Stvořidla: ráj milovníků přírody i vodáků

fotografie autora Petr Dostál publikováno 20.11.2023 07:00
Stvořidla

Stvořidla představují jeden z unikátních koutů tuzemské přírody a také výzvu pro všechny vodáky. Proč stojí za to se sem vydat?

Stvořidla nabídnou jedinečnou přírodní romantiku

Název Stvořidla nosí přírodní rezervace nacházející se v okrese Havlíčkův Brod. Konkrétně se rozkládá mezi Smrčnou u Světlé nad Sázavou a stejnojmennou osadou u Ledče nad Sázavou.

Jedná se dokonce o nejstarší rezervaci na Havlíčkobrodsku ustanovenou pro ochranu a zachování geomorfologicky významného úseku přirozeného toku řeky Sázavy. Vyhlášena byla již roku 1948 a její celková rozloha činí 300 ha.

Mezi milovníky přírody je lesnatý úsek Sázavy proslulý. Zdejší unikátní přírodu tvoří smrkové i smíšené lesy, ale i vzácné rostliny. K těm se řadí například barvínek menší, kozlík dvoudomý, plavuň vidlačka nebo prvosenka vyšší. Ze zástupců fauny byl v místě prokázán výskyt vydry říční a mloka skvrnitého. V zimě pak lze v této lokalitě spatřit i ledňáčka říčního. A setkat se můžete i s četnými druhy sov.

Znát tento kraj ale budou i ti, které dětstvím provázely knihy Jaroslava Foglara. Jde totiž o legendární skautskou oblast, kam jezdil slavný spisovatel tábořit. Zdejší Sluneční zátoka se stala předlohou tábora popisovaného v knize Hoši od Bobří řeky.

Ačkoli se dají Stvořidla projít i pěšky po červené turistické značce, můžete dát přednost i jiné formě přesunu. Nesmírně romantickou atmosféru této oblasti dotváří také lokálka přezdívaná Posázavský Pacifik. Lidové (původně trampské) označení konkrétně míní tyto dvě tratě:

Praha – Vrané nad Vltavou – Čerčany (210) – tzv. Dolní Pacifik

Čerčany – Světlá nad Sázavou (212) – tzv. Horní Pacifik

Stvořidla

Vodáci by si měli na Stvořidlech dávat pozor

Peřejnatý úsek Sázavy, který na délku měří téměř 5 km, má také specifickou pověst mezi vodáky. Sázava bývá označována za jednu z nejkrásnějších tuzemských řek. Navíc je vhodná i pro méně zkušené milovníky vodního živlu. Nemusíte se na řeku obávat vyrazit dokonce ani s dětmi.

Samotná Stvořidla ale za stavu vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Jde tedy o nejtěžší úsek celé řeky. Z té se může za podmínek velké vody stát silný tok s mohutnými válci a vlnami a jeho nebezpečnost tak jednoznačně nelze podcenit.

Ostatně pověst praví, že se jedná přímo o dílo čertovo. Ke vzniku Stvořidel se skutečně váže pověst o čertovi, který měl pomoci jistému místnímu sedlákovi. Toho trápilo neúrodné pole (podle některých alternativních výkladů byl však sedlák líný a o půdu se jednoduše nestaral) a pekelník si samozřejmě věděl rady. Ovšem chtěl za to podle očekávání takovou malou protislužbu: rovnou sedlákovu duši.

Tomu se do pekla ale nakonec ve slíbené lhůtě příliš nechtělo a vykropil tak na radu své ženy chalupu svěcenou vodou. Rozzlobený čert, který nemohl dovnitř, nabral v nedalekém lomu náruč kamení a chtěl ji naházet sedlákovi na pole. Oslnilo ho však slunce a tak zůstaly kameny v korytu Sázavy.

Mohlo by Vás zajímat

Toulitka
publikováno 17. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Při pěstování toulitky se vyhněte některým chybám, pak vám pokvete i měsíce

Muškáty
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Čas hnojení muškátů je tu. Hnojivo z domácích zdrojů zajistí zdraví rostlin i bohaté květy

Túje
publikováno 19. 4. 2024 autor Nikola Klementová

Jaké jsou výhody a nevýhody plotu z tújí? A jaká je jejich alternativa?

zavřít reklamu
×
Reklama