Do Zruče nad Sázavou nejenom za Láskami jedné plavovlásky

fotografie autora Petr Dostál publikováno 27.11.2023 07:00
Zruč nad Sázavou

Hledáte místo, kde byste zažili správnou dávku romantiky, ale zároveň to měli všude blízko, kdyby se cokoliv stalo? Zkuste Posázaví, přesněji Zruč nad Sázavou a okolí. Romantika řeky se tu snoubí s historií a dopravíte se sem velmi snadno.

Přicestovat můžete autobusem z Prahy, odkud jezdí z Roztyl linka 402, která staví ve Zruči a míří dál do Čáslavi. Bude vás to stát hodinku a 11 minut času, pokud autobus nebude mít zpoždění. O poznání příjemnější a romantičtější je ale cesta posázavským Pacifikem. Z Prahy hlavního nádraží dorazíte tratí č. 210 do Čerčan, což vás přijde bez zhruba 8 minut na hodinku času a pak navážete přímo Pacifikem směrem na Světlou nad Sázavou. Sledujte, jak se trať vine kolem řeky Sázavy. Nebo naopak řeka kolem trati? Ne, řeka tu byla samozřejmě první a začali se k ní stahovat trampi a obdivovat její kouzlo. Tak se i vy kochejte nádhernými zákoutími.

Srdce Baťova města

Z vlaku můžete vystoupit ve Zruči zastávce, kde budete na dosah Nové Zruči. Cesta sem trvá z Čerčan hodinu a tři čtvrtě. Právě tady mělo vzniknout Baťovo město, česká odrůda moravského Zlína, ale už se to bohužel nepodařilo. Nicméně Náměstí Míru v Nové Zruči má něco do sebe. V prostoru zhruba 200 metrů v okolí najdete všechno, co pro život potřebujete: poštu, obchody, lékařské středisko. Tím se může pyšnit jenom málo měst. Můžete se zajít podívat k řece a oblažit duši zelení. Ubytujte se v hotelu Zruč, někdejším hotelu Baťov. Srdce filmového fanouška zaplesá – právě tady se totiž natáčely některé scény ze slavného Formanova filmu Lásky jedné plavovlásky. 

Uklidňující pohled na řeku 

Vydejte se potom pěšky do Staré Zruči, a to cyklostezkou podél trati. I nadále si můžete vychutnávat svěží vánek od řeky, uklidnit ustaranou duši pohledem do zeleně a míjet cyklisty na kondiční projížďce, lidi spěchající do a z práce nebo také maminky s kočárkem na procházce. Sejdete pak ze stezky rovnou na náměstí MUDr. Svobody ve Staré Zruči. Je příjemné, klidné, stranou velkého hluku. Atmosféru narušují jenom projíždějící auta a autobusy, které staví na zdejším autobusovém nádraží, ale jinak můžete vnímat příjemný klid. Kam teď dál?

Zruč nad Sázavou

Uhněte za klidem 

Určitě byste se měli pustit rovnou do kopce. Pokud vám ulice 1. máje bude připadat trochu strmá, není divu. Šplháte nahoru, kde stával středověký hrad původně v majetku rodu Kolowratů, ovšem později přestavěný na zámek, jehož posledním majitelem byl rod Schebků, v jehož čele stál i slavný stavitel železnic. Nechte se zlákat šipkami a upravenými uličkami směřujícími doleva, protože silnice šplhající nahoru k supermarketům je pro dovolenkového návštěvníka přece jenom trochu frekventovaná. A vy přece chcete hlavně klid a poznání. Dostanete se až k zámku, obklopeném parkem. Určitě se podívejte dovnitř. Co vás čeká?

Za poznáním zámeckého života i řeky 

Kromě Malého a Velkého prohlídkového okruhu, kde můžete nechat naplno pracovat fantazii a představovat si, jak žili poslední majitelé panství, podívejte i do Kolowratské věže, která na vás dýchne středověkem a na výstavu Svět kostiček a panenek, která nadchne nejenom děti – dítě je přece skryto v každém z nás, nebo ne? Cítíte vůni kůže a chcete si připomenout spojení bot se Zručí? V tom případě zamiřte i do podkroví zámku, kde vám ho názorně ukáže expozice Od verpánku k Baťovi. Milujete vodu? Expozice Příběh řeky Sázavy vám ukáže její život od pradávna a představí zaniklá řemesla, která s vodou souvisí. Příznivci vodních sportů by neměli vynechat Vodácké muzeum ve Zručském dvoře, který sousedí se zámkem. Ze všech těch lodí a kajaků se jim zatočí hlava. Ještě máte pocit, že na návštěvu Zruče vám stačí jediný den? Asi ne, že….

Mohlo by Vás zajímat

Hlávkový salát
publikováno 3. 3. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat šťavnatý hlávkový salát? Je to jednoduché, následujte ověřené kroky

Borůvky
publikováno 2. 3. 2024 autor Nikola Klementová

Březnová péče o muchovník a kanadskou borůvku je zásadní pro bohatou sklizeň

Pračka
publikováno 3. 3. 2024 autor Petra Seibertová

Jak vyčistit pračku: Pokud je špinavá, vaše prádlo nebude nikdy vonět svěžestí

zavřít reklamu
×
Reklama