Procházka přírodou okolo vodní nádrže Slapy

14. 11. 2023 Petr Dostál
Slapy

Přehrada Slapy je šestou největší vodní nádrží v ČR. Stavba s relativně bohatou historií nabízí nejen unikátní architektonický zážitek, ale také možnosti krásných výletů po okolí.

Příběh vodní nádrže Slapy se začal psát již v době druhé světové války. Myšlenka na zbudování zařízení, které by sloužilo jako vodní elektrárna, zásobárna vody i regulace do té doby poměrně nespoutaného toku Vltavy byla základem první fáze projektu. Za tímto účelem bylo nejprve nutné zbudovat obtokový tunel, kterým řeka proudila po celou dobu stavby přehrady, tedy mezi lety 1951 až 1954. Tunel byl po dokončení stavby uzavřen železobetonovou skříní o váze úctyhodných 300 tun. Hned v roce 1954 pak proběhl neplánovaný zátěžový test, kdy byla přehrada během pár dní naplněna v důsledku povodní, ačkoliv stavba ještě nebyla úplně dokončena. K oficiálnímu uvedení do zkušebního provozu došlo až v roce 1955, a o rok později již Slapská přehrada fungovala na plný výkon i s požehnáním všech úřadů.

V okolí přehrady najdete spoustu vyžití v létě i v zimě

Vodní nádrž se rozkládá po délce toku více než 40 kilometrů a během léta je oblíbeným rekreačním místem lákajícím na písečné pláže a nespočet vodních sportů a dalších aktivit. To ovšem neznamená, že mimo hlavní letní sezónu nemají Slapy co nabídnout. V nejbližším okolí přehrady se nachází celá řada turistických tras, které lemují břehy vodní plochy a zároveň protínají i další významná místa v okolí – například vrch Besedná, na kterém stojí Drtinova rozhledna.

Slapy

Krajina plná rozhleden má svou královnu

V blízkosti vodní nádrže Slapy se nachází hned několik vyhlídek umožňujících rozhled nad místní kopcovitou krajinou, a k většině z nich se dostanete po krásných přírodních cestách a stezkách, tou nejhezčí je však nejspíš právě Drtinova rozhledna na Besedné. Věž, postavená ve stylu husitské strážní věže, byla pojmenována po místním obyvateli Františku Drtinovi, známém politikovi a filozofovi z počátku 20. století, který byl spjat s první republikou. Původní věž byla postavena v roce 1926, rok po Drtinově smrti, a na její stavbu přispěl i prezident Masaryk. Stavba byla ale v roce 1967 komunisty zbourána. Ke znovuotevření přestavěné rozhledny pak došlo teprve nedávno, a sice v roce 2015. Z její plošiny ve výše 22 metrů nad zemí se vám naskytne krásný výhled na širé okolí. Těsně pod kopcem Besedná se nachází malé parkoviště, od nějž je to k rozhledně sotva půl kilometru. Pokud si ale chcete místní přírodu užít naplno, stojí zato si procházku prodloužit.

Trasy jsou stavěné pro náročné turistiky i sváteční výletníky

Jak již bylo řečeno, nachází se v oblasti poblíž Slapské přehrady celá řada značených tras, díky kterým lze přírodu prochodit různě velkými okruhy o délce od pár kilometrů až po náročné celodenní trasy. Místní terén pak nabízí vesměs nenáročnou procházku bez většího převýšení. Nevýhodou ale je, že zde není příliš možností k občerstvení po cestě. Během léta sice můžete využít drobné stánky zejména v okolí přehrady, jakmile se ale plánujete od vodní plochy vzdálit, myslete na dostatek jídla i pití.

Mohlo by Vás zajímat

Mol
7. 12. 2023 Nikola Klementová

Jak se zbavit molů, když levandule nezabírá. Máme pro vás účinné řešení

Procházka v zimě
8. 12. 2023 Petr Dostál

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

Lamborghini Aventador
11. 12. 2023 Petr Dostál

Proč je právě Lamborghini Aventador ikona sportovních vozů automobilky

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Pokud vás láká dovolená ve Slovinsku, jste srdečně zváni nejen…
25. 7. 2023 Jan Nováček

Slovinský Maribor má historické památky i nejstarší vinnou révu na světě

Město Nymburk ve Středočeském kraji je ideální startovní pozicí…
13. 9. 2023 Jan Nováček

Pěšky podél středního toku Labe aneb Poznejte okolí Nymburka

Kokořínsko
23. 11. 2023 Petr Dostál

Toulky pískovcovými skalami na Kokořínsku

Zruč nad Sázavou
27. 11. 2023 Petr Dostál

Do Zruče nad Sázavou nejenom za Láskami jedné plavovlásky

Skiareál
3. 12. 2023 Petr Dostál

Rychlebské hory: Zapomenutý ráj osamělých lyžařů

Hornický skanzen
7. 11. 2023 Petr Dostál

Stříbro: Město s poetickým názvem nabídne řadu zajímavostí

zavřít reklamu
×
Reklama