Stvořidla: ráj milovníků přírody i vodáků

20. 11. 2023 Petr Dostál
Stvořidla

Stvořidla představují jeden z unikátních koutů tuzemské přírody a také výzvu pro všechny vodáky. Proč stojí za to se sem vydat?

Stvořidla nabídnou jedinečnou přírodní romantiku

Název Stvořidla nosí přírodní rezervace nacházející se v okrese Havlíčkův Brod. Konkrétně se rozkládá mezi Smrčnou u Světlé nad Sázavou a stejnojmennou osadou u Ledče nad Sázavou.

Jedná se dokonce o nejstarší rezervaci na Havlíčkobrodsku ustanovenou pro ochranu a zachování geomorfologicky významného úseku přirozeného toku řeky Sázavy. Vyhlášena byla již roku 1948 a její celková rozloha činí 300 ha.

Mezi milovníky přírody je lesnatý úsek Sázavy proslulý. Zdejší unikátní přírodu tvoří smrkové i smíšené lesy, ale i vzácné rostliny. K těm se řadí například barvínek menší, kozlík dvoudomý, plavuň vidlačka nebo prvosenka vyšší. Ze zástupců fauny byl v místě prokázán výskyt vydry říční a mloka skvrnitého. V zimě pak lze v této lokalitě spatřit i ledňáčka říčního. A setkat se můžete i s četnými druhy sov.

Znát tento kraj ale budou i ti, které dětstvím provázely knihy Jaroslava Foglara. Jde totiž o legendární skautskou oblast, kam jezdil slavný spisovatel tábořit. Zdejší Sluneční zátoka se stala předlohou tábora popisovaného v knize Hoši od Bobří řeky.

Ačkoli se dají Stvořidla projít i pěšky po červené turistické značce, můžete dát přednost i jiné formě přesunu. Nesmírně romantickou atmosféru této oblasti dotváří také lokálka přezdívaná Posázavský Pacifik. Lidové (původně trampské) označení konkrétně míní tyto dvě tratě:

Praha – Vrané nad Vltavou – Čerčany (210) – tzv. Dolní Pacifik

Čerčany – Světlá nad Sázavou (212) – tzv. Horní Pacifik

Stvořidla

Vodáci by si měli na Stvořidlech dávat pozor

Peřejnatý úsek Sázavy, který na délku měří téměř 5 km, má také specifickou pověst mezi vodáky. Sázava bývá označována za jednu z nejkrásnějších tuzemských řek. Navíc je vhodná i pro méně zkušené milovníky vodního živlu. Nemusíte se na řeku obávat vyrazit dokonce ani s dětmi.

Samotná Stvořidla ale za stavu vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Jde tedy o nejtěžší úsek celé řeky. Z té se může za podmínek velké vody stát silný tok s mohutnými válci a vlnami a jeho nebezpečnost tak jednoznačně nelze podcenit.

Ostatně pověst praví, že se jedná přímo o dílo čertovo. Ke vzniku Stvořidel se skutečně váže pověst o čertovi, který měl pomoci jistému místnímu sedlákovi. Toho trápilo neúrodné pole (podle některých alternativních výkladů byl však sedlák líný a o půdu se jednoduše nestaral) a pekelník si samozřejmě věděl rady. Ovšem chtěl za to podle očekávání takovou malou protislužbu: rovnou sedlákovu duši.

Tomu se do pekla ale nakonec ve slíbené lhůtě příliš nechtělo a vykropil tak na radu své ženy chalupu svěcenou vodou. Rozzlobený čert, který nemohl dovnitř, nabral v nedalekém lomu náruč kamení a chtěl ji naházet sedlákovi na pole. Oslnilo ho však slunce a tak zůstaly kameny v korytu Sázavy.

Mohlo by Vás zajímat

Kouřící vrch Boreč
1. 12. 2023 Jan Nováček

Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

Řízek
1. 12. 2023 Nikola Klementová

Výhody a nevýhody horkovzdušné fritézy: Několik důvodů, proč si ji přát od Ježíška

Skiareál
3. 12. 2023 Petr Dostál

Rychlebské hory: Zapomenutý ráj osamělých lyžařů

Další příspěvky z kategorie Tipy na výlet

Zruč nad Sázavou
27. 11. 2023 Petr Dostál

Do Zruče nad Sázavou nejenom za Láskami jedné plavovlásky

Uměleckoprůmyslové muzeum
16. 11. 2023 Petr Dostál

Když v Praze prší, vyrazte do uměleckoprůmyslového muzea

Český Krumlov představuje nádherný historický klenot jižních…
24. 8. 2023 Jan Nováček

Výlet do Českého Krumlova – co si nesmíte nechat ujít

Železné hory
16. 10. 2023 Petr Dostál

Tip na výlet: Za pravým podzimem do Železných hor

Karlovy Vary
10. 11. 2023 Petr Dostál

Vyrazte na procházku po nejkrásnějších českých kolonádách

Podzimní chata
15. 10. 2023 Petr Dostál

Výlet za podzimní fotografií do Velkých Karlovic

zavřít reklamu
×
Reklama