Kouřící vrch Boreč: Jde o tajemný vstup rovnou do pekla?

fotografie autora Jan Nováček publikováno 01.12.2023 07:00
Kouřící vrch Boreč

Pokud vás od turistické akce neodradí ani sněhová pokrývka a teploty pod bodem mrazu a toužíte po speciální podívané, vydejte do Českého středohoří na kopec Boreč. Čím je zvláštní? Vychází z něj kouř.

Vzduch se dere ven

Specialitu tohoto vrchu, který se týčí do výše poblíž Lovosic, totiž můžete vidět právě za zimního počasí, když zemi pokryje bílé nadělení a teploty spadnou pod nulu. Na vrcholu kopce Boreč narazíte na otvory, kterými proudí ven teplý vzduch. Kopec budí dojem, že kouří.

S čertem se nesetkáte

Popisované díry nejsou vstupem do pekla, i když se takový předpoklad samozřejmě tak trochu nabízí. Ďábla tady nepotkáte, ani k němu nemůžete sestoupit do zemských hlubin. Nicméně trochu té pekelné podívané tu spatřit můžete. Právě popisované otvory se nazývají ventaroly a jimi teplý vzduch uniká na zemský povrch. Ideální podmínky pro pozorování tohoto jevu nastávají, když teploměr ukazuje zhruba -10 °C.

Jev nezpůsobuje sopečná činnost

První popis pekelných jevů na Borči pochází z roku 1833. Vzhledem k tomu, že se nalézáme v Českém středohoří, které je sopečného původu, nabízí se teorie, že úniky tepla souvisí se sopečnou činností. Skutečnost je ale přece jenom trochu jiná. Už v pravěku při tvarování zdejší krajiny došlo k tomu, že zde vznikly pukliny. Díry, kterými může horou proudit vzduch. Jeho chování se se přitom řídí fyzikou.

Kouřící vrch Boreč

Fyzikální jevy

Popsanými otvory se v zimě nasaje na úpatí Borče studený vzduch. Pronikne do nitra kopce, kde se ohřeje. Může přitom dosáhnout až teploty 16 °C. Určitě jste z hodin fyziky nezapomněli, že teplý vzduch stoupá vzhůru, zatímco studený zůstává dole. Přesně to se také děje v nitru tohoto podivuhodného kopce. Ohřátý vzduch míří puklinami nahoru. Logicky proto v zimě teplý vzduch z nitra hory uniká ven. Když je mráz, vzduch vyfukovaný horou se na povrchu rychle ochladí. Kondenzuje ve formě páry – opět zde máme dobře známý fyzikální jev. Ten způsobuje, že je vidět kouř.

Opačné proudění v létě

V létě to funguje jinak. Otvory na svém vrcholu Boreč nasaje teplý vzduch. Ten se uvnitř kopce naopak ochladí a potom putuje ven na jeho úpatí. To ale není doprovázeno žádnými vizuálními specialitami, takže v teplých ročních obdobích žádný kouř ani nic podobného nespatříte. S tímto vysvětlením přišel roku 1881 vědec Jan Krejčí.

Naučná stezka vás navede

Stojí za to projít si celou naučnou stezku Boreč, která vás pomocí informačních tabulí seznámí s nekonvenčním geologickým jevem a navrch přidá ještě zajímavosti o tom, co zde roste a jaká zvířata můžete v okolí potkat. Nejlepší je vydat se na cestu z Režného Újezdu, kam se dostanete autobusem z Lovosic. Máte-li chuť na delší túru, klidně se vypravte užpřímo z Lovosic, to už je na vás, na co se cítíte.

Mohlo by Vás zajímat

Záhon
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Tradiční a účinné hnojivo pro sazenice, ovocné keře a další. Připravte ho již nyní a užijte si bohatou úrodu

Ovocné stromy
publikováno 28. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak na jarní postřik ovocných stromů, který je velice důležitý a neměli bychom na něj zapomínat?

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

zavřít reklamu
×
Reklama