Toulky pískovcovými skalami na Kokořínsku

fotografie autora Petr Dostál publikováno 23.11.2023 07:00
Kokořínsko

Kokořínsko je nádhernou přírodní oblastí plnou monumentálních skal, úzkých soutěsek a hlubokých roklí, které výrazným, ale přirozeným způsobem narušují ráz zdejší krajiny. Na níže uvedené trasy pak můžete řadu z těchto krás vidět na vlastní oči.

V severních Čechách se nachází celá řada překrásných pískovcových skalních útvarů či dokonce celých měst. Na výsluní těchto přírodních monumentů stojí například Adršpašsko-teplické skály, České Švýcarsko či Český ráj. Oblast Kokořínska rozléhající se na sever od Mělníka je tak v rámci návštěvnosti často přehlížena, přesto však má výletníkům, kteří sem vyrazí, jistě co nabídnout. Místní pískovec je navíc v mnoha směrech unikátní, zejména díky vulkanické činnosti, která zde v minulosti probíhala.

Z Ráje až do srdce Kokořínska

Dobrým výchozím bodem pro vaše výlety do Kokořínských skal je malá vesnička Ráj nacházející se několik kilometrů severně od města Mšeno. V obci se nachází příjemná restaurace, kde se můžete před cestou či na jejím konci posilnit. Následně už stačí jen vytyčit si trasu a vyrazit. Jeden z doporučených, zhruba 15 kilometrů dlouhých okruhů prozkoumává pískovcový terén severozápadně od Ráje. O něco kratší, ale neméně rozmanitý okruh pak míří na severovýchod. Na této trase pak vaše oko ochutná to nejkrásnější z tamních pískovcových skalních útvarů a okolní přírody; od sloupů tyčících se vysoko k nebesům přes tajemná zalesněná údolí až po rozsáhlé hřebeny skýtající krásné výhledy na okolí. Na okruhu pak narazíte také na skalní bludiště či malou pevnost vytesanou do pískovcového bloku.

Polojeskyně Krápník

Navštivte místní skalní bludiště či kamennou tvrz

Pokud vás výše uvedená trasa láká, můžete z vesničky Ráj vyrazit jihovýchodním směrem na Mšeno, kde je možné udělat malou odbočku a navštívit skalní labyrint. Boční stezka není nikterak dlouhá, připravte se ale na zdolání několika strmých stupňovitých úseků a úzkých skalních štěrbin. Pokud pak na návštěvě bludiště netrváte, můžete pokračovat dál po cestě – pokud ale chcete projít zmiňovanou delší trasou Kokořínskem, tomuto úseku se nevyhnete.

Kousek dál za skalním labyrintem se začne trasa stáčet zpět na sever. Prochází místní osadou Brusné, kterou stráží dvě pískovcové věže – Brusenská a Řibochovská – a pokračuje dál do kokořínských vrchů až k tvrzi Konrádov. Ta je poměrně umně vytesána do skalního bloku, a tvoří tak jakýsi přírodní hrad. Její přesné stáří není veřejnosti známo. Z jejího vrcholu je krásný výhled na okolní krajinu – ten však nedostanete zadarmo. Krátký výstup po úbočí tvrze je nejištěný a tedy poměrně nebezpečný. Pokud na něm ale netrváte, můžete skalní pevnost obdivovat z bezpečí pevné půdy pod nohama.

Terén je místy členitý, náročný výšlap ale nečekejte

Od tvrze pak trasa pokračuje dál obcemi Konrádov a Olešno, kde protíná Údolí Bílých skal. Vesničky jsou samy o sobě chráněnou památkovou zónou díky dochované roubené architektuře z 19. století. Mezi obcemi pak můžete obdivovat řadu dalších skalních útvarů.

Celková délka trasy činí zhruba 12 kilometrů. Jelikož její velká část vede mezi skalami, je nutné počítat s kopcovitým terénem, který ale není nijak náročný, pokud si odpustíte návštěvu bludiště a vrcholku konrádovského hradu.

Mohlo by Vás zajímat

České Švýcarsko
publikováno 29. 2. 2024 autor Petr Dostál

V Českém Švýcarsku bude v letošní sezóně zpřístupněno až 150 kilometrů tras

Šalotka
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak vypěstovat šťavnatou šalotku? Postupujte správně a vyhněte se častým a zbytečným chybám

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

zavřít reklamu
×
Reklama