Rychlebské hory: Zapomenutý ráj osamělých lyžařů

fotografie autora Petr Dostál publikováno 03.12.2023 07:30
Skiareál

Když hory, spousta z nás volí Krkonoše nebo Šumavu. Pak si stěžujeme na davy lidí. Přitom stejný komfort, a navíc blahodárný klid, nabízí zapomenuté pohoří ve Slezsku. Vítejte v Rychlebských horách.

Pohoří v cípu Slezska

Zůstávají ve stínu velkých a známějších pohoří. Vždyť také leží až na samém cípu naší republiky, a to v nejzápadnějším kousíčku Česka. Je sem docela daleká cesta. Nalézají se ve výběžku okresu Jeseník. Na severozápad od nich narazíte na Hrubý Jeseník, který je opět mnohem známější. Přidáme ještě trochu místopisu. Největším městem v tomto regionu je Javorník. Pohoří se pyšní svojí nejvyšší horou, kterou je se 1125 metry nad mořem Smrk. Protéká tudy 32 km dlouhá řeka Vidnávka.

Ideální cíl běžkařů

Pokud máte s přibývající sněhovou nadílkou chuť vyrazit někam na lyže, a přitom zároveň neriskovat, že budou sjezdovky přeplněné a provoz v lyžařském středisku bude vypadat jako na pražském Staroměstském náměstí protkaném davy cizinců, jsou pro vás Rychlebské hory ideálním cílem. Zdejší hluboká a překrásná údolí tu najdete zasněžená, bílá nadílka pocukrovala také mohutné hřbety porostlé smrky. Tak vypadají Rychlebské hory v zimě. Milujete samotu a běžecké lyžování? Odpovídáte-li na obě otázky ano, stojí za to se vypravit právě sem. Narazíte tu na množství běžeckých tras, na kterých často za den nepotkáte ani živáčka.

SKI Ramzova

Akce pro dobrodruhy

Můžete zkusit třeba zimní přechod hor na lyžích, ovšem jenom pokud bílou stopu ovládáte opravdu dokonale. Především severní část hor je v chladném období pustá. Ani příležitostí k ubytování tu moc nenajdete, víceméně jde hlavně o chaty Kladské sedlo a Paprsek, proto můžete bivakovat v přírodě, ale to už je akce pro opravdové dobrodruhy. Jižní část hor od Kladského sedla k Ramzové je navštěvovanější. Běžkařské trasy jsou zde udržované a díky vysoké nadmořské výšce se tu poměrně dlouho drží sníh.

Ani sjezdaři nepřijdou zkrátka

Kdo raději připne sjezdovky, ani ten nebude ochuzen o zážitky. Možná jste netušili, že se zde nalézá hned deset velkých skiareálů, čímž si Rychlebské hory o rozloze 460 km2 zase tolik nezadají s mnohem rozsáhlejšími pohořími. Zkrátka na malém prostoru hodně muziky. Kam tedy můžete zamířit hoblovat zasněžené svahy? Nabízí se namátkou třeba SKITECH Kunčice, Miroslav-Lipová Lázně, Skiareál U Pekina-Dolní údolí, Ski klub Ramzová nebo SKI Ostružná-Řetězárna.

Příležitost pro bikery

Pokud si teď tuto liduprázdnou lokalitu stvořenou teď oblíbíte, vězte, že její krásy můžete obdivovat i v létě. Tehdy se pro milovníky horských kol stávají ohromným lákadlem Bikerské Rychlebské stezky. Rozkládají se poblíž Černé Vody. Tyto traily byly vybudovány rekonstrukcí někdejších loveckých chodníků a zkušení bikeři si je opravdu vychutnají.

Mohlo by Vás zajímat

Hlávkový salát
publikováno 3. 3. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat šťavnatý hlávkový salát? Je to jednoduché, následujte ověřené kroky

Kaki
publikováno 27. 2. 2024 autor Petra Seibertová

Vypěstujte si kaki, které zpomaluje stárnutí a pomáhá při diabetu: Pěstování není složité

Maliny
publikováno 27. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak prořezat maliny, abychom se dočkali bohaté úrody? Pozor na druh a správný řez

zavřít reklamu
×
Reklama