.

Františkovy Lázně: Klasicismus stokrát jinak

Třetí vrchol slavného lázeňského trojúhelníku, Františkovy Lázně, se pyšní stylovými kolonádami v klasicistním stylu. Kolonáda Solný a luční pramen se nachází v klidném zákoutí města a nabízí pohodovou atmosféru. Zdejší kolonáda je přístupná pouze lázeňským hostům, svým provedením ale krásně doplňuje okolní kulisy. Ve vestibulu Glauberových pramenů pak můžete při doušcích minerální vody nasávat atmosféru lázeňského života.

Františkovy Lázně

Luhačovice: Spojení lázní a folkloru

Lázeňským srdcem Moravy jsou bezpochyby Luhačovice. Ačkoliv patří tamní kolonáda z druhé poloviny 20. století k těm modernějším, a do značné míry se v ní snoubí prvky funkcionalismu, má své osobité kouzlo, díky kterému se sem sjíždí lázeňští hosté i turisté nejen ze všech koutů ČR, ale i ze zahraničí. Poblíž kolonády se pak nachází i další zajímavá stavba, Jurkovičův dům, který tvoří zajímavý kontrast mezi secesí a architekturou folkloru. Z Luhačovic pak pochází také známá minerální voda Vincentka, která se prodává téměř v každé české lékárně.

Poděbrady: Klid na dosah Prahy

Jako v ráji si budete připadat ve středočeských Poděbradech, které leží pouhou hodinu cesty od Prahy. Toto malé a klidné město na břehu Labe je jako stvořené pro relaxaci. V parku v centru města se můžete projít po Libeňské kolonádě, konstruktivistickém skvostu dokončeném před druhou světovou válkou. Nachází se zde i modernější dřevěná kolonáda a řada dalších budov, kde snadno zapomenete na starosti všedního dne.

Lázně Bělohrad: Jde to i bez kolonády

V Lázních Bělohradě nenajdete vřídlo ani desítky minerálních pramenů. Asi proto nikoho nenapadlo zde vybudovat zde kolonádu v pravém slova smyslu. Léčebné schopnosti tomuto místu dodává slatina, rašelinový materiál získávaný přímo ze země. O to kouzelnější je ale návštěva těchto spíše přírodních lázní, kde můžete obdivovat krásná jezírka nacházející se mezi padlými stromy.

Mohlo by Vás zajímat

Bramborák
30. 11. 2023 Nikola Klementová

Jak připravit vynikající bramboráky, které nejsou nasáklé tukem? Zkuste jejich vylepšenou verzi

betlém
2. 12. 2023 Petr Dostál

Nejkrásnější betlémy u nás: Vidět můžete i Ježíškovu obřízku

Řízek
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Výhody a nevýhody horkovzdušné fritézy: Několik důvodů, proč si ji přát od Ježíška

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Lidice památník
28. 10. 2023 Petr Dostál

Lidice: Smutný osud obce dnes kompenzuje krásný park i okolní příroda

Zoopark Zelčín
29. 11. 2023 Petr Dostál

Procházka podél dolního toku Vltavy nabízí bohatý doprovodný program

Bubovické vodopády
1. 11. 2023 Petr Dostál

Bubovické vodopády jsou působivou přírodní atrakcí na Karlštejnsku

Víkend se nám nezadržitelně blíží, a tak už s největší…
22. 9. 2023 Nikola Klementová

Kam na výlet tento víkend: Vyrazte na houby, za poznáním, dobrým jídlem či s dětmi za zážitky

Pokud milujete tradiční britské legendy, nesmíte při svých…
12. 8. 2023 Jan Nováček

Nottingham a vzpomínka na báječná dobrodružství Robina Hooda

Země ohně a ledu láká neohrožené cestovatele ke svým břehům již…
17. 8. 2023 Jan Nováček

Průvodce po Islandu: Užijte si výhled na vodopád Seljalandsfoss nebo zamiřte na ledovec Snæfellsjökull

zavřít reklamu
×
Reklama