Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

fotografie autora Petr Dostál publikováno 08.12.2023 07:15
Procházka v zimě

Co s dětmi v zimě? Jestliže prckové rádi chodí a něco vydrží, neexistuje jediný důvod, proč by měli zůstat doma. Vezměte je s sebou a túru přizpůsobte jejich zdatnosti. Vydejte se třeba na Vysočinu.

Berte ohledy 

Některé děti se řadí mezi lenochy, jiné ale mají výšlapy rády. Pokud vaše ratolesti patří do druhé kategorie, klidně se s nimi vydejte do sněhové pokrývky. Pochopitelně ale musíte délku a charakter výletu přizpůsobit jim. Berte ohled na jejich tělesnou kondici. Zároveň myslete i na zábavu. Dlouhý výšlap v nudné krajině bez atrakcí je odradí, i když jsou jinak do šlapání nadšené. Lepší je zvolit lehkou kratší túru třeba údolím řeky. Můžete procházku skloubit třeba s krmením labutí, které po ní plují, to bude pro děti prima zábava. Spoustu možností skrývá třeba řeka Doubrava na Vysočině. 

Správná lyžovačka i pochod do nebe

Můžete se také vydat na lyžovačku někam, kde je to přizpůsobené i malým návštěvníkům. Hezká je třeba Dolní Morava. Skiareál ležící hned pod Kralickým Sněžníkem nabízí osm různě obtížných sjezdovek pro začátečníky i pokročilejší a řadu dalších atrakcí. Rozhodně se zde vydejte také Stezkou v oblacích. Z téhle vyhlídky můžete obdivovat zimní krásu krajiny jako na dlani.  Krásné jsou také Jeseníky. Naučnou stezku na Rejvízu vyšlápne každý, má jen 3 km a vede od Bublavého potoka až Velkému mechovému jezírku, které je i v zimě krásné. 

Do zimy s dětmi: Pospíchejte za Ježíškem nebo za medvědem

Výprava za dárkem

Vánoce se kvapem blíží. Co tedy navštívit Ježíška? Na Božím Daru v Krušných horách jsou připraveny hned dvě varianty Ježíškovy naučné stezky. Kratší pro menší nebo méně zdatné děti měří 5,6 km, ta delší pro větší a zdatnější 13 km. Cesta je spojená s plněním úkolů, za jejich úspěšné provedení čeká děti dáreček a razítko od samotného nadělovatele dárků. Nudit se tu určitě nebudete. 

Hledání trilobitů 

Dalším výborným tipem na krátkou, ale zároveň velmi poučnou procházku nabízí Křivoklátsko. Trasu stezky Po stopách trilobitů zahájíte u pomníku Joachima Barranda. Ano, to je ten pán, který trilobity objevoval. Jde o cestu dlouhou jenom 3,5 km, takže ji s přehledem zvládnou i menší děti. Navíc narazíte na prolézačky a pískoviště, kde se jim může povést objevit nějaký odlitek pravěkého živočicha. Samozřejmě pokud zrovna nenapadne zrovna metr sněhu. 

Za zvířátky 

Milují vaše děti zvířátka? Vypravte se za nimi do Berouna. Ve zdejším lesoparku Městská hora žijí medvědi ze známého večerníčku. Bohužel z původní trojice je to už jenom Kuba, protože jeho kumpán Matěj letos na jaře uhynul a Vojtu postrádáme už od jara roku 2016. Kromě toho je zde i hezká přírodopisná stezka dlouhá jenom 1,5 km. Když už jsme u těch zvířat, zimní předvánoční návštěva zoo také přináší spoustu zážitků a protáhnete si při ní nohy, ať už vyrazíte do kterékoliv zoo v našich luzích a hájích.

Mohlo by Vás zajímat

České Švýcarsko
publikováno 29. 2. 2024 autor Petr Dostál

V Českém Švýcarsku bude v letošní sezóně zpřístupněno až 150 kilometrů tras

Hlávkový salát
publikováno 3. 3. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat šťavnatý hlávkový salát? Je to jednoduché, následujte ověřené kroky

Šalotka
publikováno 29. 2. 2024 autor Nikola Klementová

Jak vypěstovat šťavnatou šalotku? Postupujte správně a vyhněte se častým a zbytečným chybám

zavřít reklamu
×
Reklama