Ledové sochy nabídnou nezapomenutelnou podívanou dětem i dospělým

fotografie autora Petr Dostál publikováno 18.12.2023 07:00
ledové sochy

Pustevny v Beskydech lákají nejen překrásnou přírodou. Můžete zde navštívit také nádhernou galerií přístupnou každému. Ledové artefakty vás nadchnou.

Beskydy patří k jedněm z našich nejkrásnějších hor, to oceňují pravidelní návštěvníci, i ti, kteří sem zavítají náhodně a třeba trochu nečekaně. Pokud patříte mezi milovníky umění v různých podobách a návštěvy klasických muzeí a galerií vás už trochu nudí, tady dostanete šanci vidět něco opravdu originálního. Máte možnost kochat se uměním stvořeným pro toto konkrétní místo a čas. Navíc i volba materiálu je naprosto originální. Jde o led. 

Dlouhá tradice ledových soch

Právě v Pustevnách vytvořili nádhernou tradici galerie zasazené přímo do zdejší horské krajiny. Poprvé se akce konala v roce 2001. Rok, co rok v lednu sem přijíždí spousta umělců. Mistři sochaři tu tvoří fantastická díla a výchozí surovinou jejich tvorby je led. Ledové sochy lákají turisty nejen z Čech a Moravy, ale i ze zahraničí. V roce 2021 ale museli umělci kvůli covidu tvořit přímo na mrazu a sněhu venku, v ostatních letech měli k dispozici stany. Ledové kostky k tvorbě se přitom začínají vyrábět v mrazírnách s velkým předstihem, zpravidla už v září.

Bohatý program

Jde o pohodou a oblíbenou akci, která se bude konat od 13. ledna do 4. února 2024. Vždy to bývá nejnavštěvovanější akce na pustevnách, na kterou vždy dorazí desítky tisíc lidí. Na víkendy 13-14. ledna, dále 20.-21- ledna, 27.-28. ledna a také 3. a 4. února 2024 je ve spojení s výstavou připravený také velmi bohatý doprovodný program, který si užijí dospělí i děti. 

Dechberoucí ledové umění, které si užijí děti i dospělí

Od staveb až po dinosaury

V roce 2024 je dáno téma výstavy ledových soch „Noemova archa.“ Budete se tedy moci podívat, jak tento biblický příběh ztvární sochaři z různých koutů světa. Každým rokem je téma jiné, třeba v roce 2020 se tvořilo na téma Z Pusteven do světa – světadíly a stavby pro ně typické, o rok později dostal šanci cirkus. Rok 2022 byl ve znamení vesmíru a znamení zvěrokruhu, letošní výstava zachycovala dinosaury. 

Možná přijde i sníh

Záleží také na tom, jestli svatý Petr dopřeje ve vhodný čas sněhovou nadílku. Pokud se to časově podaří krásně synchronizovat, potom se tu na počátku ledna zrodí i sněhové sochy. Ale protože příroda je nevyzpytatelná, těžko se dá něco takového dopředu naplánovat. Takže pokud se podaří, bude i sněhové umění, když ne, jeden zážitek budete muset oželet. 

Možná se ptáte, co se bude dít, pokud v lednu přijde opravdu teplé počasí. Neroztají umělecká díla? I na tohle organizátoři akce myslí Mají k dispozici stany ze speciálního materiálu, který artefakty od působení slunce ochrání.

Jak se na pustevny dostanete?

Doprava sem je jednoduchá. Lze využít automobil a parkovat buď přímo na Pustevnách, nebo vůz nechat v Prostřední Bečvě. Další možností je cesta autobusem z Rožnova pod Radhoštěm a konečně do třetice lanovkou na Pustevny.  

Mohlo by Vás zajímat

Otočník stromovitý
publikováno 13. 4. 2024 autor Petra Seibertová

Jak pěstovat otočník stromovitý pro bohaté květy, které voní po vanilce?

Fürstenberský palác
publikováno 12. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Pražské paláce: Nádhera pro milovníky historie a romantiky

Pompeje
publikováno 9. 4. 2024 autor Helena Stejskalová

Italské Pompeje přitahují turisty dávnou tragédií

zavřít reklamu
×
Reklama